Menu

Kefovanie dreva—Ako dosiahnuť atraktívny rustikálny vzhľad nábytku

Kefovaný povrch dreva

Obsah článku

Jednoduchý záhradný nábytok vie vyrobiť kdekto. Vyrobiť luxusný nábytok, to už chce roky praxe a poriadne vybavenú dielňu. Existuje ale spôsob, ako si z obyčajnej lavice vyrobiť unikátny štýlový kus nábytku, s použitím jedného náradia naviac—kefovej brúsky.

Zopár dobrých dôvodov, prečo sa pustiť do kefovania nábytku určeného ako do interiéru, tak aj do exteriéru, ale aj menších záhradných stavieb v podobe altánkov a pergol: 

  1. Jednoduchý spôsob ako markantne zvýšiť estetickú hodnotu drevených prvkov. 
  2. Možnosť využiť lacnejšie drevo nižšej kvality, pri súčasnom zvýšení výslednej estetickej hodnoty. 
  3. Zvýšená trvácnosť dreva v exteriéri. 
  4. Skvele zapadne do interiéru v rustikálnom, či vidieckom štýle. 
  5. Možnosť premeniť obyčajný nábytok z masívu na štýlový kus, ktorý upúta hneď na prvý pohľad. 

Náradie na kefovanie dreva

  • Kefová brúska (kartáčovačka)
  • Oceľová kefa s mosadznou úpravou
  • Brúsna nylonová kefa
  • Tkaninová kefa
  • Vlnená kefa
  • Protišmyková podložka z PVC

Bezpečnosť pri kefovaní dreva

Dýchacie cesty

Kefovaním sa z dreva odstráni pomerne veľa materiálu. Nepremieňa sa však na piliny padajúce na zem, ako pri pílení kotúčom s veľkými zubami, ale na obrovské kúdoly mikroskopického prachu. Ak teda nechcete prísť na niekoľko týždňov až mesiacov o čuch, nezabudnite pri práci používať respirátor, rúško, alebo aspoň šatku. 

Oči

Z rotujúcich kief pri práci priebežne odletujú drôty vysokou rýchlosťou do všetkých možných strán. Ochrana očí v podobe ochranných okuliarov je preto nevyhnutná! Dobre padnúce ochranné okuliare zároveň oči chránia aj pred prachom. Treba ich mať preto nasadené počas všetkých fáz brúsenia. 

Uši

Kefová brúska nerobí zas až taký hluk ako trebárs karbobrúska. To môže zvádzať k nepoužívaniu ochrany sluchu. Prípadné poškodenie sluchu ale závisí nielen od samotnej intenzity hluku (decibelov), ale aj od dĺžky pobytu v tomto hluku. A tu je to už presne opačne. Karbobrúska prepíli čo treba za pár sekúnd, ale kefovať môžete kľudne aj celý deň. Ak teda nechcete pri komunikácií s okolím výrazne zvýšiť frekvenciu používania slovíčok “Prosím?”, “Čo?”, “He?” a podobne, vrelo odporúčam nasadiť si pri práci veľké slúchadlá na ochranu sluchu. 

Ruky

Brúsky pracujú pri vysokých otáčkach a o drevo sa zapierajú na širokej ploche. Ľahko sa môže stať, že sa vymknú kontrole a brúsený kus dreva alebo aj samotná brúska odskočí. Najmä pri brúsení na otočenej brúske je drobný kontakt s rukami bežný. Ak má človek nasadené kožené pracovné rukavice, ani si to nevšimne. Zbrúsenie kože na rukách by si už všimol. 

Telo

Hrubšie pracovné oblečenie je vhodné aj na zvyšku tela. Predpokladám, že je neporovnateľne príjemnejšie ak rotujúci brúsny papier alebo oceľový kotúč zablokuje kus oblečenia a nie moja vlastná koža. 

Menšie kusy dreva dokáže brúska vymrštiť vysokou rýchlosťou aj z protišmykovej podložky. Treba na to pamätať a nestáť v tejto dráhe, ale brúsiť zboku. Protišmykové podložky treba udržiavať protišmykové priebežným vytriasaním pilín a prachu. Po strate priľnavosti ich treba umyť vodou. 

Príprava povrchu na kefovanie

Pásová brúska
Pásová brúska

Kefovanie nie je náhradou hobľovania a brúsenia povrchu pásovou brúskou. Hrubé stopy po píle, ktoré bývajú viditeľné na konštrukčnom rezive, kefová brúska nezahladí. Práve naopak. Ešte viac ich zvýrazní. Príprava povrchu nehobľovaného dreva teda spočíva v zbrúsení najhrubších priečnych nerovností pásovou brúskou. Výhodou je, že povrch zďaleka nemusí byť zahladený dokonale. S drobnými vadami si už kefa bez problémov poradí a vybrúsi ich až do zdravého, nepoškodeného dreva. 

Práca s kefovou brúskou

Kefová brúska
Kefová brúska

Práca s kefovou brúskou nie je nič zložité. Trocha pripomína žehlenie. Kefa sa musí otáčať vždy pozdĺž drevných vlákien, nikdy nie krížom. To by na dreve vytvorilo nepekné ryhy. Taktiež si treba dať pozor pri brúsení okrajov dosiek, aby z nich brúska neskĺzla. Jednak môže zachytiť niečo čo by nemala, a tiež pri tom dokáže na dreve zanechať nepeknú stopu. Keďže robíme rustikálny nábytok, takáto ryha po brúske sa dá väčšinou pekne zakamuflovať zabrúsením nylonovou brúsnou kefou. Kefovú brúsku treba každopádne držať pevne, oboma rukami. 

Narušenie drevných vlákien oceľovou kefou

Oceľová kefa s mosadznou úpravou
Oceľová kefa s mosadznou úpravou

Prvým krokom pri kefovaní je narušenie povrchu dreva oceľovou kefou s mosadzným pokovovaním. V tejto fáze ešte z dreva nič neubúda. Povrch sa len poškriabe. A to najmä na mäkkom jarnom dreve. Pre ešte dôkladnejšie narušenie vlákien sa môže prejsť kefou po dreve jedným aj druhým smerom. 

Oceľové vlákna kefy sa po niekoľkých hodinách používania uhladia v smere otáčania kefy. Tým sa ich účinnosť znižuje a práca predlžuje. Pre urýchlenie ďalšej práce je preto vhodné kefu zčasu na čas otočiť. Len si po tomto otočení treba dať pozor aby vám menšie kusy dreva nevystrelili. Drôty otočené do protismeru sa totiž do dreva poriadne zaboria. Kvôli bezpečnosti je potrebné mať kefované dosky o niečo zapreté alebo používať stolársku protišmykovú podložku. 

Ak je cieľom len jemne zbrázdený povrch dreva, tento krok sa môže vynechať. Jemné zbrázdenie uľahčí údržbu, čo môže byť žiaduce napríklad na stolovej doske. Naproti tomu trebárs skriňa príliš veľa čistenia nevyžaduje a hlbšie zbrázdenie povrchu tým pádom nebude vadiť. 

Brúsenie dreva nylonovou kefou

Brúsna nylonová kefa
Brúsna nylonová kefa

Toto je práve tá najzaujímavejšia fáza, pri ktorej sa z dosky vybrusuje mäkká časť letokruhov, následkom čoho dostávame krásne štruktúrovaný povrch. Úbytok materiálu je dobre viditeľný priamo na dreve, aj na množstve prachu, ktorý pri tom vzniká. Tu sa treba s drevom vyhrať až kým nebude výbrus perfektný. Ďalšie kotúče už na výsledok nebudú mať viditeľný efekt. Hlavne treba povrch zbaviť škrabancov, ktoré vznikli pri brúsení oceľovou kefou. Nylonovu kefou treba drevo prebrúsiť v jednom aj v druhom smere

Zrnitosť nylonovej kefy a jej vplyv na výbrus dreva

Nylonová brúsna kefa sa dá kúpiť v rôznej zrnitosti. Väčšia zrnitosť znamená aj hrubšie brúsne drôty, ktoré sa nedostanú do všetkých škár. Naproti tomu, vlákna kefy s malou zrnitosťou sa dostanú aj medzi tie najtenšie letokruhy, výsledkom čoho je veľmi výrazný výbrus s hlbokými ryhami. 

  • Menej výrazný výbrus kefou s väčšou zrnitosťou je vhodný ak je cieľom decentnejší vzhľad, jednoduchý na údržbu. 
  • Výrazný hlboký výbrus kefou s menšou zrnitosťou je vhodnejší, ak je prioritou čo najvýraznejší povrch. 

Vyhladenie povrchu dreva tkaninovou kefou

Tkaninová kefa
Tkaninová kefa

Aj keď sa povrch dreva môže zdať nylonovou kefou pekne vyhladený, v skutočnosti z neho trčí nespočet drobných drevných vlákien. Tieto by mali negatívny vplyv na kvalitu náteru, aj s tým spojenú trvácnosť nábytku. Pred natieraním sa ich preto treba bezpodmienečne zbaviť. Na to slúži tkaninová kefa. Rovnako ako v predošlej fáze, aj tu treba kefou prejsť brúsený povrch v jednom aj v druhom smere. Vizuálne sa už povrch nijak dramaticky nezmení, ale rozdiel je badateľný pri dotyku. 

Upchatie pórov dreva vlnenou kefou

Vlnená kefa
Vlnená kefa

Záverečná fáza brúsenia. Povrch kefovaného dreva je už pekne vybrúsený, vyhladený a mohlo by sa pristúpiť rovno k natieraniu. Zostala nám ale ešte jedna kefa, ktorá dokáže životnosť kefovaného nábytku výrazne predĺžiť. Jej princíp spočíva v upchatí pórov dreva. Aj kefa z vlny dokáže fungovať ako brúsny papier. Akurát že na mikroskopickej úrovni. A okrem toho že z dreva strháva drobné čiastočky, upcháva nimi rovnako mikroskopické póry niekde pozdĺž svojej dráhy. Výsledný efekt je podobný, ako máme možnosť vidieť trebárs na laviciach v staršom kostole. Lesklé ako zrkadlo, vyhladené tisíckami zadkov ktoré sa o ne šuchli. Cez takto upchaté póry sa potom do dreva nevedia dostať hubové spóry. Rozklad dreva sa tým oneskorení. 

Upchatie pórov je forma konzervácie dreva. Ich upchatie vlnenou kefou je mechanická alternatíva rovnako pôsobiacich náterov na chemickej báze. Akurát bez čakania na zaschnutie náteru. Čím dôkladnejšie povrch dreva vlnenou kefou uhladíme, tým bude mať vyšší lesk a trvácnosť. Aj touto kefou treba prejsť drevo v jednom aj v druhom smere

Upchatie pórov, či už mechanicky alebo chemicky, znižuje nasiakavosť dreva. Náter  bude mať o niečo jemnejší odtieň. 

Náter kefovaného dreva

Kefované drevo sa natiera dvoma rôznymi odtieňmi rovnakého druhu náteru. Rovnaký druh a značka náteru zabezpečia vzájomnú kompatibilitu. Predíde sa tak problémom s priľnavosťou druhej vrstvy a jej neskoršiemu odlupovaniu. Rôzny odtieň slúži na ďalšie zvýraznenie povrchovej štruktúry dreva. Farebný rozdiel nemusí byť vôbec veľký. Ak je ale cieľom maximálne zvýraznenie štruktúry kefovaného povrchu, treba zvoliť čo najväčší kontrast. V podobe odtieňa(svetlosti), alebo použiť dve úplne odlišné farby. 

Príprava kefovaného dreva na natieranie

Drevo musí byť pred natieraním dôkladne zbavené prachu. Po dôkladnom vykefovaní je ho fakt hodne. Namiesto utierania handričkou, ktorá prach len zvíri, sa mi osvedčil vysávač. 

Prvý náter kefovaného dreva

Prvý náter sa nanáša klasicky, podľa návodu na konkrétnom oleji, olejovosku, či lazúre. V rámci vybranej farebnej kombinácie je prvý náter svetlejší než ten druhý. Na výslednom natretom dreve bude viditeľný na vystupujúcich letokruhoch. 

Druhý náter kefovaného dreva

Druhý, tmavší náter kefovaného dreva sa počas maľovania priebežne stiera handričkou aby prvý náter úplne neprekryl. Cieľom stierania je, aby druhý náter zostal len v priehlbinách medzi vystupujúcimi letokruhmi kefovaného dreva. Štruktúra dreva, pôvodne viditeľná len pri bočnom osvetlení, sa tak stane zreteľnou aj pri rozptýlenom svetle. Bez takéhoto náteru by bol kefovaný povrch takmer na nerozoznanie od rovného brúseného povrchu a celé kefovanie by vyšlo nazmar. 

Na stieranie farby druhého náteru sa ideálne hodia bavlnené handričky natrhané zo starých plachiet a posteľnej bielizne. Aj tu sa dá ešte ďalej experimentovať. Spôsob, akým farbu stierame má vplyv na výsledný farebný kontrast. 

Nízko kontrastný náter kefovaného dreva

Nízko kontrastný náter kefovaného dreva

Stieranie handričkou držanou jednoducho v ruke, vytvára jemné, prirodzene vyzerajúce farebné prechody. 

Vysoko kontrastný náter kefovaného dreva

Vysoko kontrastný náter kefovaného dreva

Tá istá farebná kombinácia, ale tentoraz stieraná handričkou natiahnutou na kuse dreva, vytvára úplne odlišný výsledný efekt s veľmi ostrými farebnými prechodmi. 

Nábytok z kefovaného masívu za polovičnú cenu

Rustikálny nábytok z kefovaného dreva
Rustikálny nábytok z kefovaného dreva

Ak túžite po štýlovej, rustikálnej skrini so štruktúrovaným povrchom, ktorú bude každý návštevník vašej domácnosti obdivovať, tu je môj tip: Objednajte si hotový nábytok v demontovanom stave, ale bez povrchovej úpravy. Mne sa to podarilo a cenovo ma vyšiel na polovicu. Pri stolárčení totiž platí, že povrchová úprava zaberie polovicu času výroby nábytku. Pri kefovanom povrchu to platí obzvášť. A ktorého kutila by nepotešila hromada surových dosiek bez návodu na montáž?! Kefová brúska aj so všetkými potrebnými kotúčmi nie je malá investícia, ale kvalitný stroj bude slúžiť mnoho rokov. Dokonca aj jednotlivé brúsne kefy vydržia prekvapivo dlho. 

Jemné detaily a rôzne vnútorné rohy sú pre veľkú kefovú brúsku problém, s ktorým si neporadí. Všetky vyššie spomenuté kefy sú ale k dispozícií aj v menšej verzii, určené na použitie s vŕtačkou. Tieto malé kefky sa už dostanú aj do úzkych škár. Výsledok rozhodne bude stáť za to. 

Galéria k článku

Autor

Peter Žilka
Peter Žilka

Ekonadšenec, Arborista, Záhradník, Kutil, Developer, Dizajnér…

Kategórie článku:
Publikované Facebook
Zdieľať článok

Komentáre

Súvisiace články