Menu

Alternatívy k výrubu nebezpečných stromov

Plodnice drevokaznej huby na konári stromu

Obsah článku

Bezpečnosť stromov netreba v žiadnom prípade podceňovať. Ak ale riziko nie je akútne, väčšinou stojí za zváženie množstvo iných opatrení, ktorými vieme prevádzkovú bezpečnosť stromov zvýšiť na prijateľnú úroveň aj bez potreby ich úplného odstránenia.

Každý strom raz dospeje do štádia, v ktorom začne svoje okolie ohrozovať odlamujúcimi sa prestarnutými konármi. Výrub tieto problémy vyrieši, ale rozhodne nemusí byť automaticky tým najvhodnejším riešením. Najmä ak mohutný strom zabezpečuje príjemný letný chládok, zmierňuje mrazivý zimný vietor, chráni pred pohľadmi, hlukom a prachom z ulice, zvyšuje estetickú aj reálnu hodnotu nehnuteľnosti alebo nejakú z množstva ďalších funkcií, ktoré mladé stromy zabezpečiť nedokážu. 

Usychajúce konáre

Usychajúce vrchné konáre stromu
Usychajúce vrchné konáre stromu

Odschýnanie a zhadzovanie menších vetiev je prirodzenou súčasťou vývoja koruny a neznamená, že by bol strom chorý. Dospelý neudržiavaný strom dokáže bez väčších problémov týždeň čo týždeň zhodiť dostatok raždia na rozkúrenie grilu. Z času na čas však zhodí aj vetvu, ktorá už dokáže čo-to rozbiť. 

Bezprostredné riziko pádu suchej vetvy sa dá jednoducho vyriešiť bezpečnostným rezom. Ak sa k nemu pridá aj rez zdravotný, riziko pádu suchých vetiev ustane na najbližších niekoľko rokov. 

Akonáhle strom začne zhadzovať veľké kostrové konáre, je jasné, že tie najlepšie roky už má za sebou. V tomto momente sa však strom nachádza ešte len niekde v polovici svojho života takže pomýšľať na výrub by bolo predčasné. Na zabezpečenie bezpečného pobytu v tieni koruny úplne postačí pravidelný zdravotný rez. 

V pokročilej fáze senescencie, pri ktorej už na strome začne odumierať celá horná časť koruny, môže byť potrebné pristúpiť aj k výraznejšej redukcii. Pokiaľ strom zareaguje správne, vytvorí si novú korunu. V stabilnejšej pozícií, nižšie pri zemi, ktorú si dokáže udržať ešte desiatky ďalších rokov.  

Zlomený alebo vylomený konár

Vylomený kostrový konár
Vylomený kostrový konár

Zlom kostrového konára s priemerom väčším než 10 cm už strom nikdy nezahojí a je len otázkou času, kedy hniloba z tejto rany postúpi až do kmeňa a celý strom postupne usmrtí alebo spôsobí jeho zlomenie. Pokiaľ sa konár ulomil ďalej od kmeňa, tento proces potrvá mnoho rokov. Najmä ak pahýľ držia aspoň ako-tak pri živote drobné vetvičky, ktoré na ňom zostali. Hnilobný proces postupuje stromom rýchlejšie a je závažnejší v prípade, že sa kostrový konár vylomil priamo z kmeňa. Strom v takomto prípade môže vyžadovať o dosť drastickejší zásah než len púhe začistenie rany. Aj v tomto prípade ešte 

Koruna stromu zničená víchricou

Vetrom poničená koruna stromu
Vetrom poničená koruna stromu

Strom, ktorý vietor vyvráti aj s koreňmi sa samozrejme odstraňuje. Situácia je iná v prípade, že vietor rozlámal len korunu stromu. Sú oblasti sveta, kde po zasiahnutí hurikánom nezostane vcelku ani jeden jediný strom. Ani tu sa mestské stromy neodstraňujú plošne. Napriek tomu, že ich poškodenia sú skutočne vážne. Množstvo týchto stromov sa dá udržať pri živote minimálne po dobu potrebnú na to, aby pri nich vyrástli novozasadené mladé stromy, ktoré ich časom nahradia. 

Konáre s plodnicami húb, výletovými otvormi po hmyze a hniezdnymi dutinami

Hniezdna dutina na konári stromu
Hniezdna dutina na konári stromu

Drevokaznými hubami natrávené drevo je obľúbené u hmyzu aj u vtákov. Do natráveného dreva sa hniezdna dutina hĺbi jednoduchšie. Huby, hmyz aj vtáky konár postupne oslabujú až do momentu, v ktorom už nedokáže udržať vlastnú váhu. 

Z ekologického hľadiska sú tieto špeciálne biotopy nesmierne cenné a má zmysel ich na strome ponechať. 

Z bezpečnostného hľadiska často postačí napadnutý konár odstrániť až po zdravú časť, ktorá sa ešte dokáže zahojiť. V prípade hrubších konárov, po odstránení ktorých by sa už strom nedokázal zhojiť, prichádza do úvahy aj inštalácia dynamickej bezpečnostnej väzby—pružného lana, ktoré strom nijakým spôsobom nepoškodzuje ani neobmedzuje, ale ktoré znižuje riziko zlomenia konára aj prípadného spôsobenia škody pod korunou stromu. 

Dutina v kmeni

Masívna dutina v kmeni odpíleného stromu
Masívna dutina v kmeni odpíleného stromu

Rozsiahla dutina v kmeni môže, ale aj nemusí znamenať problém. Pokiaľ je drevo po obvode kmeňa vcelku—bez trhlín alebo väčších otvorov—vytvára akúsi rúru. Únosnosť takéhoto kmeňa je takmer rovnaká ako v čase pred vytvorením centrálnej dutiny. Na stavbu lešenia sa tiež používajú duté rúry a nie plné päťcentimetrové železné tyče. 

Hodne staré stromy bez dutín takmer ani nenájdeme. Po mnohých desiatkach alebo až stovkách rokov sa aj odolné tvrdé drevo nakoniec rozpadne. V niektorých prípadoch z toho strom môže dokonca profitovať. Materiál hubami rozkladaného kmeňa sa vracia do pôdy a stromu otvára možnosť živiny zo svojich dávno odumretých buniek zrecyklovať a využiť na tvorbu nových mladých výhonov. 

Rozklad obvodovej časti kmeňa hmyzom a hubami

Výletové otvory na kmeni
Výletové otvory na kmeni

Rozsiahlym rozkladom dreva prestupujúcim z konárov až na obvodovú časť kmeňa sa dostávame k závažnejším situáciám. Kmeň totiž musí okrem svojej vlastnej váhy niesť ešte aj váhu všetkých konárov, ktoré z neho vyrastajú. Závažnosť situácie je odzrkadlená aj v drastickosti opatrení, ku ktorým sa v týchto prípadoch pristupuje. Oslabený kmeň treba každopádne odľahčiť. V ľahších prípadoch obvodovou redukciou celej koruny, vo vážnejších prípadoch zosadzovacím rezom, ktorým sa odstráni aj polovica stromu. 

Aj po zosadzovacom reze ešte strom môže žiť mnoho ďalších rokov. Najmä ak sa mu podarí odstránenú korunu obnoviť nižšie pri zemi. Z oblasti kmeňa, ktorá je ešte stále zdravá. 

Stromy na ktorých bol vykonaný zosadzovací rez vyžadujú pravidelnú kontrolu arboristom. 

Poškodená báza stromu

Kovovými obručami spevnené torzo stromu odumretého po zásahu bleskom
Kovovými obručami spevnené torzo stromu odumretého po zásahu bleskom

Báza stromu (najhrubšia časť kmeňa tesne pri zemi) je zdravie a stabilitu stromu najdôležitejšia. Nielenže sprostredkúva transport všetkých látok medzi korunou a koreňmi, zároveň nesie váhu celej nadzemnej časti a prenáša silu vetra do koreňovej sústavy. Zároveň je to jediná časť, ktorú strom, na rozdiel od konárov a koreňov, nedokáže nahradiť. Vážne poškodenie bázy, či už mechanické, alebo spôsobené činnosťou drevokazných organizmov, odsudzuje strom na skorý skon. Z pohľadu bezpečnosti zas na urýchlený výrub. 

Ani v tomto prípade však nie je potrebné strom odstrániť úplne. Bútľavejúci kmeň je z ekologického hľadiska ešte cennejší než staré konáre. Vďaka svojej hrúbke dokáže poskytnúť útočisko nielen drobnému hmyzu, ale aj oveľa väčším cicavcom. Na výrobu reziva ani na kúrenie už tak či tak vhodný nie je, jediný spôsob ako ho naplno využiť je jeho zachovanie. V podobe torza. Strom po odstránení koruny síce uhynie, ale už nebude pre svoje okolie predstavovať riziko. Torzo, ktoré po ňom zostane však naďalej plní svoje nenahraditeľné ekologické funkcie, tak ako doteraz. Torzo v pokročilom štádiu rozkladu je ešte možné dodatočne spevniť oceľovou konštrukciou a zachovať ho tak až do úplného rozpadu. 

Záver

Sovičky obývajúce dutinu v strome
Sovičky obývajúce dutinu v strome

Každý väčší strom predstavuje pre svoje okolie určité, aj keď len minimálne riziko. Jediným na 100% bezpečným stromom vie byť len kmeň zrovnaný so zemou (aby oň nikto nezakopol). No svet okolo nás nikdy nebol na 100% bezpečný. Prísť kvôli tomu o stromy vo svojom okolí by bolo úplne zbytočné. Najmä ak je poruke nejaký arborista. Arborista dokáže riziká, ktoré strom pre svoje okolie predstavuje pomerne spoľahlivo vyhodnotiť a navrhnúť opatrenia na ich odstránenie. Samotné rozhodnutie, čo sa so stromom stane je už na jeho majiteľovi. Vždy treba brať do úvahy nielen stav samotného stromu, ale aj jeho okolia. Je rozdiel, či máte pod chátrajúcim stromom zaparkované svoje novučičké auto, alebo starú polorozpadnutú kôlňu. Či sa pod stromom bežne hrávajú deti, alebo podeň zavítate len pár krát do roka keď treba pokosiť trávu. 

Som toho názoru, že každý strom, ktorý svojmu okoliu dlhé roky nezištne slúžil, si od nás zaslúži aspoň toľko, že pred jeho nenávratným odstránením preskúmame a zvážime alternatívne riešenia. 

Autor

Peter Žilka
Peter Žilka

Ekonadšenec, Arborista, Záhradník, Kutil, Developer, Dizajnér…

Kategórie článku:
Publikované Facebook
Zdieľať článok

Komentáre

Súvisiace články