Kompostér z paliet
Drevené palety
Drevené palety sú na stavbu kompostéra ideálne, stačí ich spojiť. Veľkosť europalety 80 x 120cm je tiež veľmi dobrá. Objem takéhoto kompostéra je viac než jeden m³ čo je objem potrebný pre dosiahnutie vyššej teploty kompostu a tým urýchlenie kompostovacieho procesu.
Základy kompostéra
Drevené steny kompostéra vydržia dlhšie ak sa nepoložia priamo na zem. Podklad z debniacich tvárnic predĺži životnosť kompostéra o niekoľko rokov.
Spojenie stien kompostéra
Steny kompostéra spojené kovovým nábytkovým kovaním. Každý roh drží 12 dlhých šroubov ktoré udržia aj tlak kubíka mokrého kompostu.
Montáž kompostéra
Každý šroub má predvŕtanú dieru aby dosky nerozštiepil.
Kompostér z paliet
Hotové steny kompostéra.
Spodná vrstva kompostu z konárov
Spodok kompostéra je skvelým miestom na zbavenie sa pichľavých konárov. Kompost zospodu prevzdušnia a zabránia hnilobným procesom a zápachu.
Kompostovanie kartónu
Kartón je veľmi dobre kompostovateľný. Ak sa potrhá na menšie kusy, kompostuje sa rýchlo a dážďovky ho milujú. Pekne v ňom vidno jednotlivé dierky a cestičky ktorými sa cezeň dážďovky prežierajú.
Neviem či je kompostovanie kartónu ekologickejšie než jeho recyklácia, ale viem s určitosťou povedať že neskončí ani na skládke, ani v spaľovni a že bude zužitkovaný na 100%. Znečistený kartón (napríklad pizza škatule) do zberu nepatrí a jeho skompostovanie je určite ekologickejšie než vyhodenie do zmesového odpadu. Papier ktorý bol zrecyklovaný už viackrát (napríklad rolky z kuchynských utierok) má už celulózové vlákna príliš krátke, potrhané viacnásobnou recykláciou. Takýto papier tiež patrí skôr do kompostu. Pri ďalšej recyklácií by kvôli nemu bolo treba do nového papiera pridať viac čerstvých celulózových vlákien.
Kompostovanie kartónu
Kartón, najmä ak sa do kompostu hodí poskladaný vo vrstvách je veľmi obľúbeným úkrytom rôznych druhov hmyzu. To je dobre. Hmyz v komposte urýchľuje kompostovanie tým že rozomieľa organický materiál na menšie kusy. Príliš veľké, vodorovne ležiace kusy kartónu ale kompostovanie spomalia pretože odvádzajú vodu a kompost pod nimi zostáva suchý.
Plnenie kompostéra
Koreňové systémy vyhadzované do kompostéra netreba od pôdy nijak dôkladne čistiť. Pôda, najmä ak je úrodná obsahuje množstvo mikroorganizmov ktoré kompostovací proces naštartujú aj bez použitia urýchľovačov kompostu. Alternatívou je aj prihodiť za pár hrstí hotového alebo polovyzretého kompostu ktorý obsahuje ešte väčšie množstvo mikroorganizmov.
Dva kompostéry
Dva kopmostéry umožňujú kompostovať organický materiál z dvoch rokov súčasne. Po roku sa kompost prehádže z jedného kompostéra do druhého, po ďalšom pol roku je pripravený na použitie v záhrade.
Hotový a naplnený kompostér
Kompost zakrytý mulčovacou vrstvou ktorá v lete ochráni kompost pred vysúšaním.