Menu

Likvidácia slizniakov v záhrade ekologicky

Likvidácia slizniakov

Obsah článku

Záhrady sa dajú rozdeliť na dva typy—suché a vlhké. V suchých záhradách problémy so slizniakmi veľmi nie sú, ale treba ich často polievať. Tento typ záhrady sa dá spoznať podľa veľkého množstva mravcov ktoré sa tu nachádzajú. Vlhké záhrady naopak treba polievať len zriedka. V najsuchších letných mesiacoch alebo vôbec. Rastliny sú tak menej stresované suchom aj studenou vodou pri polievaní. Mravcov je tu výrazne menej, avšak sú rajom pre slizniaky. Uľahčenie práce a ušetrenie času polievaním proste majú svoju daň.

Naša záhrada je pomerne veľká, pravidelné polievanie niekoľkokrát do týždňa by som popri iných aktivitách nestíhal. Cieľom je preto vlhká záhrada ktorá nevyžaduje polievanie vôbec. Tento rok vydržala bez plošného polievania do konca júna. Oproti vlaňajšku posun o celý mesiac. Slizniakov vďaka rôznym opatreniam našťastie ubudlo, ale aj tak sa ich tu potulujú stovky. Ich populáciu musím priebežne redukovať. Vymyslel som vlastný spôsob ako sa s nimi vysporiadať. Oproti iným, bežnejšie používaným spôsobom likvidácie slizniakov má viacero výhod. Konkrétne sa jedná likvidáciu jednotlivých slizniakov priamo v záhonoch. Prestrihnutím záhradnými nožnicami alebo zapichnutím nožom. Skoro ráno, neskoro večer, alebo po daždi.

1. výhoda

Mechanická likvidácia škodcov, aj keď je akokoľvek nehumánna, je ekologickejšia než použitie jedov. Neovplyvňuje totiž celú populáciu a nepropaguje sa ďalej potravinovou sieťou. Jedy sa tak nedostávajú do zvierat ktoré sa škodcami živia, ani do pôdy a podzemných vôd. Prestrihávanie a zapichávanie slizniakov je tedy ekologickejšie než použitie populárnych granúl založených na metaldehyde, ktoré môžu otráviť ježov a ďalšie zvieratá ktoré sa slimákmi a slizniakmi živia. Jedy ktoré sú propagované ako “neškodné” pre iné zvieratá sú neškodné len v malých množstvách. Predsalen, jed ktorý by bol neškodný by bol neúčinný a teda by ani nebol jedom.

2. výhoda

Tým že zabité slizniaky nie sú otrávené, osolené ani marinované v alkohole (zvyknú sa lákať do piva), môžu sa v záhrade bezpečne skompostovať. Ich smrť teda nie je márna, ale pomôže záhrade prosperovať. Všetka zožratá zelená hmota sa rýchlo dostáva naspäť do pôdy.

3. výhoda

Obľúbenou pochúťkou slizniakov sú iné, mŕtve slizniaky. Slizniaky zabité priamo v záhonoch majú tým pádom dve ďalšie využitia. Jednak do pár minút prilákajú množstvo ďalších jedincov ktoré sa tak dajú naraz zlikvidovať a jednak sa v záhrade stávajú hlavným pokrmom dňa. Tie čo prežili ich budú nasledujúcu noc konzumovať. Ráno po nich nezostane ani stopa. Zelenina, ovocie, rôzne mladé rastliny a iné šťavnaté rastlinné pokrmy tak budú sčasti ušetrené.

Ďalšie spôsoby boja so slizniakmi

Redukcii populácie slizniakov v našej záhrade pomohlo aj Ekouhlie. Spolu s kompostom okamžite zacelilo praskliny v pôde—jeden z hlavných úkrytov pre slizniaky počas dňa, navyše priamo pod rastlinami ktoré po nociach požierajú. Časť slizniakov sa tak bola nútená presťahovať do rôznych škár po okrajoch záhrady a za potravou teraz musia každý deň dochádzať. Krížom cez cestičky kde sú dobre viditeľné. Tiež im to skrátilo čas ktorý trávia kŕmením. Bližšie o tomto opatrení proti slizniakom v článku Slizniaky v záhrade a tri spôsoby ako sa ich zbaviť.

Súvisiace články