Menu

Prečo hortenzie nekvitnú a ako to napraviť

Hortenzia Hydrangea

Obsah článku

Hortenzie vedia byť atraktívne aj svojím hustým tmavozeleným olistením. Ale to nie je hlavný dôvod ich pestovania v okrasných záhradách. Pestujú sa predovšetkým pre ich obrovské a dlho kvitnúce súkvetia. Občas sa stane že hortenzie nezakvitnú napriek tomu že sú zdravé. Dôvodov môže byť viacero. Najčastejšie je to spôsobené neskorými jarnými mrazmi, nesprávnym rezom a poškodením kvetných pukov zimou. Extrémne teplo, sucho, nadmerné oslnenie a nesprávny rez môžu navyše ovplyvniť počet súkvetí ktoré hortenzie vyprodukujú.

Hortenzia Hydrangea
Hortenzia Hydrangea

Hortenzie (Hydrangea) sú kríky pôvodom z Ázie. Medzi desiatkami druhov hortenzií nájdeme malé kríky s veľkosťou 1-3 metre, ale aj obrovské popínavé liany dosahujúce dĺžku desiatok metrov. Väčšina druhov kvitne bielnymi súkvetiami. Ostatné druhy môžu mať kvety ružovej, červenej, fialovej, modrej a zelenej farby. Farbu kvetov je zároveň možné ovplyvniť zmenou pH pôdy v ktorej hortenzie rastú. Každé súkvetie pozostáva z množstva malých kvietkov rastúcich husto vedľa seba. Veľké rozmery týchto súkvetí sú pritom len jedným z dvoch hlavných dôvodov popularity týchto rastlín. Druhým dôvodom je dlhý čas kvitnutia. Dokážu totiž kvitnúť skoro celú vegetačnú sezónu. Od jari až do jesene. Hortenzie obľubujú polotieň, ale dariť sa im bude aj na priamom slnku. Podmienkou je v oboch prípadoch dostatočné množstvo pôdnej vlahy. Že obľubujú vodu napovedá aj ich latinský názov.

Neskoré jarné mrazy

Hortenzia na jar
Hortenzia na jar

Kvetné puky sa na hortenziách vyvíjajú na jeseň, keď sa dni ochladia a skrátia. Pučať začínajú skoro na jar. Neskorý mráz ktorý sa v tomto ročnom období objavuje, môže puky predovšetkým na vrchnej časti rastliny zabiť. V danom roku už rastlina nové kvetné puky nenasadí. Hortenzie ošľahnuté jarným mrazíkom budú potom kvitnúť len na spodných konároch kde boli kvetné puky sčasti chránené, alebo nebudú kvitnúť vôbec.

Ochrana hortenzií pred neskorými mrazmi

Aby sme predišli strate kvetných pukov, treba krík zakryť textíliou, jutovinou, kartónom alebo iným vhodným materiálom večer pred očakávaným príchodom neskorých nočných mrazov. Plastové sáčky na zakrytie vhodné nie sú. Krík treba hneď ráno odkryť.

Nedostatočná ochrana počas zimy

Hortenzia v zime
Hortenzia v zime

Hortenzie sú mrazuvzdorné a prežijú aj teploty hlboko pod bodom mrazu. Ak je ale zima mimoriadne krutá a teploty sa držia pod nulou viac za sebou idúcich dní, krík počas nasledujúceho roka nemusí vykvitnúť. Rastlina po masívnom poškodení mrazom sústredí všetku energiu na obnovenie svojich nadzemných aj podzemných častí a nie na tvorbu energeticky náročných súkvetí a semien. Absencia kvetov po mimoriadne krutej zime môže byť spôsobená aj tým, že všetky kvetné puky jednoducho zmrzli.

Ochrana hortenzií počas zimy

Prevencia pred zmrznutím spočíva v ochrane koreňovej sústavy rastliny, aj jej nadzemnej časti. Koreňovú sústavu ochráni hrubá vrstva priedušného materiálu. 30 centimetrov jutoviny, dubového lístia, jedľových konárov a podobne. Tento mulč treba na jar po ustúpení silných mrazov hneď odstrániť aby korene mohli dýchať.

Nadzemnú časť treba ochrániť pred mrazivým vetrom. Poslúži na to napríklad vrecovina natiahnutá okolo štyroch kolov zatlčených okolo rastliny. Koly aj bočná ochrana by mali byť rovnako vysoké ako samotný ker. Nové puky budú pred mrazom chrániť aj odkvitnuté súkvetia. Preto by sa mali odstraňovať až na prelome zimy a jari, po skončení silných mrazov. Nie na jeseň.

Nesprávny rez

Rez hortenzií
Rez hortenzií

Hortenzie kvitnú na starom dreve ktoré vyrástlo v predošlom roku. Ak sa takýto krík na jar rezom zosadí na pôvodnú veľkosť, odstránia sa pri tom aj všetky kvetné puky ktoré na ňom boli. Na príliš silný rez, pri ktorom sa odstráni väčšia časť rastliny, hortenzie reagujú presmerovaním energie do obnovy asimilačného aparátu na úkor množstva kvetov.

Správny rez hortenzií

Rez hortenzií spočíva len v odstraňovaní odkvitnutých kvetenstiev a celých konárov. Suché kvety sa odstraňujú koncom zimy tesne nad prvým silným zdravým párom pukov pod nimi. Odstránenie niekoľkých najstarších konárov koncom zimy podporí rast nových výhonkov ktoré budú kvitnúť o rok. Prerastené, zanedbané alebo chradnúce kríky je možné obnoviť obnovovacím rezom pri ktorom sa všetky konáre koncom zimy tesne nad zemou zrežú a celá nadzemná časť sa nechá vyrásť nanovo. Treba ale počítať s tým, že prvý rok takto zrezaný ker kvitnúť nebude.

Poškodenie koreňovej sústavy

Výsadba v okolí hortenzií
Výsadba v okolí hortenzií

Hortenzie majú plytký koreňový systém ktorý sa ťahá do strán ďaleko za odkvapovú líniu koruny. Sú preto náchylné na poškodenie a to aj v pomerne veľkej vzdialenosti od dreviny. Na poškodenie koreňového systému, napríklad chodením alebo rytím, rastlina reaguje presmerovaním energie na obnovu poškodenej časti na úkor tvorby kvetov. Rovnako ako to robí aj pri veľkom poškodení koruny.

Prevencia poškodenia koreňov hortenzií

Zhutneniu pôdy okolo hortenzií a rozpučeniu ich koreňov častým chodením sa dá predísť hrubou vrstvou mulču, rozložením hmotnosti na väčšiu plochu nášlapnými kameňmi alebo presmerovaním cestičky vedúcej cez záhon. Poškodenie koreňov, ku ktorému dochádza pri výsadbe ďalších rastlín v okolí kríku, je zvyčajne len bodové a má preto na vývoj kvetov len minimálny vplyv. V bezprostrednom okolí krov by sa kopať nemalo vôbec, pretože sa pri tom môžu poškodiť aj hlavné korene. Tam už potom vzniká aj riziko odumretia celej rastliny, nielen straty kvetenstva.

Čas výsadby

Výsadba hortenzií
Výsadba hortenzií

Aby hortenzie prežili, po výsadbe upriamia svoju energiu najprv na rozvinutie koreňového systému. Prvý rok po výsadbe preto občas nekvitnú. Výnimku môžu tvoriť staršie rastliny, ktoré kvetné puky stihli nasadiť ešte pred výsadbou neskoro na jeseň.

Správny čas výsadby hortenzií

Pri hortenziách predávaných v kvetináčoch platí to isté čo pri všetkých kontajnerovaných rastlinách—vysádzať sa môžu kedykoľvek počas roka, pokiaľ pôda nie je zamrznutá. Výsadba v lete sa kvôli vysokým teplotám a suchu neodporúča. Aj keď rastlina výsadbu v lete prežije, na jeseň, v čase tvorby kvetných pukov, bude ešte stále v povýsadbovom strese. Vystresované rastliny kvety radšej netvoria aby šetrili energiou. Nové kvetné puky už hortenzia na jar nevytvorí a tak sa kvitnutie môže oddialiť až na druhý rok po výsadbe. Hortenzie vysadené na jeseň budú mať do príchodu horúcich letných dní viac času na to aby sa dobre zakorenili. Výsadba skoro na jar je kvôli väčšiemu množstvu zrážok tiež vhodná. Ideálny čas na výsadbu je teda neskorá jeseň a skorá jar. V oboch prípadoch ale treba počítať s kvitnutím až rok po výsadbe.

Nedostatok svetla

Osvetlenie hortenzie
Osvetlenie hortenzie

Množstvo svetla ktoré má rastlina k dispozícií sa odráža aj na množstve kvetov ktoré tvorí. Celodenný osvit na priamom slnku môže mladým hortenziám spáliť konce listov. Neustále zatienenie okolitými budovami a drevinami zas môže obmedziť tvorbu kvetov na minimum. Pre hortenzie je najprirodzenejšie mäkké svetlo vytvárané vzdušnou korunou stromu rastúceho nad nimi. Vhodný je aj putovný tieň ktorý okolité stromy a budovy vytvárajú. Prílišné zatienenie môže mať za následok nielen malé množstvo kvetov, ale aj spomalenie rastu a celkové chradnutie dreviny.

Zabezpečenie správneho množstva svetla pre hortenzie

Hortenzie by sa mali v prvom rade vysadiť do vhodných svetelných podmienok. Nebude to v najslnečnejšej ani v najtmavšej časti záhrady. Ak sa hortenzia sadí v blízkosti domu, najlepšia je východná strana. Množstvo dopadajúcich slnečných lúčov sa dá zvýšiť prevzdušnením koruny stromu ktorý hortenzie prekrýva alebo preriedením okolitej vegetácie.

Nedostatok vlahy

Polievanie hortenzií
Polievanie hortenzií

Hortenzie neznášajú premokrenie. Miesto výsadby by preto malo mať dobrý odvod prebytočnej vody. Hortenzie ale zároveň vyžadujú pôdu neustále vlhkú. Ak pôda na dlhší čas vyschne, rastliny sú z toho v strese a to sa prejaví na znížení tvorby kvetov.

Zabezpečenie správneho množstva pôdnej vlahy pre hortenzie

Pôda v okolí hortenzií by mala byť neustále vlhká. Nie mokrá, ani suchá. Okrem intenzity a veľkosti zálievky ktoré sú pre každé stanovište individuálne, je tomu potrebné prispôsobiť aj štruktúru pôdy. Na množstvo zadržanej vody má vplyv nielen substrát ktorým je vyplnená výsadbová jama, ale aj pôda zo širšieho okolia z ktorej môže voda do výsadbovej jamy pritekať, alebo môže zálievku od koreňov naopak odvádzať.

Z ílovitej pôdy voda odteká pomaly. Z výsadbovej jamy vykopanej v ílovitej pôde sa po daždi môže stať nádrž naplnená vodou aj niekoľko dní. Hortenziám tu hrozí premokrenie a úhyn. Tu je potrebné zabezpečiť rýchlejší odtok vody prevzdušnením ílovitej pôdy, odtokovými járkami, drenážnymi vrtmi prípadne inštaláciou drenážnych rúr na odvod prebytočnej vody. Riešením je aj výsadba hortenzií nad povrch do vyvýšených záhonov kde budú pred premokrením chránené.

Z piesčitej pôdy voda odteká rýchlo. Cez piesčitú pôdu môže rýchlo odtiecť aj zálievka. Hortenzie sú tu vystavené stresu z nedostatku vlahy čo vie negatívne ovplyvniť množstvo kvetov. Vodozádržná schopnosť piesčitej pôdy sa dá zo dňa na deň zlepšiť zapracovaním organickej hmoty v podobe kompostu. Odparovanie zadržanej pôdnej vlahy výrazne spomalí vrstva prírodného mulču.

Autor

Peter Žilka
Peter Žilka

Ekonadšenec, Arborista, Záhradník, Kutil, Developer, Dizajnér…

Kategórie článku:
Publikované Facebook
Zdieľať článok

Súvisiace články