Menu

Škodce v záhrade

Vošky

Obsah článku

Hneď z jari v záhradách začínajú úradovať škodce. Často malý vzrast dokážu veľmi dobre kompenzovať veľkým počtom jedincov. Kým je ich zopár, rastline príliš neškodia a netreba im venovať väčšiu pozornosť. Vo veľkých množstvách kedy sú napríklad voškami časti rastlín doslova pokryté im už pozornosť venovať treba. Rastlinu síce spravidla nezabijú, ale trpí. V úžitkovej záhrade znižujú úrodu a okrasnej záhrade na kráse tiež nepridajú. Ako sa teda s nimi vysporiadať?

Škodce v záhrade
Škodce v záhrade

Krátkodobou ale často používanou metódou na elimináciu škodcov v záhrade je chemický postrek. Časovo a finančne nenáročná metóda ktorej účinok vidno do pár hodín. Super, nie? Nuž, nie! Účinok ktorý vidíme po aplikácii - trebárs mŕtve húsenice - sú len začiatok devastačného procesu ktorý bude mať na záhradu negatívny vplyv. A to aj niekoľko rokov po aplikácii. Táto metóda z dlhodobého hľadiska nie je ani časovo, ani finančne nenáročná. Nehovorím len o potrebe opakovanej aplikácie niekoľkokrát do roka až na veky vekov, ale aj o následných problémoch spojených s narušením prirodzených procesov v záhrade. Tým pádom aj zníženej úrode a zhoršenému vzhľadu záhrady ktorým sme sa snažili vyhnúť.

Identifikácia problému

Vošky
Vošky

Vošky, rôzne larvy a iné rastliny požierajúce záhradné škodce sú súčasťou potravinovej siete v ktorej sa rôzne druhy organizmov navzájom požierajú a držia tak pod kontrolou svoje počty. Ak sa niektoré z nich dokázali premnožiť, znamená to že v záhrade chýbajú predátory ktoré by ich priebežne požierali. Záplava skočiek či vošiek je symptómom poškodenej potravinovej siete ktorá v záhrade nefunguje správne.

Chemický postrek situáciu z dlhodobého hľadiska ešte viac zhorší. Pesticídy zabíjajú hmyz bez rozdielu na to či je škodlivý alebo užitočný. Po vyprchaní účinku sa následne začne hmyz vracať. Hlavne ten škodlivý. Škodlivý hmyz má spravidla krátky životný cyklus a rýchlo sa množí. To isté sa nedá povedať o väčšom hmyze ktorý sa nimi živí. Obnovenie populácie vošiek nepotrebuje viac než niekoľko dní. Obnovenie populácie trebárs lienok ktoré sa nimi živia môže v záhrade trvať aj roky. Za ten čas sa vošky môžu množiť v bezpečnom prostredí zbavenom predátorov. Obdobne je to aj s ďalšími skupinami živočíchov.

Ekologická, dlhodobo účinná metóda eliminácie škodcov

Ucholak obyčajný Forficula auricularia
Ucholak obyčajný Forficula auricularia

Táto metóda spočíva v prilákaní predátorov ktoré budú škodce priebežne konzumovať. Nie je to nič zložité. Stačí drobným pomocníkom vybudovať vhodný biotop - miesto pre život kde nájdu dostatok úkrytov a potravy. Medzi známejších záhradných predátorov a požieračov škodcov patria larvy lienok, stonožky, ucholaky, modlivky, pavúky ale dravého hmyzu je obrovské množstvo.

Diverzita je podmienkou úspechu. Platí to aj pre druhovú rozmanitoť dravého hmyzu v záhrade. Pri väčšom počte druhov je väčšia šanca, že niektorý z nich požiera práve tie vajíčka či larvy ktoré sa akurát v záhrade vyliahli a pustili sa s chuťou do našej zeleniny. Aj druhy ktoré nepožierajú škodcov priamo môžu mať priaznivý vplyv na stabilizáciu ekosystému v ktorom sa jednotlivé druhy nepremnožujú.

Na to aby užitočný hmyz v našej záhrade zostal natrvalo potrebuje okrem iného aj pravidelný prísun potravy. Niekoľko málo škodcov je preto v ekozáhrade žiaducich. Nedostatok potravy ktorý môže nastať po vystriekaní záhrady pesticídmi núti užitočný hmyz odletieť niekam inam. Môže trvať aj niekoľko rokov kým sa do takejto záhrady vrátia. To je už dosť času na to aby v záhrade čo-to z rastlín vykapalo.

Vytváranie biotopov

Opadané jesenné lístie
Opadané jesenné lístie

Vrstva organického materiálu na povrchu záhrady - opadané lístie, suché jednoročky z minulej sezóny, mulčovacia kôra, slama, konáriky ale aj väčšie kusy dreva ktoré zostali po jarnom reze… Všetko sú to potenciálne úkryty pre malých dravcov ktorý v ich okolí bude hľadať svoju korisť. Tieto malé úkryty zároveň hmyzu slúžia ako zimoviská. Skoro na jar je možné v suchých skrútených listoch nájsť množstvo prebúdzajúch sa pavúkov a chrobákov. Ak zimovali v našej záhrade, máme šťastie. Svoje “upratovacie” služby začne poskytovať práve u nás a naše stromy budú prvé ktoré od škodcov očistia.

Vybudované biotopy - rôznorodý materiál nad aj pod povrchom plný dutín a štrbín. Môžu to byť zahrabané kusy dreva, kopa konárov v rohu záhrady, rad nepoužitých škridiel, balík slamy… Určite si v nich nájde domov množstvo malých obyvateľov. Na oplátku za starostlivosť budú záhradu po celú sezónu strážiť pred premnožením neželaných návštevníkov.

Zdravá pôda plná organického materiálu a agregátov (zhlukov pôdnych častíc) obsahuje množstvo malých chodbičiek a dutín. Toto je tiež miesto výskytu dravého hmyzu. Veľká časť z nich sa počas dňa ukrýva práve pod povrchom a na lov vyrážajú v noci.

Budovanie potravinovej siete v záhrade

Vytváranie fungujúceho záhradného ekosystému s celistovu potravinovou sieťou môže trvať roky. Počas tohto obdobia sa častejšie vyskytnú premnoženia niektorého druhu. Pri budovaní potravinovej siete vieme prírode pomôcť. Vytváraním vyššie spomenutých biotopov pre rôzny hmyz ale tiež úplne od podlahy. Zvýšením populácie tých najmenších organizmov ktoré stoja v potravinovej sieti úplne na spodku. Sú nimi baktérie, archebaktérie, huby, hlístice, prvoky, mikročlánkonožce. Práve oni sú tým čo odlišuje zdravú pôdu od prachu bez života a práve oni prilákajú väčšie živočíchy ktoré sa nimi živia. Tie zas ešte väčšie, tie ešte väčšie a tak ďalej až po drobné vtáctvo ktoré zo záhrady za rok vyďobe kľudne aj niekoľko tisíc húseníc ktoré by inak spokojne obžierali všetko čo im príde do cesty. Pretože zdravý pôdny ekosystém je základom pre zdravý nadzemný ekosystém. Už niekoľko mesiacov po revitalizácii pôdy je rozdiel pozorovateľný aj nad povrchom. Po záhrade pobehuje a poletuje omnoho viac organizmov. Po roku je rozdiel badateľný aj na rastlinách ktorým sa v pôde plnej života začína viac dariť. Odmenou za starostlivosť nám bude ich bujnejší rast a vyššia úroda.

Zvýšiť populáciu mikroorganizmov v pôde a tým aj celkovú odolnosť záhrady voči škodcom pomôže EKOUHLIE. Ekouhlie je tepelne upravený organický materiál štruktúrovaný až na mikroskopickej úrovni. Tak ako si vtáci nachádzajú domov v dutinách stromov, tak ako si hmyz nachádza úkryt v opadanom lístí či v práchnivejúcom dreve, pôdne baktérie a hubové vlákna nájdu svoj domov v malých dutinách ekouhlia. Bezpečný domov je pre všetkých z nich podmienkou úspešného rozmnožovania. Ekouhlie ho vie zabezpečiť pre tých najmenších, no nemenej dôležitých obyvateľov záhrad.

Výsledok

Celoročne, cez deň aj v noci kým my spíme, záhrada sa sama čistí od rôznych žravých húseníc, lariev, roztočov, skočiek, bzdôch a iných škodcov. Ekologicky, bez potreby ďalších zásahov. Správne rozbehnutý záhradný ekosystém sa ďalej sám stabilizuje a rok za rokom sa stáva odolnejší. Nielen voči škodcom, ale aj voči nástrahám počasia.

Aby tento systém správne fungoval, je nevyhnutné skôr či neskôr (radšej skôr) vylúčiť zo starostlivosti o záhradu pesticídy. Chemický postrek, aj keď je určený len pre jeden konkrétny typ škodcov dokáže zabiť mnoho iných živočíchov. Zvrátia sa tým roky budovania fungujúceho ekosystému a námaha vyjde na zmar. Nielen tá naša, ale aj námaha miliónov drobných obyvateľov záhrady, ktorí sa nám snažili pomôcť.

Súvisiace články