Čím sa vyznačuje zdegradovaná pôda a ako ju rozpoznať
Rozpoznanie zhoršených fyzikálnych, chemických a mikrobiologických vlastností zdegradovaných pôd.
Rozpoznanie zhoršených fyzikálnych, chemických a mikrobiologických vlastností zdegradovaných pôd.
Každá záhrada je unikátna, preto sa metódy kompostovania rôznia. Vo väčšine záhrad postačí jednoduché kompostovanie. Stačí dodržať pár jednoduchých zásad.
Kompostovanie trávy bez zápachu a jej premena na kvalitný kompost v záhradnom kompostéri.
Biouhlie patrí k najúčinnejším a najtrvácnejším spôsobom revitalizácie pôd. Ako sa také biouhlie spracováva?
Pre zvýšenie šance vysádzaných stromov na prežitie a ich rýchlejšiu adaptáciu na nové stanovište.
Rastliny rastúce na piesočnatých pôdach sú vystavené dlhšiemu obdobiu sucha. Našťastie ale vieme vlastnosti piesočnatej pôdy zlepšiť.
V hlbších vrstvách ílovitých pôd sa často vytvára nehostinné anaeróbne prostredie. Našťastie ale vieme vlastnosti ílovitej pôdy upraviť.
Aby sme pôdu v záhonoch neudupali, treba svoju váhu rozložiť na väčšiu plochu. To sa dá docieliť vybudovaním jednoduchej cestičky z vianočných stromčekov.
Ak si chceme aj naďalej užívať výnosy ktoré zdravá pôda poskytuje, treba občas prírode pomôcť. Ochranou pôdy pred degradáciou a stratou úrodnosti.
Moderné technológie umožňujú dopestovať bohatú úrodu v čoraz horších podmienkach. Existuje ale aj prírode bližšia metóda ako sa dopracovať k bohatej úrode.
Rovnako ako kompost, aj biouhlie je pôdne aditívum a nie hnojivo. Dávkovanie sa preto určuje skôr orientačne.
Aj keď je vodná erózia často nenápadná, krajinu postupne pripravuje o obrovské množstvá úrodnej pôdy. Pôdu našťastie vieme pred eróziou účinne chrániť.