Čo so starými, senescentnými stromami v záhradách
S rodivosťou problém nemusia mať, tieň vrhajú rovnako dobre ako mladý, vitálny jedinec, problém je akurát s ich prevádzkovou bezpečnosťou. Ako to riešiť?
S rodivosťou problém nemusia mať, tieň vrhajú rovnako dobre ako mladý, vitálny jedinec, problém je akurát s ich prevádzkovou bezpečnosťou. Ako to riešiť?
Ako zachrániť unikátny biotop pre ďalšie generácie najrôznejšieho hmyzu, vtáctva a pre množstvo ekologických funkcií, ktoré pre svoje okolie zabezpečuje.
Pre zvýšenie šance vysádzaných stromov na prežitie a ich rýchlejšiu adaptáciu na nové stanovište.
Ak chceme mať v záhrade veľký a zdravý strom, nestačí ho len kúpiť a vysadiť. Na to aby prežil bude prvé mesiace až roky po výsadbe potrebovať pomoc.
Ako spoznáte že sa novému stromu vo vašej záhrade páči? Napríklad tak, že mu po výsadbe začnú rásť niekoľkonásobne väčšie listy než aké mu rástli dovtedy.
Ak je čas a vhodná doba, narušená rovnováha sa obnovuje rýchlejším rastom poškodenej časti. V opačnom prípade nastáva odumieranie na druhom konci stromu.
Ako polievať záhradu efektívne a tak aby mali rastliny z vody viac úžitku a menej stresu.
Pri extra vzácnych rastlinách používam špeciálny spôsob výsadby. Takto vysadené rastliny následne netreba vôbec polievať. A to ani v najväčších horúčavách.
Mohlo by sa zdať že rastliny sú voči útokom škodcov bezbranné. Ale nie je tomu tak. Majú svoj vlastný imunitný systém ktorým sa pred útokmi bránia.
Vošky patria medzi škodce ktorých eliminácia je veľmi jednoduchá aj bez použitia akéhokoľvek postreku. Napadnutej rastliny sa pritom netreba ani dotknúť.
Bronzové sfarbenie listov môže indikovať prebytok železa v pôde. Po správnej identifikácií problému však vieme podmienky v pôde upraviť a rastlinám pomôcť.
Geotextília by mala zabrániť rastu burín a zároveň zachovať priepustnosť pre vzduch a vodu k pôde. Ako je to v skutočnosti a aké sú ekologické alternatívy?