Obsah článku
Krt obyčajný (Talpa europaea) je jedným z obyvateľov záhrad ktorých sa väčšina ľudí snaží za každú cenu zbaviť. Krt však vie byť v záhrade aj veľmi užitočný pomocník. Rozhodol som sa preto preskúmať možnosti spolupráce. Oplatilo sa. Krtko je parťák na ktorého nedám dopustiť.
Záhrada s udžiavaným trávnikom, presne definovanými upratanými záhonmi, s geotextíliou... V nej krt vítaný rozhodne nie je. Prínos pre záhradu je tu zanedbateľný v porovnaní so škodou ktorú robí. Predovšetkým na trávniku. Boj s krtom je v takejto záhrade spolu s ďalšími pravidelnými aktivitami súčasťou celkovej filozofie - ukážka dominancie nad prírodou a jej pretvorenia na svoj obraz. Výsledok vie byť vskutku úchvatný, o tom niet pochýb. Ale príroda je mocný protivník. Držať ju pod kontrolou vyžaduje množstvo času, úsilia aj financii. Takáto záhrada nebude bezúdržbová ani s krtom, ani bez krta.
Krt v prírode
Spolu s hlodavcami a ďalšími hrabavými živočíchmi má krt v prírode dôležitú funkciu. Prevzdušňovať horné vrstvy pôdy. Vzduch je dôležitý pre korene rastlín aj mikrobiálnu zložku pôdy. Pri nedostatku vzduchu začnú rastlinám odhnívať korene a v pôde začnú dominovať anaeróbne baktérie. Stáva sa to najmä po dlhotrvajúcich dažďoch. Anaeróbne baktérie okrem iného znižujú úrodnosť pôdy rozkladom výživových látok na plyn. Tento proces máme možnosť aj cítiť ako odor skazených vajec. Sú to do vzduchu unikajúce zlúčeniny síry. Prevzdušnená pôda dokáže rýchlejšie pojmúť väčšie množstvo vody. Dažďová voda v nej zapĺňa dutiny namiesto toho aby odtekala po povrchu, erodovala pôdu a spôsobovala záplavy.
Využitie krta v ekozáhrade
Hĺbkové zavlažovanie počas horúcich letných dní
Polievať záhradu počas leta je najlepšie skoro ráno prípadne večer. Na obed sa veľká časť zálievky z povrchu rýchlo odparí predtým než by ju rastliny stihli využiť. To neplatí ak sú záhony prepletené podzemnými chodbičkami. Krtinec je aj na pravé poludnie skvelým miestom na zavlažovanie. Cez krtinec sa dajú do chodbičiek napustiť desiatky litrov vody. V chodbičkách sa následne voda rozvedie po veľkej ploche záhrady. Ide rovno ku koreňom rastlín bez toho aby sa medzitým odparovala z rozpáleného povrchu pôdy.
Obohatenie hlbších vrstiev pôdy o organickú hmotu
Zavlažovanie záhrady cez krtince je ideálnym miestom ako dostať hlbšie pod povrch veľké množstvo kompostu alebo biouhlia. Stačí ich postupne sypať do diery počas napúšťania vodou. Prirodzené postupné zanášanie kompostu z povrchu do hlbších vrstiev pôdy by mohlo trvať aj niekoľko rokov. Zarýľovanie by zas zničilo veľkú časť pôdnych mikróbov, najmä hubových vlákien takže by v konečnom dôsledku mohlo mať na úrodnosť negatívny vplyv.
Pestovanie zemiakov
Experiment, ktorý má za cieľ hlavne ukázať že na neplechy krtka sa dá pozerať viacerými spôsobmi. Môžme nad krtincom hromžiť, alebo doň strčiť zemiak a ušetriť si tak kus roboty. Zemina okolo krtinca je prekyprená, vypletá, obsahuje málo semien tým že je vyhrabaná zpod povrchu, diera tiež hotová, ešte aj okopcovaná, jediné čo stačí spraviť je pichnúť do krtinca zemiak. Už v prvých týždňoch vidno, že zemiakom sa miesto páči a rastú rýchlejšie než zemiaky zasadené pre porovnanie hneď vedľa. Žiadna ďalšia špeciálna starostlivosť v mojom prípade nebola potrebná. Zemiaky si rastú skryté v záhonoch medzi desiatkami iných, okrasných aj úžitkových rastlín. Zber trochu pripomína hubárčenie. Musím ich v húštine najprv nájsť. A v tom je presne finta, prečo sme doteraz v záhrade nemali ani jednu mandelinku. Políčka obľúbenej zeleniny sú pre okolo letiaci hmyz dobre viditeľná pristávacia plocha. Jednotlivé rastliny v záplave iných listov s inou vôňou sú pre nich takmer nedetekovateľné.
Využitie zeminy z krtincov v kvetináčoch
Zemina z krtinca môže byť vďaka vlastnostiam spomenutým vyššie vhodná aj na miešanie substrátu do kvetináčov. Zmiešaná s biouhlím a kompostom môže byť použitá napríklad aj na pestovanie priesad.
Prevzdušňovanie pôdy
Korene rastlín potrebujú dýchať. Väčší prísun vzduchu ku koreňom urýchľuje rast, zvyšuje úrodu, zlepšuje celkovú vitalitu rastlín a tým ich odolnosť voči škodcom. Preto sa ovocné stromy zvyknú sadiť na valy. Pôda má na nich prísun vzduchu aj zo strán. Alternatívou k valom je nechať pôdu prevzdušniť krtom.
Ekologická likvidácia škodcov
Krt je hmyzožravec a v porovnaní s dravým hmyzom poriadne veľký. Kto má v záhrade krtka, zrejme nebude mať veľa problémov s krtonožkami (Gryllotalpa gryllotalpa) ktoré vedia spôsobiť oveľa väčšie škody tým že sa živia koreňmi rastlín. Krt korene poškodí len keď mu stoja v ceste, inak ho nezaujímajú. Krt kontroluje aj populácie mnohých ďalších živočíchov ktoré v pôde konzumuje. Tie sa v jeho prítomnosti nedokážu premnožiť a teda ani nevedia spôsobiť väčšiu škodu.
Na čo si dať pri chove krtka pozor
Aj v ekozáhrade vie krtko narobiť riadnu šarapatu. S obľubou sa prehrabáva v pôde okolo vysadených rastlín. Nieže by mu nejak záležalo na samotných rastlinách, spôsobené je to tým, že priestor okolo koreňov rastlín má v sebe najviac života. Od najmenších baktérii, cez väčšie a väčšie organizmy až po dážďovky a hmyz ktorými sa krtko živí. Po výsadbe je vhodné priestor nejaký čas kontrolovať a v prípade podrytia krtom intenzívnejšie zalievať. Zemina okolo vzduchovej kapsy totiž rýchlejšie vysychá. Strom, prípadne väčší krík ktorý je už druhý rok po výsadbe nezvykne mať s podrytím problém pretože koreňmi už má prerastenú veľkú plochu. Práve naopak - väčší prísun vzduchu ku koreňom mu môže prospieť.
Protiopatrenie proti podrytiu rastlín krtom
V neúrodnej, udupanej alebo inak nekvalitnej pôde je potrebné vykopať dva krát takú veľkú dieru ako je koreňový bal vysádzanej rastliny. Vzniká tak veľký priestor plný kyprého vlhkého substrátu, zatiaľ neprerastený koreňmi. Pre krtka je toto miesto neodolateľné a zvykne ho preryť hneď prvú noc po výsadbe. Ako tomu predísť? V prvom rade treba mať v poriadku celú plochu záhrady. Štruktúru pôdy aj úrodnosť. Pri výsadbe potom stačí vykopať dieru presne vo veľkosti koreňového balu. Nevznikne tak žiadny priestor ktorý by bol pre krtka zaujímavý. Takto vysadené rastliny môžu byť časom podkopané tiež. Bude to ale o dosť neskôr. Keď im to už nebude príliš vadiť.
Bariéra voči krtkovi
Určite sa v každej záhrade nájdu miesta kde sú krtince a chodbičky v zemi nežiadúce. Môže to byť okolo niektorej zeleniny alebo pozdĺž štrkovej cestičky. Tu pomôže výsadba cesnakových bariér. Vôna cibule, pažítky a hlavne cesnaku odpudzuje množstvo živočíchov. Krtko patrí medzi ne. Vysadené v skupine v zúženom priestore záhrady poslúžia ako bariéra. Vysadené pomedzi iné rastliny ako odpudzovač. Cesnak ani cibuľa veľa miesta pod, ani nad povrchom nepotrebujú takže sa zmestia hocikde. Ozimný cesnak zabezpečí priestor aj skoro na jar kedy je krtko najaktívnejší. Úroda cesnaku ako bonus. Keď cesnak začne ku koncu sezóny vysychať, jeho účinok sa vytráca.
Teritórium
Krtko je teritoriálne zviera. Okrem obdobia párenia je v každej stredne veľkej záhrade len jeden. Netreba sa preto báť premnoženia a toho že by záhradu plošne preoralo stádo krtov. Aj keď na jar to tak môže miestami vyzerať.
Výhody pre krtka
Za toľko práce v záhrade si krtko jednoznačne zaslúži odmenu. Aká to je? V prvom rade netoxické prostredie pre život. Pôda bez chemických hnojív a potrava ktorá nebola otrávená pesticídmi. Kyprá, vlhká a každý rok úrodnejšia pôda ktorá mu zabezpečí viac než dosť potravy v podobe dážďoviek a hmyzu.
Komentáre