Menu

Ochrana úrody pred vtákmi

Škorec obyčajný Sturnus vulgaris

Obsah článku

Samotársky žijúci drozd na úrode veľa škody nenarobí. Dokáže síce po záhrade rozmetať neuveriteľné množstvo mulčovacej kôry, ale aj keby nám obžieral drobné ovocie do prasknutia, sotva si to na množstve obratých plodov všimneme. Horšie je to už trebárs so škorcami alebo vrabcami. Tie do záhrady prilietavajú aj so všetkými svojimi súkmeňovcami a veľmi efektívne za jeden deň oberú celý strom alebo zbavia klíčiacich semien celý zeleninový záhon.

Záhradkári ktorí majú svoj zeleninový záhon a ovocný strom uprostred malej, intenzívne využívanej záhrady v ktorej sa celé leto preháňajú deti, kde sa vkuse niečo majstruje a griluje, tento problém nepoznajú. Vtáci si od ľudí držia odstup a takéto záhrady kŕdle spravidla nenavštevujú. Pre odľahlejšie záhony a sady sú k dispozícií rôzne zábrany ktoré úrodu pred vtáctvom ochránia.

Ochrana sadov

Ovocný sad
Ovocný sad

Veľké sady nízkych drevín sa dajú ochrániť špeciálne určenými sieťami proti vtákom. Jedná sa o nákladnú investíciu do konštrukcie obopínajúcej celý sad, potiahnutej sieťou. Vtáky sa tak do blízkosti stromov vôbec nedostanú.

Väčšie dreviny ktoré sa nedajú obaliť do siete alebo ktorých zasieťovanie by bolo príliš nákladné sa dajú chrániť plašičkami. To sú tie rany z dela ktoré sa od skorého rána ozývajú každých pár minút ak bývate v blízkosti sadov.

Ochrana úžitkových záhonov

Úroda zeleniny
Úroda zeleniny

Ochrana úžitkových záhonov sieťou proti vtákom je veľmi účinná, ale akonáhle rastliny trocha podrastú, sieť sa má do nich tendenciu poriadne zamotať. Treba ju držať vysoko pomocou ohnutých PVC trubiek alebo niečoho podobného.

Ochrana zeleniny sieťou proti hmyzu ochráni rastliny pred vtákmi aj rôznymi motýľmi ktorí na listy kladú vajíčka z ktorých sa liahnu žravé húsenice. Tak ako v predošlom prípade, sieť treba držať vysoko pomocou oblúkovej konštrukcie.

Skleník účinne ochráni pestovanú zeleninu aj pred vtákmi. Toto je už len taký bonus k ochrane pred chladom, vetrom, krúpami…

Mylarové balóny alebo iné hýbajúce sa lesklé metalické predmety vytvárajúce jasné odrazené záblesky svetla ktoré vtáky neznášajú. Ten istý koncept ako vešanie pásikov alobalu alebo CD-čok nad okná alebo po balkóne. Pre zvýšenie účinku je vhodné balón každých pár dní premiestniť aby si naň vtáci príliš nezvykli.

Rúrky pre jednotlivé rastliny—kelímok od jogurtu s vystrihnutým dnom a podobne. Používajú sa skôr na ochranu priesad alebo klíčiacich semien pred neskorými mrazmi. Rastliny ale ochránia aj pred vtákmi.

Atrapy dravcov umiestnené v blízkosti zeleninových záhonov. Nestačí mať v záhrade jednoduchú sošku. Atrapa sovy alebo iného dravca, na to aby bola účinná, sa musí hýbať s každým poryvom vetra. Atrapu tiež treba každých pár dní premiestniť aby si na ňu vtáky príliš nezvykli.

Rybárske lanko natiahnuté medzi dvoma kolíkmi rovno ponad riadok zeleniny vtáky od návštevy tejto časti záhona a vyďobávania klíčiacich semien odradí.

Súvisiace články