Štvrť kubíka kvalitného kompostu ročne. Jednoducho a bez väčšej námahy. Toto je spôsob akým mením organický odpad z našej záhrady na úrodný kompost ja.
Kompostovanie u nás trvá zhruba rok. Používam dva cca 1 m3 veľké drevené kompostéry ktoré síce len horko-ťažko, ale zvládnu pojať záhradný odpad z plochy asi šiestich árov. Menší kompostér slúži na priebežné plnenie. Po naplnení sa obsah prehádže spolu s ďalším materiálom do veľkého kompostéra kde dozrieva. Cieľom je kompost v ktorom dominujú huby. Tomu zodpovedá aj kompostovaný materiál. Okrem samotného záhradného a kuchynského odpadu je v ňom veľké množstvo ťažko rozložiteľného materiálu—celulózy, ktorá rozmachu húb v komposte napomáha. Zároveň sa snažím kompostovaním stráviť čo najmenej času. Existuje množstvo skvelých presných postupov ako vyrobiť ozaj kvalitný kompost v priebehu týždňov, akurát to vyžaduje časté prehadzovanie, meranie teploty, vlhkosti, pomeru kompostovaného materiálu, nepretržitý prísun jednotlivých kompostovaných zložiek a tak ďalej. Mne kompostovanie zaberie jeden deň v roku počas ktorého obsah kompostérov prehadzujem a preosievam.
Zvýšenie množstva hubových vlákien v komposte
Zjednodušene môžeme povedať, že v rýchlom komposte ktorý je vďaka veľkému obsahu ľahko rozložiteľného zeleného materiálu hotový v priebehu pár mesiacov dominujú baktérie, v pomalom komposte s množstvom ťažko rozložiteľného hnedého materiálu na ktorý si treba počkať jeden až dva roky dominujú huby. Alebo sú v ňom aspoň zastúpené vo väčšom množstve. Huby sú dôležitými symbiontmi takmer všetkých rastlín. Pomáhajú im najmä s prísunom vlahy a živín ku koreňom alebo dokonca priamo dovnútra rastliny. Symbiotické partnerstvá s hubami sú dôležité najmä pre dlhoveké rastliny—stromy, kry, trvalky. Pre takého rastliny je kompost s veľkým množstvom húb jednoznačne vhodnejší. Jednoročné rastliny, medzi ktoré patrí väčšina zeleniny si naopak lepšie rozumejú s pôdnymi baktériami. Dominancia húb však neznamená že baktérií je v takomto komposte menej, len že je ich počet prevýšený množstvom hubových vlákien. Je preto rovnako vhodný aj na pestovanie zeleniny.
Aby som zvýšil množstvo húb, mám v komposte veľké množstvo kartónu, ihličia a veľkých kusov dreva. Prílišnú vzdušnosť ktorú tieto materiály spôsobujú kompenzujem priebežným stláčaním kompostu. Dokonca je v ňom hodených pár drevených hranolov, kríkov aj celých stromov. Ich rozklad trvá roky takže z hotového kompostu putujú naspäť do čerstvo založeného kompostu a takto si celý proces niekoľkokrát zopakujú. Na ich povrchu však vidno veľké množstvo bielych hubových vlákien. Dôkaz, že v komposte plnia svoju úlohu a napomáhajú rozmachu húb.
Dozrievajúci kompost
Kompost z vlaňajška ktorý som na jar prehádzal do nového kompostéra vyrobeného z drevených europaliet začal teraz v lete pomaly dozrievať. Nerozložená zostala už len časť hrubého hnedého materiálu. Z priestorových dôvodov ho potrebujem zužitkovať o pár mesiacov skôr. S kompostom plným pichľavých konárov ruží a rakytníka by sa ale zle pracovalo. Pristupujem teda k jeho preosiatiu.
Preosievanie
Spracovanie hotového kompostu
Ďalší kompostovací cyklus
Do vyprázdneného kompostéra teraz príde sčasti rozložený materiál z prvého kompostéra ktorý sa od jari stihol naplniť. Zároveň sa doň primieša ďalší hnedý materiál ktorý výsledné zloženie ďalej upraví v prospech húb.
Komentáre