Prevencia vyschnutia stromov po výsadbe pomocou húb
Ak chceme mať v záhrade veľký a zdravý strom, nestačí ho len kúpiť a vysadiť. Na to aby prežil bude prvé mesiace až roky po výsadbe potrebovať pomoc.
Ak chceme mať v záhrade veľký a zdravý strom, nestačí ho len kúpiť a vysadiť. Na to aby prežil bude prvé mesiace až roky po výsadbe potrebovať pomoc.
Ako spoznáte že sa novému stromu vo vašej záhrade páči? Napríklad tak, že mu po výsadbe začnú rásť niekoľkonásobne väčšie listy než aké mu rástli dovtedy.
Pri extra vzácnych rastlinách používam špeciálny spôsob výsadby. Takto vysadené rastliny následne netreba vôbec polievať. A to ani v najväčších horúčavách.
Každá záhrada je unikátna, preto sa metódy kompostovania rôznia. Vo väčšine záhrad postačí jednoduché kompostovanie. Stačí dodržať pár jednoduchých zásad.
Štvrť kubíka kvalitného kompostu ročne. Jednoducho a bez väčšej námahy. Toto je spôsob akým mením organický odpad z našej záhrady na úrodný kompost ja.
Mohlo by sa zdať že rastliny sú voči útokom škodcov bezbranné. Ale nie je tomu tak. Majú svoj vlastný imunitný systém ktorým sa pred útokmi bránia.
Bronzové sfarbenie listov môže indikovať prebytok železa v pôde. Po správnej identifikácií problému však vieme podmienky v pôde upraviť a rastlinám pomôcť.
Kompostovať sa dá dvoma spôsobmi. Rýchlo a pomaly. Pomalé kompostovanie síce zaberie 1-2 roky, ale ušetrí kopec námahy.
Optimálna teplota pre pôdne mikróby je okolo 15-30℃. Ako teplota klesá, procesy v pôde sa spomaľujú, mikróby upadajú do štádia hibernácie alebo umierajú.
Okrem kruhov samotných je zaujímavých aj množstvo fenoménov ktorými sú opradené a ktoré sú aj zdokumentované. Pozrime sa na dva z nich bližšie.
Diverzita je základom zdravého ekosystému. Jedným zo spôsobov ako mikrobiálnu diverzitu pôdy zvýšiť je inokulácia pôdy vzorkami z iných ekosystémov.
Kyprá horná vrstva navezenej alebo preoranej zeminy môže pod povrchom ukrývať platňu tvrdej zhutnenej pôdy. Ak sa chceme vyhnúť problémom, treba ju rozbiť.