Obsah článku
Po stavbe záhradného altánka a prístreška nám zostala kopa odrezkov a zvyšného materiálu v podobe rôznych dosák, lát a hranolov, ale aj zvyšky lazúry a vrutov. Starostlivo uschované, sa neskôr stali materiálom na výrobu masívneho záhradného nábytku. Dizajn a konštrukciu nábytku som prispôsobil materiálu ktorý bol k dispozícií. Zužitkovaním odpadu a zvyškového materiálu nás celá zostava lavíc aj s robustným stolom vyšla do 100 €. Permakultúrny projekt pre domácich majstrov na necelé dva týždne práce.
Drevené záhradné lavice na mieru
Kostra lavíc do altánka je narezaná zo strešných lát. Na sedaciu časť a operadlo bolo použitých pár dosiek, ktoré zostali z debnenia/záklopu strechy, zvyšok sú šalovacie dosky. Paradoxne, lacné šalovacie dosky horšej kvality tu vyzerajú lepšie než kvalitné pohľadové dosky. Šalovacie dosky sa totiž vyrábajú z hrčavého dreva. Práve tieto hrče dodávajú doskám po vykefovaní tú správnu, ešte zaujímavejšiu štruktúru povrchu.
Šírka, sklon operadla, hĺbka sedacej časti aj výrezy sedacích častí boli ešte vo fáze projektovania prispôsobené tak, aby sa všetky lavice pekne zmestili do veľmi špecificky tvarovaného úzkeho priestoru. Vsadené medzi jednotlivé piliere altánka, aby bol tento priestor využitý čo najefektívnejšie. Nábytok vyrobený na mieru je v takýchto prípadoch jediným možným riešením.
Masívny záhradný stôl
Stolová doska je vyskladaná z koncov hranolov použitých ako konštrukcia strechy záhradného altánka. Jej dizajn je prispôsobený práve malej dĺžke týchto odrezkov. Trocha náročnejšie na realizáciu, ale dizajnu to rozhodne prospelo. Vrch stola teraz pekne kopíruje tvar a vzor dlažby na ktorej stojí.
Neštandardné použitie hranolov namiesto dosiek dodáva stolu okrem zaujímavého vzhľadu aj poriadnu váhu. Jeho prenesenie do altánka nebola žiadna sranda a pojem "masívny nábytok" tu dostal úplne nový význam. To sa mimoriadne hodí v lokalite, akou je aj tá naša, kde sa cez záhradu každoročne preháňa extrémne silný vietor.
Nohy stola sú z odrezkov hranolov, použitých pri stavbe konštrukcie záhradného prístreška v našej predzáhradke. Niekedy sa oplatí skladovať aj pár desiatok centimetrov dlhé kúsky reziva.
Povrch záhradného nábytku z kefovaného dreva
Kefovaný povrch dodáva každému nábytku, či už v záhrade alebo v interiéri, zaujímavý rustikálny vzhľad. Vytvoriť takýto povrch je pomerne zábavné a jediné, čo na to človek potrebuje, je kefová brúska a 4 kotúče.
Kefovaný povrch nábytku môže mať okrem estetickej hodnoty aj praktický význam. Ak sa na výrobu nábytku používa rezivo nižšej kvality, s rôznymi defektmi alebo drsným zvetraným povrchom, kefovanie umožní zachovať potrebnú hrúbku laty.
V mojom prípade boli na výrobu konštrukcie záhradných lavíc použité strešné laty—konštrukčné rezivo s hrubým povrchom, pri ktorom nie sú na pohľadovú kvalitu dreva kladené žiadne nároky. Pri ich brúsení pásovou brúskou do hladka, je potrebné zísť po spodok najhlbšiej ryhy, či defektu. Bežne mi po takomto zbrúsení aj o 2 centimetre zostala v ruke nepoužiteľná tenká latočka, ktorú som musel následne vymeniť za zdravší kus dreva. Pri kefovaní nič takéto nehrozí. Pásovou brúskou stačí zbrúsiť najväčšie nerovnosti a stopy po píle, o zvyšok sa už postará kefa. Tá dokáže pekne do hĺbky vybrať všetko nezdravé, poškodené a zvetrané drevo, bez toho, aby stenšila priemer kefovanej dosky či laty. Tmavé drevo letokruhov totiž zostáva zachované, pretože to už kefa zbrúsiť nedokáže.
Rustikálna záhradná lavica
Jednu lavicu som spravil aj na terasu pri dome. Tu už priestor nebol natoľko limitujúci, takže som si mohol dovoliť operadlo ešte viac sklopiť, pre ešte ležérnejšie posedenie a pridať opierky na ruky. Kvôli väčšej šírke lavice bolo potrebné dlhé dosky spevniť. Aby sa zabránilo ich neželanému prehýbaniu. Každá doska sedacej časti je preto po dĺžke podložená samostatnou latou. Dosky operadla sú taktiež spevnené. Prepojením latou v strede operadla. Pri opretí sa tým pádom zaprú všetky dosky naraz a ich prehýbanie je tým pádom aj tu eliminované.
Náter záhradného nábytku
Kefované drevo vyžaduje vždy aspoň dva nátery rôznou farbou, aby bola vytvorená štruktúra povrchu zvýraznená aj farebne. Natretý je kvalitnou olejovou lazúrou s prímesou moridla. Vyššia cena by sa mala vrátiť v podobe dlhšej životnosti nábytku, ktorý bude celoročne vystavený prírodným živlom.
Výber farebnej kombinácie pre kefovaný nábytok je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, ako to dopadne. Odhadnúť finálny vzhľad vopred, je takmer nemožné. Záleží od druhu dreva, jeho nasiakavosti, opracovania povrchu, type a farbe náteru, technike natierania a stierania… Zatiaľ sa mi ale nestalo, že by to nedopadlo dobre.
Komentáre