Opeľovače v ohrození
Dnes už pestovanie ovocia nie je to čo bývalo. Problém nastal, a postupne sa zhoršuje, s opeľovaním. Ako sa vieme s úbytkom opeľovačov vysporiadať?
Dnes už pestovanie ovocia nie je to čo bývalo. Problém nastal, a postupne sa zhoršuje, s opeľovaním. Ako sa vieme s úbytkom opeľovačov vysporiadať?
Bronzové sfarbenie listov môže indikovať prebytok železa v pôde. Po správnej identifikácií problému však vieme podmienky v pôde upraviť a rastlinám pomôcť.
Kompostovať sa dá dvoma spôsobmi. Rýchlo a pomaly. Pomalé kompostovanie síce zaberie 1-2 roky, ale ušetrí kopec námahy.
Kompost je základné pôdne aditívum ktoré zlepšuje úrodnosť a štruktúru akejkoľvek pôdy. Kompostér by preto nemal chýbať v žiadnej záhrade.
Zima nie je k živočíchom vľúdna. Veľká časť z nich zimu neprežije. To má negatívny vplyv na záhradný ekosystém. Počas zimného obdobia im ale vieme pomôcť.
Ak je zima tuhá a uhynie veľké množstvo vtákov, na jar možno očakávať inváziu škodcov ktorými sa živia. Aby sme tomu predišli, vieme vtáctvu pomôcť.
Optimálna teplota pre pôdne mikróby je okolo 15-30℃. Ako teplota klesá, procesy v pôde sa spomaľujú, mikróby upadajú do štádia hibernácie alebo umierajú.
Opeľovanie ovocných sadov sa stáva čím ďalej väčším problémom. Existuje spôsob ako opelenie stromov zvýšiť. Budeme k tomu potrebovať pomoc od myší.
Okrem kruhov samotných je zaujímavých aj množstvo fenoménov ktorými sú opradené a ktoré sú aj zdokumentované. Pozrime sa na dva z nich bližšie.
Diverzita je základom zdravého ekosystému. Jedným zo spôsobov ako mikrobiálnu diverzitu pôdy zvýšiť je inokulácia pôdy vzorkami z iných ekosystémov.
Kyprá horná vrstva navezenej alebo preoranej zeminy môže pod povrchom ukrývať platňu tvrdej zhutnenej pôdy. Ak sa chceme vyhnúť problémom, treba ju rozbiť.
Veľa záhrad je ohradených betónovými múrmi ktoré sú neprekonateľnou bariérou pre mnoho užitočných tvorov. Prechod cez ne im umožnia malé záhradné ekodukty.