Výhody permakultúrnej záhrady
Efektívne využitie priestoru
Multifunkčné záhradné prvky a viacúrovňová výsadba dokážu aj obmedzený priestor malých záhrad využiť na niekoľko stovák percent.
Cennejšia úroda
Väčšie a zdravšie plodiny, na produkciu ktorých nie je potrebné využívať pesticídy a iné zdraviu škodlivé chemikálie.
Zvýšená odolnosť záhrady
Permakultúrna záhrada je výrazne odolnejšia voči nástrahám počasia (sucho, teplotné výkyvy), aj voči rôznym chorobám a škodcom.
Znížené nároky na údržbu
Odbúranie niektorých prác, ktoré sú v permakultúrnej záhrade zbytočné a ponechanie ďalších prác na prírodu a prirodzené procesy.
Perspektívna investícia
Permakultúrna záhrada počiatočnú investíciu a vynaloženú námahu mnohonásobne vráti. V podobe úrody a znížených nákladov na údržbu.
Zdravšie prostredie
Prírodné prostredie blahodárne pôsobiace na fyzické aj psychické zdravie, za ktorým netreba cestovať do lesa, pretože ho máte priamo za oknom.
Ekologická funkcia
Benefit nielen pre prírodu a jej drobných obyvateľov, ale aj pre majiteľov záhrad, ktorým príroda nie je ľahostajná.
Začať sa dá kdekoľvek
O každú záhradu alebo jej časť sa dá starať permakultúrne. Každému sa tak otvára priestor na experimentovanie a postupný prechod k permakultúre.
Proces výstavby permakultúrnej záhrady
Obhliadka
Vytýčenie cieľov a zameranie
Pred samotným plánovaním záhrady je potrebné stanoviť ciele. Od vytýčených cieľov sa následne bude odvíjať dizajn záhrady. Ak záhrada slúži na relax, cieľom môže byť napríklad záhrada v ktorej neustále niečo kvitne. Ak je do záhrady pekný výhľad z interiéru, cieľom môže byť záhrada zaujímavá aj počas zimných mesiacov. Ak je záhrada využívaná len počas víkendov, cieľom môže byť odolnosť voči suchu aby rastliny vydržali celý pracovný týždeň bez polievania. Ak sa záhrada nachádza v hustej zástavbe, cieľom môže byť vytvorenie súkromia.
Zameranie zahŕňa pozemok, jeho orientáciu na svetové strany, zatienenie, výhľady, existujúce prvky záhrady ktorými sú stavby, stromy a podobne. Tieto faktory tiež ovplyvňujú výsledný návrh.
Dizajn
Grafický návrh a dokumentácia k projektu
Grafický návrh obsahuje výsadbový plán a rozmiestnenie nových prvkov záhrady. Zohľadňuje ciele a faktory špecifické pre daný projekt. Dokumentácia obsahuje ďalšie informácie potrebné pri realizácii, údržbe a cenovú kalkuláciu.
Vôbec sa pritom nemusí jednať o novozaloženú záhradu. Každá záhrada má obrovský, často nevyužitý potenciál ktorý čaká na svoje objavenie.
Realizácia
Terénne úpravy, výstavba, výsadba...
Po odsúhlasení dizajnu sa môže pristúpiť k realizácii. Pre ľudí ktorí majú veľa voľného času, záhradkárov, kutilov a ľudí ktorí sa radi zapotia môže byť najvhodnejšia realizácia svojpomocne podľa grafického návrhu, dokumentácie, prípadne aj priebežných konzultácií. Ďalšou možnosťou je realizácia na kľúč alebo hocičo medzi tým.
Údržba
Starostlivosť o hotovú záhradu
Množstvo potrebnej údržby záhrady závisí od dizajnu aj od spôsobu používania. Je možné naprojektovať záhradu vyžadujúcu minimum starostlivosti aj záhradu v ktorej je čo robiť počas celého roka.
Záhrada je živý organizmus, podlieha preto zmenám ktoré časom môžu vyžadovať zmenu vo výsadbe. Ani používanie hotovej záhrady nemusí byť nemenné. Napríklad zakomponovanie úžitkových rastlín do okrasnej záhrady je možné spraviť aj dodatočne.