Menu

Permakultúrne malinovisko—starostlivosť a stavba opory

Malina Rubus idaeus 'Polka'

Obsah článku

Maliny zvyčajne nechýbajú v žiadnej permakultúrnej, ani inej, úžitkovej záhrade. Dôvodom je nenáročnosť ich pestovania a bohatá úroda. V prípade remontantných odrôd až do príchodu mrazov. Tak ako aj v prípade iného drobného ovocia, aj maliny sa môžu vysadiť ako podrast stromov, čím sa daný priestor v záhrade využije dvojnásobne efektívne.

Starostlivosť o maliny

Rez malín

Rez malín je veľmi jednoduchý. Stačí koncom zimy vystrihať staré, odschnuté výhony, alebo v prípade remontantných malín, ich odschnuté a odrodené vrcholce. 

Pôda

Čo sa pôdy týka, maliny obľubujú kypré, humózne pôdy. Pre zabezpečenie čo najlepšej úrody je vhodné malinovisko každoročne obohatiť vrstvou kompostu. Alternatívou, alebo doplnkom aplikácie kompostu je mulčovanie veľkým množstvom organickej hmoty. 

Vlhkosť

Nenáročnosť pestovania malín zahŕňa aj ich vysokú odolnosť voči suchu. Maliny len tak ľahko nevyschnú. Avšak na to, aby vytvárali veľké a šťavnaté plody, potrebujú dostatok vlhkosti. To sa dá dosiahnuť jednoducho polievaním. V permakultúrnej záhrade sa snažíme polievanie v čo najväčšej miere nahradiť udržaním čo najväčšieho množstva vody v pôde, po čo najdlhší čas od posledného dažďa alebo zálievky. 

Vyparovanie vlhkosti z malinoviska vo veľkej miere redukujú samotné maliny, ktorých hustý porast zabraňuje dopadu slnečných lúčov na zem. Ďalšou úrovňou ochrany pôdy pred vysúšajúcim slnkom a horúcim vzduchom je vrstva mulčovacej kôry alebo štiepky. Drevitý materiál navyše počas svojho rozkladu funguje aj ako špongia zadržiavajúca dažďovú vodu, až dokým sa úplne neskompostuje, čím pôdu nakoniec zúrodní. 

Splavovanie dažďovej vody do nižších vrstiev pôdy dokáže účinne obmedziť a spomaliť biouhlie—prírodné pôdne aditívum, ktorého čiastočky na svojom povrchu viažu veľké množstvo vody, ktorá tak zostáva v dosahu koreňov malín. 

Vymedzenie priestoru pre maliny

Permakultúrne malinovisko
Permakultúrne malinovisko

Vo väčších záhradách nie je problém nechať maliny rozťahovať sa. Na menších plochách je ale žiaduce udržať ich vo vymedzenom priestore, aby si nakoniec neobsadili polku záhrady. To vieme dosiahnuť ohraničením ich expanzie nad zemou, aj pod zemou. 

Vymedzenie priestoru nad zemou spočíva vo vybudovaní opornej konštrukcie, ktorá udrží výhony vzpriamené a uľahčí zber plodov. 

Vymedzenie priestoru pod zemou spočíva vo vizuálnom ohraničení priestoru vyhradenom pre maliny. Výhonky, ktoré cez túto hranicu prerastú potom stačí občas vytrhať alebo vystrihať. Je to o dosť jednoduchšie ako sa snažiť prerastanie koreňov malín zastaviť vybudovaním koreňovej bariéry. 

Stavba opornej konštrukcie pre maliny

Čerstvo olistené výhonky malín ešte stoja pekne vzpriamene, ale stačí že príde silnejší dážď alebo maliny začnú plodiť, aby sa pod svojou váhou sklonili a zatarasili ďalší meter záhrady okolo im vymedzeného priestoru. Tomuto som predišiel vybudovaním opornej konštrukcie. 

Oporné koly

Oporné koly

Ako oporné koly som využil kmene vianočných stromčekov. Ich veľký priemer pri báze zabezpečí trvácnosť konštrukcie po celé roky aj keď drevo nie je proti rozkladu chemicky ošetrené. 

Osadenie oporných kolov

Osadenie oporných kolov

Malinovisko by malo mať kyprú pôdu plnú organickej hmoty. Aby v takejto pôde koly udržali váhu dvojmetrových výhonov ovešaných ovocím, treba ich upevneniu venovať patričnú pozornosť. 

Zarovnanie konštrukcie

Zarovnanie konštrukcie

Zarovnanie osadených kolov na jednotnú výšku. 

Spojenie opornej konštrukcie povrazom

Spojenie opornej konštrukcie povrazom

Nakoniec sú koly pospájané niekoľkými úrovňami hrubého povrazu z prírodných vlákien. Takýto povraz tu bez problémov vydrží niekoľko rokov. 

Stavba cestičky okolo malinoviska

Malinový záhon

Malinový záhon

Aby bol k malinám zabezpečený dobrý prístup, je okolo malín vybudovaná záhradná cestička. Aj keď sú záhradné cestičky tak ako v tomto prípade úzke, pri svojej dĺžke zaberajú nezanedbateľnú plochu záhrady. Oplatí sa preto ich dizajn premyslieť a spraviť ich viacúčelovými. Plocha, ktorú v záhrade zaberajú, sa tak využije mnohonásobne lepšie, ako keby funkčné prvky záhrady zaberali každá vlastný priestor. Viac v článku Stavba terasovej cestičky okolo záhona

Komentáre

Súvisiace články