-
Orez stromov a krov všetkých veľkostí a druhov—okrasných aj ovocných.
-
Arboristické práce s využitím stromolezeckej techniky.
-
Výsadba drevín—stromov, kríkov, živých plotov.
Čo je arboristika
Arboristické práce
Práca arboristu zahŕňa okrem iného:
- Hodnotenie stavu stromov z pohľadu ich funkcie, zdravotného stavu a prevádzkovej bezpečnosti.
- Návrh opatrení na odstránenie prípadných problémov súvisiacich s drevinami.
- Vykonanie orezu alebo iných špeciálnych opatrení na odstránenie problémov súvisiacich so stromami a krami.
- Zabezpečenie prevádzkovej bezpečnosti v okolí väčších stromov.
- Ochranu drevín, v okolí ktorých prebieha stavebná činnosť.
- Zlepšenie stanovištných podmienok v ktorých stromy rastú, s cieľom zlepšenia ich vitality a perspektívy do budúcnosti.
- Výsadbu drevín a následnú povýsadbovú starostlivosť.
- Bezpečný výrub stromov, najmä pokiaľ rastú v okolí zástavby, kde hrozí poškodenie majetku padajúcimi konármi.
Časté otázky
Aký je rozdiel medzi ošetrením drevín záhradníkom a arboristom
Základnú údržbu okrasných a ovocných drevín, ktoré sú dostupné zo zeme alebo z rebríka, by mal zvládnuť každý dobrý záhradník. Najmä pokiaľ sa jedná o dreviny tvarované plotostrihom. Orez väčších stromov už ale vyžaduje výbavu a znalosti, ktorými disponujú arboristi.
Zabezpečenie pravidelného rezu stromov certifikovaným arboristom hneď od výsadby je zároveň garanciou, že Vaše stromy budú orezané odborne, bez zbytočných alebo trvalých poškodení a bez defektných alebo kritických vetvení, ktoré by mohli spôsobovať problémy vo vyššom veku stromov. Dôležité je to najmä pri stromoch, ktoré sa dožívajú vysokého veku a dorastajú do veľkých rozmerov.
Aký je rozdiel medzi arboristom a pilčíkom
Pilčík pracuje prevažne v lesnom prostredí a výrub stromov robí spravidla od zeme. Tento postup je vhodný, ak je v okolí dostatok voľného priestoru na dopad celého stromu.
Arborista je zvyknutý pracovať v mestskom prostredí, kde je potrebné dávať pozor na okolité stavby. Výrub stromu dokáže spraviť kontrolovane, postupným rozoberaním koruny, s využitím stromolezeckej techniky. Navyše má potrebné znalosti a certifikáciu na odborný orez stromov podľa najnovších arboristických štandardov. Tak, aby nedošlo k trvalému alebo závažnému poškodeniu stromov rezom.
Kedy je potrebné na rez ovocných stromov zavolať arboristu
Pokiaľ má ovocný strom výšku viac než 5 metrov, spadá do kompetencie arboristov so stromolezeckým výcvikom. Pracovať na strome vo väčšej výške bez potrebnej výbavy by bolo príliš nebezpečné. Veľká časť arboristov však dokáže zabezpečiť odborný rez ovocných stromov vo všetkých fázach ich života—od výsadby až po výrub starých stromov.
Je môj strom nebezpečný pre svoje okolie?
Stromy väčšinou nezlyhávajú úplne bez varovania. Blížiaci sa vývrat alebo vylomenie časti koruny je spravidla sprevádzaný symptómami, ktoré arborista dokáže identifikovať. Pokiaľ máte obavy o prevádzkovú bezpečnosť v okolí svojich stromov, je vhodné zveriť posúdenie ich stavu certifikovanému arboristovi.
Dá sa ešte zachrániť poškodený strom?
Strom výrazne poškodený napríklad víchricou alebo jednoducho vysokým vekom je ešte možné v určitých prípadoch zachrániť. Záleží od stanovišťa na ktorom rastie, aj od stavu samotného stromu a závažnosti poškodenia. Arborista dokáže po obhliadke navrhnúť postup a cenu ošetrenia poškodeného stromu. Následne je už na Vás, či sa rozhodnete strom zachrániť.
Oblasť pôsobenia
Západné Slovensko
Bratislavský kraj • Trnavský kraj • Nitriansky kraj