Menu

Brloh pre ježka

Brloh pre ježka

Obsah článku

Do svojich záhrad máme možnosť prilákať množstvo rôznych zvierat. Každé z nich dokáže v záhradnom ekosystéme zabezpečiť určitú funkciu. Niektoré vedia byť v obmedzenom priestore záhrady hodne deštruktívne, iné naopak veľmi nápomocné. Keď sa jedná o elimináciu drobných škodcov v podobe hmyzu, húseníc a červov žijúcich na povrchu, skvelým spoločníkom v záhrade vie byť ježko.

Hlavnou zložkou potravy ježa sú článkonožce a červy. V menšej miere drobné cicavce, plazy, obojživelníky, zdochliny a popadané ovocie. Jež je zároveň jedným z mála zvierat ktoré nepohrdnú ani slizniakmi. Adekvátne svojej veľkosti toho každý deň zožerie neúrekom. Niekoľkonásobne viac ako napríklad drozd, ktorý na povrchu záhrady plní podobnú deratizačnú funkciu. Jež je mäsožravec. Semiačka a čerstvo dopestovaná zelenina sú mu ukradnuté a v záhrade tým pádom nerobí žiadnu škodu.

Pri hľadaní potravy sa ježe každú noc túlajú množstvom záhrad. Ak chceme aby sa v tej našej niektorý z nich aj usadil, prezimoval, prípadne v nej aj vychoval potomstvo, treba mu okrem potravy a vody zabezpečiť aj vhodný úkryt.

Stavba brlohu pre ježka

Stavba brlohu pre ježka z hlinenej amfory
Stavba brlohu pre ježka z hlinenej amfory

Na stavbu brlohu som v tomto prípade použil veľkú hlinenú amforu. Z väčšej časti zakopaná do zeme, naklonená tak, aby do nej nepršalo, podkopaná tak, aby do nej nezatekalo, vystlaná senom, obložená veľkým množstvom mohutných koreňov, kmeňov a konárov. Rovnako dobre by mal poslúžiť aj starý hrniec, prútený kôš zakrytý nepremokavým materiálom, či iná nádoba otočená hore dnom. V prípade nedostatku podobného haraburdia sa dá brloh pre ježka aj kúpiť. A to ako v hlinenej, tak aj v prútenej forme.

Dotvorenie a zakrytie brlohu

Zimovisko pre ježka
Zimovisko pre ježka

Inšpiráciou pre tento dizajn brlohu bol jeden konkrétny výbeh v neďalekej zoologickej záhrade (Malkia Park). Dôležitým prvkom je v ňom veľké brvno uložené rovno na zemi. Vstup do brlohu vedie popod tento starý kmeň, pod úrovňou terénu. Do zakopanej nádoby sa tak nevstupuje priamo z otvoreného priestranstva, ale cez chodbičku ktorá sa pod kmeňom vytvorila. Túto chodbičku považujem za kľúčový rozdiel oproti predošlému neúspešnému dizajnu, ktorý takto vybudovaný prístup nemal.

Zvrchu je brloh pre ježka zakrytý hrubou vrstvou konárov. Na jeseň sa ešte zahádže veľkým množstvom napadaného lístia. Vnútro brlohu tak bude pomerne dobre chránené pred mrazom aj vetrom.

Umiestnenie brlohu pre ježka

Brloh pre ježka ukrytý vo vegetácií
Brloh pre ježka ukrytý vo vegetácií

Domček pre ježka treba umiestniť v tichej časti záhrady, čo najďalej od ruchu pri dome a frekventovaných cestičiek. Pred vstupom do brlohu by mala byť hustá výsadba rastlín ktorá utlmí ruch zo záhrady. Orientovanie vstupu smerom k stene ďalej zvýši pocit bezpečia a šancu, že sa jež do domčeka nasťahuje. Taktiež treba dať pozor na to, aby brloh nebol umiestnený v zatápanej časti záhrady. Ideálne teda na vyvýšenom mieste alebo na svahu. Platí to najmä ak je brloh zapustený do zeme.

V našom prípade je brloh umiestnený ďaleko od domu, v rohu záhrady, tesne pri komposte, ktorý aj počas zimy produkuje trocha tepla a ktorý je plný červov, hmyzu a lariev, na ktorých si môže jež pochutiť. Brloh je tu zároveň dobre chránený pred vetrom.

Pozorovanie ježkov v záhrade

Prikrmovanie ježka v záhrade
Prikrmovanie ježka v záhrade

Netrvalo ani mesiac a do novovybudovaného domčeka sa nám nasťahovala samička ježa tmavého (Erinaceus europaeus) a dokonca v ňom vrhla malé ježíčatá.

Keď sa nám už raz jež do záhrady nasťahuje, spozorovať ho nie je žiadna vzácnosť. Pri svojich pochôdzkach dokáže narobiť poriadne veľa hluku a nie je ani zďaleka taký plachý, ako by sa od divého zvieraťa očakávalo. Najaktívnejší je tesne po zotmení, ale ak je hladný, vyrazí za potravou aj uprostred slnečného dňa.

Na čo si dať pri stavbe brlohu pre ježka pozor

Ježko sa v prvom rade musí do záhrady nejakým spôsobom dostať. Betónové ploty mu to často neumožňujú. Aj tie sa ale dajú podkopať alebo iným spôsobom spriechodniť. Plot okolo záhrady by mal byť priechodný z viacerých strán, aby ježom umožňoval výlety do okolia.

Človeka môže lákať umiestniť brloh na miesto kde naň budeme mať dobrý výhľad napríklad z terasy. Aby sme nových obyvateľov mohli jednoduchšie sledovať. Do takto orientovaného brlohu sa ale jež pravdepodobne nenasťahuje.

Vstup do brlohu musí byť dobre ukrytý. Pocit bezpečia ježkom zabezpečí hustá, ale priechodná vegetácia pred vstupom. Do samotnej komôrky by sa nemalo vchádzať priamo, ale cez malý tunel.

Ak má brloh slúžiť nielen ako letné útočisko, ale aj na prezimovanie, musí byť dobre chránený pred mrazom a vetrom. To sa dá docieliť vhodným umiestnením v závetrí, čiastočným zapustením brlohu do zeme a zakrytím. Zeminou, alebo hrubou vrstvou konárov a lístia. Brloh musí byť zabezpečený aj pred zatopením vodou.

Ak sa do brlohu ani po roku žiadny jež nenasťahoval, napriek tomu že cez záhradu pravidelne prechádzajú, treba dizajn brlohu prehodnotiť. V prípade, že na ňom nájdeme chyby alebo možnosti ako ho vylepšiť, stojí za to celý brloh vybudovať nanovo. Ináč, alebo na inom mieste. Prvá verzia ani v našej záhrade nebola úspešná.

Prikrmovanie ježkov

Krmivo pre ježov
Krmivo pre ježov

Permakultúrna záhrada je potravy pre hladných ježov plná. Prikrmovanie vhodnou! potravou im ale nijak neuškodí a je to šanca ako ježov pozorovať z bezprostrednej blízkosti. Mlieko a zvyšky ľudskej stravy dokážu ježka veľmi rýchlo zabiť. Treba ich preto kŕmiť potravou určenou špeciálne pre ježov, ktorá sa dá bez problémov kúpiť. Dočasne poslúžia aj granule pre mačky.

Ideálne je nachovať svojho ježka až vtedy, keď ho objavíme a nedojedené zvyšky zo záhrady odstrániť. Nechať za plnú misku granúl jednoducho ležať v blízkosti brlohu kde ježko spí je síce pohodlné a granule budú miznúť len taký fukot, veľmi pravdepodobne nimi ale budete kŕmiť skôr miestnu populáciu hlodavcov.

Pítko pre ježkov

Pítko pre ježkov
Pítko pre ježkov

Dokým v záhrade nemáme jazierko s čistou vodou, kritickejším faktorom na to, aby sa u nás jež zabýval, môže byť voda. Hneď pri brlohu preto máme na zemi umiestnenú veľkú, ťažkú hlinenú podtácku, ktorá slúži ako pítko. Nádoba má nízke boky, aby bol do nej dobrý prístup, je glazovaná, aby sa dala ľahko čistiť a umiestnená do tieňa aby sa v nej voda nezohrievala a nekazila. Okrem ježkov ju veľmi radi využívajú aj vtáky. Na pitie aj na kúpanie.

Keď si už raz zvieratá žijúce v záhrade na pítko s čistou vodou zvyknú, začnú naň počas horúceho leta spoliehať. Treba k nemu preto pristupovať rovnako zodpovedne, ako keby sa jednalo o misku s vodou pre nášho domáceho miláčika. To znamená: vodu každý, nanajvýš každý druhý deň vymeniť, misku pravidelne čistiť od povlaku vodných baktérií a rias a zabezpečiť dopĺňanie vody počas dovolenky.

Súvisiace články