Obsah článku
Veľkosť koruny a koreňov musí byť pri stromoch v rovnováhe. Každý list je zásobovaný vodou zo zodpovedajúcej časti koreňovej sústavy, a každý koreň dostáva živiny na ďalší rast zo zodpovedajúcej časti koruny. Narušená rovnováha sa sama obnovuje. Ak je čas a vhodná doba, tak rýchlejším rastom poškodenej/menšej časti. V opačnom prípade nastáva odumieranie na druhom konci stromu.
Rez koruny
Jar je vhodná doba na obnovenie zrezanej koruny. Korene sú plné zásob energie z minulej sezóny a stromu tak či tak vyrašia nové konáre. Na rez koncom zimy/začiatkom jari preto strom reaguje bujnejším rastom nadzemnej časti. Konárov, ale aj plodov.
Leto nie je vhodná doba, pretože nové konáre už vyrástli a na ich rast sa spotrebovali zásoby živín z minulého roka. Na rez olistených konárov preto strom reaguje odumretím časti koreňovej sústavy pretože ju nemá čo živiť. Nemusí to byť nevyhnutne problém, je to aj spôsob ako rast stromu zámerne spomaliť.
Poškodenie koreňov pri výsadbe alebo presádzaní
Chladné zimné mesiace sú vhodným obdobím na obnovu koreňovej sústavy. Strom má dostatočné zásoby živín z uplynulej sezóny a nadzemná časť, najmä pri listnáčoch, neodparuje takmer žiadnu vodu. Korene majú po jesennej výsadbe niekoľko mesiacov k dobru na to, aby dorástli na potrebnú veľkosť kým budú opäť potrebné v plnej sile.
Jar je tiež vhodným obdobím na obnovu poškodených koreňov. Rovnako ako nadzemná časť, aj korene rastú na jar najrýchlejšie. Skorá jar je preto na výsadbu a presádzanie tiež vhodná. Častejšie sa ale stáva že nadzemná časť počas prvej sezóny narastie len minimálne alebo vôbec. Obnova koreňov má pred rozrastaním nadzemnej časti prednosť.
Teplé letné mesiace nie sú vhodným obdobím na obnovu koreňovej sústavy pretože tá je potrebná v plnej sile okamžite. Vysoké teploty a intenzívne slnečné žiarenie s odparovaním vody z listov nepočkajú. Na jarnú a letnú výsadbu prípadne iné poškodenie koreňov stromy častejšie reagujú stagnáciou rastu nadzemnej časti, odumretím listov, koruny alebo aj celej rastliny. Niekedy sa tomu dá predísť zrezaním časti koruny pri výsadbe tak aby bola s poškodenou koreňovou sústavou v rovnováhe.
Slabo vyvinutá koreňová sústava
Stromy ktoré sa evolvovali na klíčenie v staršom lese, v tieni dospelých jedincov, v mladom veku vytvárajú len slabú koreňovú sústavu. Rast nadzemnej časti je pre nich prioritou, aby sa čo najskôr dostali k svetlu. V tieni svojich rodičov sa z ich listov odparuje menej vody, takže silná koreňová sústava v tomto prípade môže niekoľko rokov počkať. Nerovnováhu medzi korunou a koreňmi tieto stromy vytvárajú zámerne. V záhradách je ale situácia úplne odlišná. V záhradníctve sú ešte stromčeky chúlostivých druhov skryté pod tieniacou plachtou, po vysadení do záhrady sa ale zo dňa na deň ocitajú na priamom slnku. V bezprostrednej blízkosti sadeníc nerastú žiadne ďalšie stromy, aby mali potrebný priestor pre ďalší rast a svoju finálnu veľkosť. Spáleniny listov od slnka na seba nenechajú dlho čakať. A to ani v prípade že stromy dostavajú pravidelnú a dostatočnú zálievku. Dôvodom je zvýšené odparovanie vody z listov v dôsledku priameho dopadu slnečných lúčov.
S oneskorením vyvíjaná koreňová sústava sa dá dobre pozorovať na javoroch dlaňovitolistých s vykrajovanými červenými listami. Dospelé stromy nemajú s priamym dopadom slnečných lúčov najmenší problém. Práve naopak. Najkrajšie a najčervenšie sú práve na priamom slnku. Spočiatku im ale celodenný úpek pravidelne každé leto spaľuje konce listov. Tie sú potom po zvyšok roka spolovice uschnuté a nevzhľadné. Dôvodom je slabo vyvinutá koreňová sústava ktorá v mladom veku nevytvára dostatočný tlak na to aby stíhala dopĺňať vodu aj do tých najvzdialenejších častí koruny. To sú práve tie končeky listov na vrchných konároch ktoré usychajú. Ak takýto strom prežije leto bez fatálneho spálenia celej koruny, prežije aj to ďalšie. Stačí niekoľko rokov počkať kým koreňová sústava zmohutnie. Po rokoch trápenia a množstve polouschnutých listov by malo prísť obdobie kedy si strom začne slniečko konečne užívať. Viac dopadajúcich slnečných lúčov premení na viac energie potrebnej pre ďalší rast a boj s chorobami a škodcami. Odmenou za trpezlivosť bude zdravý a vitálny strom. Samozrejme, stromu môžme aj pomôcť s prekonaním obdobia po výsadbe. Aby boli spálenia listov čo najmenej bolestivé a stal sa ozdobou záhrady čo najskôr. Viac v článku Prevencia vyschnutia stromov po výsadbe pomocou húb.