Menu

Prečo sa oplatí zveriť starostlivosť o stromy arboristom?

Arborista pri práci na strome

Obsah článku

Pri štúdiu arboristiky som sa nestačil diviť, koľko sa dá toho popísať o takých “jednoduchých” veciach akými sú výsadba a rez stromov. Veľmi rýchlo som zistil, že to až také jednoduché nie je. A že znalostí potrebných k práci na stromoch je fakt veľa. O to viac je však aj benefitov, ktoré v súčasnosti, ako arborista, dokážem majiteľom stromov poskytnúť. Tu je niekoľko z nich.

Arboristika

Vedná disciplína zaoberajúca sa štúdiom a ošetrovaním drevín rastúcich mimo les a špeciálnou starostlivosťou o ne.

Arborista

Odborník v obore arboristika, ktorý dokáže na stromoch identifikovať prípadné problémy, navrhnúť a zrealizovať opatrenia na ich odstránenie. 

Výsadba stromov

Výsadba stromu
Výsadba stromu

Aj ja som si spočiatku myslel, že výsadba stromov je jednoduchá vec. Strčiť do zeme zeleným nahor a už len počkať, kým z toho vyrastie obrovský strom. Ako arborista už viem, že výsadba stromov je komplexná záležitosť a pichnutie sadenice do zeme je len jej malou súčasťou. Aby sa nový strom dožil dospelosti, treba toho spraviť oveľa viac. Celý proces začína plánovaním a prípravou miesta, a končí niekoľko rokov po samotnej výsadbe. Je toho hodne, čo sa dá za tento čas pokaziť. 

Výzvou pre arboristov aj samotné stromy sú najmä extrémne stanovištné podmienky, bežné v urbanizovanom prostredí, ale aj náročné podmienky na svahoch, v blízkosti lesa, v skeletovitej alebo naopak silne podmáčanej pôde a podobne. 

Cena za odbornú výsadbu sa veľmi rýchlo vráti v podobe vyššej šance stromov na prežitie. Do odbornej výsadby sa oplatí zainvestovať najmä ak sa jedná o väčšie jedince a pomaly rastúce druhy. Obe vedia byť poriadne drahé. Riziko uhynutia stromu krátko po výsadbe sa nikdy nebude dať úplne vylúčiť, ale v porovnaní s nesprávnou výsadbou je toto riziko pri odbornej výsadbe neporovnateľne nižšie. 

Adaptácia na nové stanovište

Ochrana stromu po výsadbe
Ochrana stromu po výsadbe

Výsadba sa nestáva úspešnou tým, že sa nám strom podarí zasadiť do zeme. Zasadením sa len začalo kritické obdobie trvajúce niekoľko rokov, ktoré mnoho stromov neprežije. Čím je strom starší, tým je pre neho výsadba stresujúcejšia a zotavenie z nej trvá dlhšie. Počas tohto obdobia strom rozvíja prevažne koreňovú sústavu (na úkor rozvoja koruny) a mení svoje biologické procesy tak, aby zodpovedali zmenenému prostrediu v ktorom sa ocitol. 

Či sa stromu podarí plne adaptovať na nové stanovište a ako dlho mu to bude trvať, záleží od viacerých faktorov. Každý z nich dokáže arborista pozitívne ovplyvniť a výrazne tak skrátiť obdobie, počas ktorého sa budeme pozerať na krehkú sadenicu a čakať kým z nej vyrastie odolný veľký strom. 

Výber stromu

Každý strom má inú úroveň odolnosti voči nástrahám, ktoré jednotlivé stanovištia obnášajú. Preto sa v extrémnych podmienkach centier miest opakuje len pár málo najhúževnatejších druhov. Nevhodne vybraný strom nezachráni ani starostlivá povýsadbová opatera. 

Úprava stanovištných podmienok

Niektoré extrémne stanovištia nie sú vhodné na výsadbu žiadnych stromov. To ale neznamená, že sa sem žiadne stromy vysadiť nedajú. Znamená to len, že sa bude treba povenovať úprave stanovištných podmienok. 

Povýsadbová starostlivosť

Dospelý strom je veľmi, veľmi odolný organizmus. Jeho predkovia sa po milióny rokov zdokonaľovali v prekonávaní najrôznejších problémov, spred ktorých nedokážu utiecť. Dokým však strom dospeje, je plne odkázaný na milosť a nemilosť svojho okolia. Ak by sme to nechali na prírodu a stromy nechali vyrastať zo semien, dospelosti by sa dožil približne jeden strom z milióna. Úspešnosť prirodzeného výsevu stromov je 0.0001%. Kúpou kvalitnej sadenice, správnou výsadbou na vhodne upravené stanovište a následnou povýsadbovou starostlivosťou dokážeme toto percento úspešnosti zvýšiť na takmer 100%.  

Výchova stromov

Výchovný rez mladého stromu
Výchovný rez mladého stromu

Založenie koruny a následný pravidelný každoročný výchovný rez nie je technicky náročná záležitosť. Jediné čo v tejto fáze potrebujeme sú záhradnícke nožnice, koruna je stále nízko pri zemi. Problém skôr či neskôr nastane, ak sa výchovný rez zanedbá, alebo sa spraví zle. Na strome zostanú rôzne defekty a nevhodne postavené konáre. Práve z týchto prvých vetvičiek sa neskôr stanú kostrové konáre, ktoré už po zhrubnutí nebude možné odstrániť bez toho, aby sme stromu spôsobili smrteľné zranenie. 

Na dospelom strome je zanedbaná výchova viditeľná hneď na prvý pohľad. Je len otázkou času, kedy sa z neho začnú celé kostrové konáre vylamovať. Aj zdravé a vitálne jedince sú následkom zanedbaného výchovného rezu často odsúdené na výrub kvôli zvýšenému riziku, ktoré pre svoje okolie predstavujú. 

Arborista dokáže vytvoreniu väčšiny kritických defektov v korune predísť s predstihom niekoľkých dekád. Nová generácia stromov tak bude môcť v našich mestách a obciach plniť svoje neoceniteľné funkcie niekoľkonásobne dlhšie než predošlá generácia stromov, ktorej sa potrebnej odbornej pozornosti nedostalo. 

Zmladenie starých stromov

Konáre starého stromu
Konáre starého stromu

Každý strom, aj ten s krásne založenou korunou, raz dospeje do štádia, kedy začne chradnúť a predstavovať pre svoje okolie určité riziko. Stromy ale majú jednu nádhernú vlastnosť, ktorú vieme práve v tomto štádiu ich života vhodným zásahom krásne využiť. Bavíme sa o znížení fyziologického veku stromov. 

Neraz som bol zavolaný k starému stromu, ktorý držal vzpriamene hádam už len zo zotrvačnosti, ale mal vysokú sentimentálnu hodnotu, pretože ho sadili zosnulí rodičia, či starí rodičia. Som rád, že viem v takýchto prípadoch ponúknuť alternatívu k výrubu bez toho, aby sme kompromitovali bezpečnosť pohybu v záhrade. 

Samotná technológia použitá pri zmladzovaní koruny závisí od druhu stromu aj od stavu v akom sa nachádza. Môže sa jednať o odstránenie stoviek malých konárov v celom priestore koruny, vo výnimočných prípadoch o zosadzovací rez (odpílenie polky stromu), alebo niečo medzi tým. Hneď prvú sezónu dá ošetrený strom jasne najavo, či to už vzdal, alebo práve naopak—vyženie metrové prúty ako zamladi a bude vďaka nášmu zásahu žiť ešte mnoho ďalších rokov. 

Rez veľkých stromov

Výškové práce na strome
Výškové práce na strome

Nech už ste akokoľvek šikovný, do výškových prác sa bez potrebného výcviku a výbavy neoplatí púšťať svojpomocne. Riziko spojené s prácou na stromoch je v tomto prípade príliš vysoké. Aj pád z rebríka bežne končí nepeknými zraneniami. Práve tieto pády sú doménou záhradkárov, ktorí si svoje vzrastlé ovocné stromy orezávajú svojpomocne. Vystúpiť do koruny ešte vyššie, bez potrebného istenia, môže veľmi ľahko dopadnúť ešte horšie. 

Na druhej strane, skúsený stromolezec oreže ľubovoľne veľký strom nielen odborne a efektívne, ale zároveň aj bezpečne. Stromolezcovi tak platíte okrem samotnej práce aj za vlastné bezpečie. Nikdy neviete, kedy vám taký stromolezec ušetrí týždne času, ktoré by ste inak museli stráviť v nemocnici. 

Bezpečnosť v okolí stromu

Zlomený strom
Zlomený strom

Stromy občas padnú len tak. Z ničoho nič. Našťastie len veľmi výnimočne. Aj to väčšinou len v extrémnych poveternostných podmienkach. Ináč stromy spravidla dávajú vopred jasne najavo, že s nimi niečo nie je v poriadku. Či už sa jedná o odumieranie kostrového konára, vážne poškodenie kmeňa, či bázy alebo prebiehajúci vývrat celého stromu aj s koreňovým balom, sprevádzajú ich javy, ktoré arborista dokáže pri obhliadke identifikovať a navrhnúť ďalší postup. 

Poškodenia stromu nemusia byť kritické a nemusia vyžadovať okamžitý zásah. Ak sa ale na strome kritické poškodenie nachádza, jeho odhalenie a následné ošetrenie dokáže majiteľovi ušetriť množstvo problémov. Najmä ak sa jeho strom nachádza v blízkosti verejného priestranstva kde sa prechádzajú ľudia a parkujú autá. 

Výrub stromov

Výrub stromov
Výrub stromov

Výrub stromu nie je žiadna sranda. Najmä ak sa nachádza v blízkosti zástavby. Treba si uvedomiť, že pri ňom padajú z neba tony materiálu. S údivom sledujem množstvo videí, ako rôzne dokážu stromy popadať, ak sa ich niekto pokúša vypíliť bez potrebných znalostí, alebo strom jednoducho podcenia. Stromy sa pritom dajú odstrániť aj veľmi kontrolovane—rozobratím koruny zhora nadol a zlaňovaním jednotlivých konárov, aj keby sa tie nachádzali rovno nad strechou domu. 

Rez stromov v súlade so zákonom

Meranie obvodu kmeňa
Meranie obvodu kmeňa

Každý väčší strom je chránený zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Nič na tom nemení fakt, že strom je váš a rastie na vašom pozemku. Ak sa na ňom rozhodnete spraviť zásah, ktorý je v rozpore s aktuálnymi arboristickými štandardami a bolo by ho možné považovať za poškodzovanie drevín rastúcich mimo les, certifikovaný arborista vás na to upozorní a navrhne alternatívne riešenie. Neoplatí sa spoliehať na to, že vás žiadny dobrotivý okoloidúci nenahlási zodpovednej inštitúcií na ochranu životného prostredia, keďže takýto prístup sa už neosvedčil mnohým. Každý väčší zásah do drevín by preto mal byť vykonaný odborne spôsobilými fyzickými alebo právnickými osobami—arboristami. Nielen tak, ľuďmi s motorovými pílami, ktorí v zimnom období akurát nemajú nič lepšie na práci než brutálnym spôsobom dofakliť pár bezbranných stromov. 

Netreba sa pritom báť, že vám kvôli spomenutému zákonu zostane nad hlavou trčať nebezpečný konár. Štandardné technologické postupy je možné v nevyhnutnej miere porušiť v prípade bezprostredného ohrozenia života, zdravia, či majetku. Akurát to posúdenie treba nechať na niekoho odborne spôsobilého. 

Rez ovocných stromov

Jarný rez ovocných stromov
Jarný rez ovocných stromov

Arboristika aj rez ovocných stromov sú obory, v ktorých sa človek nezaobíde bez praxe, aj keby mal naštudované všetky dostupné publikácie. Žiadny strom, dokonca ani žiaden konár totiž nevyzerá úplne rovnako, ako tie z knižiek. 

Rez malých ovocných stromov nevyžaduje drahú výbavu, internet je plný návodov ako strihať ovocné stromy, veľa záhradkárov preto orezáva svoje stromy svojpomocne. Každému vrelo odporúčam a držím palce. Treba si ale uvedomiť, že čím menej stromov máte, tým budete prax získavať pomalšie. A že prvých pár stromov zrejme nebude ostrihaných ani rýchlo, ani úplne skvostne. 

Naproti tomu arborista/ovocinár odborne prestrihá za pár hodín celú záhradu, pričom výsledky v podobe väčších plodov sa spravidla dostavia hneď v prvú sezónu. Najmä ak sa jedná o zanedbané a prestarnuté stromy. 

Záver

V praxi sa zvyčajne stretávame s dvoma typmi ľudí. Jedni by najradšej vyklčovali všetky okolité stromy, pretože im z rôznych dôvodov vadia, tí druhí majú stromy radi. Cenia si čo pre nás stromy robia a sú ochotní investovať do ich zachovania. Ak patríte do tej druhej skupiny, spolupráca s arboristami sa vám určite bude páčiť. 

Autor

Peter Žilka
Peter Žilka

Ekonadšenec, Arborista, Záhradník, Kutil, Developer, Dizajnér…

Kategórie článku:
Publikované Facebook
Zdieľať článok

Komentáre

Súvisiace články