Obsah článku
Koruna stromu zostáva vo výške, v ktorej sa založí. Drevo je tvorené prevažne mŕtvymi bunkami, ktoré sa už ďalej nepredlžujú. Pozícia konárov na kmeni preto zostáva po celý život stromu zachovaná. Ďalej od kmeňa konáre dokonca so zvyšujúcim sa vekom stromu klesajú nižšie k zemi a podchodný priestor uzatvárajú. Bližšie k zemi sa dostávajú samotným hrubnutím, ale aj klesaním pod vlastnou váhou, váhou plodov a snehu. Konáre, ktoré na mladom strome pôvodne rástli šikmo nahor, sa každoročnými prírastkami od kmeňa odtláčajú, až dokým z neho nevyrastajú úplne kolmo. Na toto treba pamätať pri zakladaní koruny, alebo kmeň postupne vyvetvovať ešte kým je strom mladý.
Prevencia zarastenia priechodného priestoru pod stromom
Najjednoduchšou možnosťou ako zaistiť dostatočný podchodný priestor pod stromom je založenie koruny v dostatočnej výške, resp. výsadba vysokokmeňa, ktorý už má korunu založenú v zhruba dvojmetrovej výške. Výška priechodného prierezu pre chodcov a cyklistov je 2,5 m. V záhrade môže byť aj výška 2 m úplne postačujúca. A to aj v prípade, že pod stromom budeme parkovať autá. Akonáhle sa spodná časť koruny ocitne v dostatočnej výške, ľudia aj so svojimi autami si v lete môžu užívať príjemný chládok bez toho, aby boli obmedzovaní konármi.
Priechodný priestor má tendenciu sa po daždi znížiť. Kľudne aj o pol metra. Dôvodom sú menšie prevísajúce konáre, sklonené pod váhou vody, či snehu. S týmto počíta aj norma, ktorá je o pol metra vyššia než by bolo potrebné. V záhrade nie je problém malé konáre visiace zo spodnej časti koruny priebežne odstraňovať.
V blízkosti cesty je už potrebné zabezpečiť podjazdný priestor výšky 4,2-5,2 m v závislosti od typu pozemnej komunikácie. Sadenice s takto vysoko založenou korunou už nenájdeme a potrebnú výšku je potrebné dosiahnuť rezom. Tu je kameňom úrazu fakt, že stromy sa sadia aj niekoľko metrov od okraja cesty. Trvá mnoho rokov kým stromy tento priestor svojimi konármi preklenú a začnú prechádzajúcim autám zavadzať. V tomto momente sú už ale spodné konáre príliš hrubé na to, aby sa dali odrezať bez nenávratného poškodenia celého stromu. Pri výchovnom reze stromov rastúcich na parkoviskách a v blízkosti ciest je zavadzaniu koruny potrebné predísť s mnohoročným predstihom a strom vyvetvovať už v mladom veku.
Alternatívou vyvetvovania stromov je výsadba stĺpovitých kultivarov. Stĺpovité kultivary (Pyramidalis, Columnaris, Fastigiata…), ktorých konáre rastú takmer súbežne s kmeňom, sú už dnes vyšľachtené pre množstvo rôznych druhov stromov. Bežne si dokážu udržať šírku koruny do dvoch-troch metrov aj po desiatkach rokov. Veľmi praktické v prípadoch, ak má strom plniť skôr funkciu pohľadovej a zvukovej bariéry než funkciu poskytovania tieňa.
Vyvetvenie dospelých stromov
Odstránením hrubých spodných vetiev s priemerom viac než 5 cm, pri niektorých druhoch stromov 10 cm, strom utŕži ranu, ktorú už nebude vedieť nikdy zahojiť. V priebehu nasledujúcich rokov sa priamo do kmeňa dostane hniloba, ktorá ho bude deň čo deň rozkladať a oslabovať. Až do momentu, kedy sa celý kmeň v blízkosti rany zlomí. Stromy s odstránenými kostrovými konármi je preto potrebné pravidelne kontrolovať. V prípade, že sa na kmeni objavia známky rozsiahlej hniloby, tieto stromy sa kvôli zachovaniu prevádzkovej bezpečnosti predčasne odstraňujú.
Odstránenie kostrových konárov nespadá pod štandardné spôsoby ošetrenia stromov a pristupuje sa k nemu len v ojedinelých, špeciálne odôvodnených prípadoch. Aj keď odrezanie hrubej vetvy strom nezabije okamžite, jeho životnosť sa tým skráti markantne.
Pri odstraňovaní kostrových konárov na zabezpečenie priechodného prierezu je nepomerne lepším riešením, ak sa odstráni len konár, ktorý priamo zasahuje do cesty. Všetky ostatné konáre rastúce z odvrátenej strany sa v tomto prípade zachovajú. Asymetrická koruna, ktorá tak vznikne stromu nevadí. Rana po reze a následne dutina, ktorou sa do kmeňa dostane hniloba len z jednej strany, nebude mať na pevnosť kmeňa taký výrazný oslabujúci účinok, ako keby sa odstránili dva, nedajbože aj viac protistojných konárov. Vtedy by sa už do kmeňa dostala hniloba zo všetkých strán a kmeň oslabila v celom priereze.
Zakrátenie konárov
Ak to priestorové podmienky umožňujú, výrazne lepšou alternatívou odstránenia celého konára je jeho zakrátenie ďalej od kmeňa. Jednak sa na strome vytvorí menšia rana, ktorú ešte môže zvládnuť zaceliť, ale aj v prípade že nie, potrvá niekoľko ďalších rokov, kým drevokazné huby prerastú celou zvyšnou dĺžkou konára až do kmeňa.
Časté otázky
Kedy je vhodný čas na vyvetvenie listnatých stromov?
Pri listnatých stromoch je najvhodnejším obdobím koniec zimy až začiatok jari, pred vyrašením listov. Najmä ak sa robí výrazné vyvetvenie. V opačnom prípade by prišli o významnú časť listovej plochy a to by ich oslabilo. Orez, pri ktorom sa odstráni do 20 % listovej plochy strom bez problémov zvládne aj počas vegetačného obdobia.
Kedy je vhodný čas na vyvetvenie ihličnatých stromov?
Počas vegetačného obdobia alebo koncom vegetačného kľudu—koniec zimy až začiatok jesene. Tak, aby strom dokázal čo najskôr zareagovať na vytvorené rany tvorbou obranných membrán. Ideálny čas na odstránenie veľkej časti koruny je rovnako ako v prípade listnáčov koniec zimy, kedy má strom uloženú veľkú časť zásobných látok v koreňoch a v kmeni.
Kedy NIE je vhodný čas na vyvetvenie stromu?
Začiatkom zimy. Strom je už v tom čase v štádiu zimného spánku. Všetky jeho fyziologické procesy sú utlmené a nedokáže na vytvorené rany promptne zareagovať tvorbou obranných membrán.
Do akej výšky sa môže kmeň vyvetviť?
Maximálne ⅔ výšky stromu.
Komentáre