Na trhu je množstvo rôznych prípravkov na čistenie krbového skla. Fungujú spoľahlivo, krbové sklo sa s nimi dá vyčistiť do pár minút. Žiadny z nich ale nie je taký ekologický ako čistenie krbového skla popolom. Účinnosťou pritom tento spôsob čistenia skla v ničom nezaostáva.
Hlavnou výhodou čistenia krbového skla popolom je bezodpadovosť. Všetko čo sa pri tomto čistení použije, môže ísť rovno do kompostu. Zároveň nie je potrebné kupovať žiadne čistiace prostriedky, takže odpadá aj likvidácia akýchkoľvek obalov. Navyše sa každý rok ušetrí aj pár eur za kúpu týchto prostriedkov.
Ďalšou výhodou je šetrnosť voči pokožke. Čistiace prostriedky sú často dosť agresívne a nemajú problém sa zažrať rovno do kože na rukách. Takéto chemikália sa majú používať len v rukaviciach čo je aj v pokynoch na použitie na obale týchto produktov. Vzniká pri tom ale ďalší zbytočný odpad v podobe jednorázových plastových alebo gumených rukavíc.
Na čistenie sa používa navlhčená papierová utierka namočená do popola ktorý je v krbe pred každým čistením vždy poruke.
Popol má vysoké pH. Vo vode teda vytvára zásaditý roztok ktorý rozpúšťa nečistoty. Na tomto istom princípe fungujú aj iné, bežne kupované čistiace prostriedky. Sklo teda nečistí samotný popol, ale suspenzia popola s vodou. Aby čistenie išlo rýchlo, treba mať papierový obrúsok dostatočne vlhký. Netreba ho preto príliš žmýkať, akurát len tak aby z neho voda nekvapkala, ani nestekala zo skla na podlahu. Čistenie skla pomocou popola ide rovnako rýchlo ako pomocou špeciálne na tento účel predávaných prípravkov. Pre uľahčenie práce sa môže najprv pretrieť celé sklo a nechať suspenziu chvíľu pôsobiť. Následné zošúchanie sadzí zo skla potom ide rýchlejšie. So zoškrabaním hrubej, veľmi nepoddajnej vrstvy sadzí pomôžu častice dreveného uhlia veľkosti piesku ktoré v popole bežne zostávajú. Sklo pritom nepoškriabu. Stačí vlhkú utierku namočiť do popola na mieste kde zostal čierny, nie svetlosivý a tieto častice sa na ňu nalepia.
Potom už stačí sadze rozmachlené po skle zotrieť navlhčenou utierkou a sklo vyleštiť suchou papierovou utierkou. Celé čistenie nezaberie viac než pár minút a môžete si každý večer užívať romantiku pri pohľade na oheň cez čisté sklo ako keby sa jednalo o otvorený krb.
Sklo na krbe sa po zápálení ohňa samozrejme začne okamžite znova čmudiť. O tom že akou rýchlosťou sa z priezračného skla stane sklo začmudené, rozhoduje prúdenie vzduchu v prednej časti krbu. Na spodnej aj vrchnej strane krbového skla je nenápadná škára. Aj tadiaľto sa k ohňu dostáva vzduch, ale to nie je jej hlavným účelom. Prívod vzduchu má krb aj s reguláciou inde. Cez škáru popri skle má ísť do krbu len minimum vzduchu, akurát dosť na to aby sa vytvorilo prúdenie vzduchu ktoré bude odnášať sadze unikajúce z ohňa ďalej od skla. Po skle tak prúdi čistý vzduch z miestnosti a nie vzduch plný dymu z horiacich polien. Sadze na skle sú priamym obrazom priechodnosti predovšetkým spodnej škáry. Ak je v nej čo i len malá smietka, do pár hodín sa nad ňou vytvorí čierny pás sadze ktorý ako šípka ukazuje rovno na miesto upchatia.
Aby sklo zostalo po zapálení krbu čisté čo najdlhšie, škára okolo skla musí byť rovnako priechodná ako keď bol krb nový. Dôležitá je najmä spodná škára ktorá sa zároveň aj rýchlejšie zanáša. Po každom vyčistení skla treba vyčistiť aj škáru za ním. Pri pravidelnom čistení ju postačí pretiahnuť kusom pevného plastu. Ak jej čistenie celú sezónu zanedbané, zrejme je upchatá dechtom prípadne ak je krb nový, tak aj odkvapkávajúcou roztavenou farbou z hornej časti dvierok. V takomto prípade väčšinou nezostáva nič iné než celé sklo odmontovať, vyčistiť a hrubý nános dechtu zoškrabať špachtľou. Krbové sklo sa razom začne zadymovať výrazne pomalšie. Rovnako ako keď bol krb nový.
Rovnako ako aj popol, aj papierové utierky ktoré sa na čistenie krbového skla použili patria do kompostu. Celulóza z ktorej sú zložené sa stane potravou pôdnych mikroorganizmov ktoré ju zadarmo zrecyklujú a premenia na úrodný substrát ďalej využiteľný v záhrade. Organický materiál ktorý sa kompostuje preto nie je odpad, ale surovina na výrobu kompostu.