Menu

Využitie vianočných stromčekov v záhrade

Vianočné stromčeky v záhrade

Obsah článku

V permakultúre sa snažíme lokálne využiť čo najväčšie množstvo materiálu, ktorý by sa ináč musel v podobe odpadu odvážať. Jedným z takých materiálov, sú vianočné stromčeky. Každoročne sa ich v našom bezprostrednom okolí povaľujú tony. Niežeby sa ďalej nezhodnocovali v kompostárňach, ale lokálne využitie v rámci obce, bez potreby ich prevážania na veľké vzdialenosti, je ekologickejšie. O tom, ako konkrétne ich vieme v rámci svojich záhrad využiť, je tento článok.

Ekologická funkcia vianočných stromčekov

V čase, keď sa začiatkom roka stromčeky ocitajú na ulici, už majú za sebou dve funkčné fázy. Primárna funkcia je jasná—sú neoddeliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. No kým sa k nám dostali, celé roky už stihli plniť inú, ekologickú funkciu. Plantáž vianočných stromčekov rozhodne nie je žiadny les, ale určite je to lepší biotop pre divo žijúce zvieratá, než továreň na výrobu stromčekov plastových. A zvieratá tieto plantáže aj skutočne využívajú. Dôkazom toho sú aj vtáčie hniezda, ktoré na spracovávaných vianočných stromčekoch z času na čas objavím. Rozhodne už neplatí téza z 90-tych rokov, že kúpou umelého stromčeka šetríme prírodu. Práve naopak. V dnešnom plastami zavalenom svete je každá forma ich náhrady prírodnými materiálmi vítaná. Pokiaľ sú vianočné stromčeky kupované od dôveryhodných predajcov, ktorí ich pestujú na tento účel, jedná sa o ekologickejšiu alternatívu k umelým vianočným stromčekom. Umelým vianočným stromčekom, ktoré už máme kúpené, dokážeme zvýšiť ich ekologickú hodnotu tým, že ich budeme používať čo najdlhšie.

Využitie celých vianočných stromčekov

Organická hmota

Bavíme sa tu o organickej hmote. Takže aj keby sme stromček po vianociach len hodili do rohu záhrady, je len otázkou času, kedy sa rozpadne a premení na kompost, ktorý zúrodní okolitú pôdu. Na veľkú radosť pôdnych mikroorganizmov aj rastlín ktoré tu rastú. Dovtedy navyše poskytne úkryt množstvu užitočných drobných živočíchov. Predovšetkým hmyzu a pavúkom.

Biotop

Jašterica krátkohlavá na vrstve mulču z ihličia
Jašterica krátkohlavá na vrstve mulču z ihličia

Z vianočných stromčekov sa dá vybudovať množstvo rôznych biotopov pre drobných obyvateľov záhrady. Hŕba odvetvených kmeňov je v lete veľkým lákadlom pre jašterice. Hromada konárov, ktoré na jeseň prikryje lístie, sa môžu stať zimoviskom pre ježka. Polienka z kmeňov, spolovice zapustené do zeme sú obľúbeným biotopom stonožiek a pavúkov. Podľa toho či sú vo vlhkej alebo suchej časti záhrady. Tieto a mnohé ďalšie druhy živočíchov fungujú ako prirodzená ochrana záhrady pred premnožením škodcov.

Bariéra

Problém s využitím vianočných stromčekov bez ich predošlého podrvenia, sú nároky na priestor. Ak potrebný priestor máme, je možné z nich vytvoriť val lemujúci hranice pozemku. Tento sa následne nechá zarásť chrapaštinou a bude takmer za nulové vstupné náklady brániť vstupu vysokej zveri na pozemok. Týmto spôsobom sa dajú chrániť pred obžratím konáre mladých stromčekov v čerstvo vysadenom lesíku.

Nemecká kopa (Hugelkultur)

Hugelkultur light verzia pri výstavbe záhona pre Juky
Hugelkultur light verzia pri výstavbe záhona pre Juky

Kmene, konáre, koreňové sústavy ale aj iný, prevažne drevený odpad, spolovice zakopaný do zeme, na ktorý sa následne nahrnie pôda. Veľké množstvo tlejúceho dreva tu vytvára teplo, ktoré pôdu odspodu zohrieva a predlžuje vegetačnú sezónu. Na nemeckej kope je možné pestovať teplomilnejšie rastliny, alebo na jar začať s vysádzaním chúlostivých rastlín, napríklad zeleniny, skôr.

Využitie celých konárov

Ochrana rastlín pred vyschnutím v dôsledku mrazov

Ochrana pôdy pred mrazom konármi ihličnanov
Ochrana pôdy pred mrazom konármi ihličnanov

Aj rastliny, ktoré sú mrazuvzdorné, niekedy počas zimy odumrú. Ľudovo sa hovorí že “vymrzli”, ale v skutočnosti vyschli. Rastliny nedokážu svojimi koreňmi prijímať vodu v tuhom skupenstve. Ak teda voda v pôde počas holomrazov zamrzne na celé týždne, treba rastliny poliať. Inak tie s plytkými koreňovými sústavami vyschnú. Náchylné sú na to najmä ihličnany. Väčšina listnáčov tento problém dávno vyriešila zhodením listov.

Alternatívou k polievaniu ihličnanov počas zimných mesiacov, je odizolovanie pôdy okolo kmeňa od ľadového vzduchu nad ňou. Využiť sa dajú najrôznejšie textilné materiály, kartón, ideálne niečo čo máme akurát poruke a zadarmo. V januári, keď sa v našom okolí (v Podunajskej nížine) začínajú silné mrazy, sú poruke a zadarmo práve vianočné stromčeky. Ich ploché konáre pôdu perfektne prikryjú a uväznia pod sebou teplo sálajúce zo zeme. Pôdna vlaha vďaka nim zostáva v tekutej forme aj bližšie pri povrchu a rastliny sú lepšie chránené pred vyschnutím v dôsledku dlhotrvajúcich mrazov.

Dočasné záhradné cestičky

Dočasná cestička k náraďovému domčeku
Dočasná cestička k náraďovému domčeku

Osobne sa už neviem dočkať kedy môžem po zime konečne vyraziť do záhrady niečo stavať. Skoro na jar je však pôda ešte kompletne premočená a jazda plne naloženým fúrikom ju dokáže neskutočne zhutniť. Človek si to väčšinou uvedomí až v lete, keď pôda vyschne a stvrdne. Prvý naivný úder rýľom o takto zhutnenú pôdu pocíti každá kosť v tele. Prevencia je pritom veľmi jednoduchá. Nahádzať na zem, kadiaľ často prechádzame, či už pešo alebo fúrikom, vetvy z vianočných stromčekov. V tomto prípade nemusia byť konáre podrvené. Práve naopak. Čím hrubšia vrstva, čím väčších konárov, tým lepšie rozložia našu váhu na väčšiu plochu. Konáre vianočných stromčekov sú na toto úplne ideálne, pretože sú úplne ploché.

Vertikálne mulčovanie

Vertikálne mulčovanie odrezkami z vianočných stromčekov
Vertikálne mulčovanie odrezkami z vianočných stromčekov

Akékoľvek odpadové drevo sa dá využiť ako podzemná zásobáreň vody. Zakopané konáre zároveň prevzdušňujú pôdu a vytvárajú tak okolo seba ideálne prostredie pre rozvoj pôdneho života a rast zdravých koreňových systémov. Funguje to súčasne ako prevencia pred vysychaním rastlín, aj pred odhnívaním ich koreňov v čase dlhotrvajúcich dažďov. Vytvorením takéhoto prostredia dokážeme prilákať korene rastlín hlboko pod povrch. Tu pôda vysychá neskôr než na povrchu, takže rastliny budú mať počas horúcich letných mesiacov ďalšiu výhodu.

Využitie drvených konárov

Čerstvo podrvené vianočné stromčeky
Čerstvo podrvené vianočné stromčeky

Aby sme vedeli vianočné stromčeky využiť aj v malej záhrade, väčšinou je potrebné ich najprv podrviť. Netreba pritom kupovať žiadne extra drahé drvičky schopné schrúmať naraz celý stromček. Úplne postačí kmeň odvetviť sekerkou a drviť len konáre v malej drvičke konárov z najbližšieho záhradného centra.

Kompost

Vrecia s ihličím
Vrecia s ihličím

Ihličnany sa aj po podrvení kompostujú pomerne pomaly. Najmä ak ich porovnáme s listami, z ktorých sa stáva mazľavá hmota už po niekoľkých dňoch v kompostéri. Pokiaľ drvené konáriky ihličnanov nie sú v priamom kontakte s pôdou, alebo pokiaľ sa v kompostéri nekombinujú s iným materiálom, prvú sezónu akurát len zoschnú, ale rozkladať sa ešte nezačnú. Dajú sa ale využiť ako hnedá zložka kompostu. V lete je záhrada plná hlavne šťavnatých zelených rastlín, ktoré vo veľkom množstve v kompostéri začnú ľahko plesnivieť a zapáchať. Priebežné primiešavanie drvených vianočných stromčekov do kompostu dokáže tomuto procesu predísť. Ihličie udrží kompost vzdušný, vysoký obsah uhlíka zas kompostovací proces spomalí a zabráni odparovaniu živín v podobe zápachu. Oplatí sa preto držať v zásobe pár vriec ihličia až do jesene, kedy záhrada znova začne produkovať prevažne hnedý organický materiál.

Mulč

Mulč z drvených vianočných stromčekov
Mulč z drvených vianočných stromčekov

Mulč z ihličia nie je práve najkrajší a blbo sa po ňom chodí naboso, ale zato má oproti iným mulčovacím materiálom aj pár výhod:

  • Tým, že po vysušení ihličie pichá, dokáže od vstupu do záhonov odradiť túlavé mačky, ktoré sem radi chodia vykonávať potrebu. Ihličie po pár týždňoch uľahne a jeho pichľavý efekt sa postupne vytráca, ale dá sa obnoviť prisypaním ďalšej vrstvy drvených konárikov.
  • Vrstva ihličia znižuje aj pohybový rádius slizniakov a obmedzuje tak škody ktoré dokážu v priebehu noci napáchať.
  • Záhrada zamulčovaná čerstvým ihličím pár dní krásne vonia.

Zníženie pH pôdy?

Huby rozkladajúce mulč z vianočných stromčekov
Huby rozkladajúce mulč z vianočných stromčekov

Vrstva mulču sa postupne rozkladá a obohacuje pôdu pod sebou o organický materiál. Ihličie má kyslé pH takže sa zvykne používať ako mulč, keď je cieľom pH pôdy znížiť. Okyslenie pôdy ihličím je však len mýtus. Nefunguje to. Rovnako ako nefunguje zníženie pH pôdy dažďom, ktorý má tiež kyslé pH a ktorý na pôdu pravidelne padá milióny rokov. V našej záhrade som skompostoval už asi 15 kubíkov ihličia a tiež to pH pôdy neznížilo.

Drevo je potravou húb, ktoré sa starajú o jeho rozklad. Mulč z drevín teda dokáže podporiť rozvoj podhubia a huby následne svojimi kyslými výlučkami pH pôdy priebežne znižujú. Z dlhodobej perspektívy to teda môže zafungovať, ale mulč z ihličnanov v tomto smere nemá žiadnu výhodu oproti mulču z listnatých stromov.

Využitie kmeňov

Palivo

Odvetvené kmene vianočných stromčekov
Odvetvené kmene vianočných stromčekov

Palivové drevo je čoraz luxusnejším tovarom. Vidno to aj na zbernom dvore. Ľudia vyhadzujú rok za rokom čoraz tenšie konáre. Všetko, čo nie je úplné raždie, sa píli a spaľuje v krboch. Kmene vianočných stromčekov sa taktiež dajú napíliť na pekné polienka. Pred hodením do krbu ich však treba veľmi dôkladne vysušiť. Rovnako ako drevo iných ihličnanov, aj kmene vianočných stromčekov obsahujú veľké množstvo živice, ktorá môže komín pokryť dechtom. Drevo z ihličnanov aj viac prská než drevo z listnatých drevín. Na to si treba dať pozor pri kúrení v otvorených krboch a v ohniskách.

Opora pre popínavé rastliny

Pestovanie divokých paradajok
Pestovanie divokých paradajok

Kmene vianočných stromčekov sú skvelá opora popínavých rastlín. Sezónna, aj trvalá. Rastú nám na nich paradajky, aj živý plot z divého viniča. Osadenie do zeme je náročnejšie, než jednoducho zatĺcť do zeme tenký kolík. Osádzam ich pomocou 10 cm širokého zemného vrtáku. Takto osadený kôl už ale následne len tak niečo nevyvráti. Zlomiť ho je v podstate nemožné a kým zhnije, bude svoju úlohu plniť mnoho rokov.

Výhodou oproti tenkým bambusovým tyčkám, kovovým a plastovým oporám je hlavne štruktúrovaný povrch. Namiesto toho aby sa výhony po hladkej tyčke zošmykli na zem, úponky popínavých rastlín sa zachytávajú o pahýle zosekaných konárov, aj jednotlivé ihličia. Vyväzovanie špagátom vďaka tomu takmer úplne odpadá.

Opora pre maliny

Opora malín
Opora malín

Maliny sa po záhrade radi rozťahujú. Úzke cestičky dokážu znepriechodniť v priebehu niekoľkých dní. U nás ich drží na uzde jednoduché zábradlie vybudované z kmeňov vianočných stromčekov a hrubého povrazu. Niektoré výhony malín a černíc sa doň vedia v lete poriadne oprieť. Ale tieto kolíky len tak nevytlačia.

Vyvýšený záhon

Stavba vyvýšeného záhona z kmeňov vianočných stromčekov
Stavba vyvýšeného záhona z kmeňov vianočných stromčekov

Pod vyvýšeným záhonom si väčšina ľudí predstaví pol metra vysokú debnu z brúseného, moreného, lakovaného reziva v hodnote stovák eur. Vyvýšený záhon ale môže vyzerať aj ako mierna vyvýšenina vytvorená z kmeňov vianočných stromčekov. Ak je záhon nízky a steny naklonené, pôdu vnútri udržia aj kmene naskladané navoľno. Držia sa navzájom výčnelkami po zosekaných konároch, neskôr ich ešte spevnia korene a plazivé výbežky rastlín.

Hlavnou funkciou tohto vyvýšenia záhona je zlepšená drenáž. Vysadené sú v ňom subtropické rastliny, náchylné na odhnívanie koreňov v premočenej pôde. Tu im nič také nehrozí.

Záhradné cestičky

Záhradná cestička z dreva
Záhradná cestička z dreva

Pôda s nie úplne optimálnou textúrou a štruktúrou sa vie veľmi rýchlo skompaktniť. Najmä ak po nej stúpame v čase keď je premočená. Ničí sa pri tom podhubie aj celkovo prostredie vhodné pre život pôdnych mikroorganizmov. Ideálne je, ak sa nám podarí skompaktneniu pôdy úplne predísť. Ak sa nechceme ponad svoju záhradu húpať na lianách ako Tarzan, možnosťou je aj vybudovanie malých technických cestičiek z kmeňov vianočných stromčekov. Ich úlohou je rozloženie váhy chodidla na väčšiu plochu. Jedná sa o veľmi jednoduchú a účinnú prevenciu zhutnenia pôdy v záhrade.

Terasovanie

Terasovanie malého svahu pomocou drevených polien
Terasovanie malého svahu pomocou drevených polien

Na terasovanie malých svahov sa dá využiť kadečo. Aj kmene vianočných stromčekov. Úlohou terasovania je spomaliť odtekanie vody zo záhona. Aby jej viac vsiaklo do pôdy, ku koreňom rastlín. Ak je terasa spevnená drevom a nie trebárs kameňmi, drevo zároveň plní aj funkciu zásobárne vody. Najmä vo vyššom štádiu rozkladu dokáže nasiaknuť veľkým množstvom vody, ktorú neskôr v čase sucha pomaly uvoľňuje do okolitej pôdy. Rastliny sú na týchto miestach vďaka tomu odolnejšie voči suchu.

Súvisiace články