Menu

Ako vybudovať hadník

Užovka stromová Zamenis longissimus

Obsah článku

Hady dokážu byť v záhrade nápomocné v boji proti hlodavcom. Tie tvoria podstatnú časť ich jedálnička. Stabilná populácia hadov v záhrade či v ovocnom sade pomôže predísť premnoženiu hlodavcov a škodám ktoré spôsobujú. Hady sa preto oplatí do svojej záhrady prilákať a udržať ich v nej. Na prilákanie hadov je potrebné vybudovať vhodný biotop a zabezpečiť dostatok potravy. Na to, aby sa v záhrade usadili natrvalo, a aby v nej prežili zimu, budeme potrebovať ešte jednu vec—hadník.

Prečo hady potrebujú našu pomoc

Hady sa na zimu uchyľujú do podzemných priestorov. V dutinách pod povrchom, kde sú chránené pred mrazom, prečkávajú studené zimné mesiace. Prirodzene sa vhodné priestory na prezimovanie hadov vytvárajú napríklad pri vyvrátení starého stromu. Mohutný koreňový systém ktorý je v takom prípade spolovice vytrhnutý zo zeme, vytvorí množstvo dutín. Tieto sa stávajú útočiskom mnohých druhov živočíchov. Od drobných článkonožcov, hadov, obojživelníkov, až po väčšie cicavce. Kým sa mohutný koreňový systém rozloží a zvieracie nory sa v ňom nadobro zosypú, prejdú aj desiatky rokov. Problém je, že takýchto biotopov už v prírode veľa nezostalo a ďalšie sa tvoria len zriedka. Stromy v lese sú spiľované kým sú ešte mladé. Nečaká sa kým zostarnú a vyvrátia sa. A strom rastúci v blízkosti ľudských obydlí, ktorému hrozí vývrat, treba kvôli bezpečnosti čo najskôr odstrániť. Hady si tak majú problém nájsť na zimu vhodný úkryt. Ak sa nedostanú dostatočne hlboko pod povrch, zimu neprežijú. Populácie hadov sa tak postupne znižujú. Na veľkú radosť hlodavcov, ktorých populácie sa bez prítomnosti ich prirodzených predátorov naopak zvyšujú. Riešením, ktoré pomôže hadom, ale aj záhradkárom, ktorým robia vrásky na čele hlodavce, je budovanie hadníkov.

Čo je hadník

Hadník je umelo vytvorené zimovisko pre hady. Vybudovať ho nie je žiadna veľká veda. V princípe sa jedná len o veľkú dieru v zemi zahádzanú drevom a kamením. Hady si v takejto jame vedia nájsť množstvo dutín a škár do ktorých sa môžu na zimu uchýliť. Aby bol vytvorený hadník aj využívaný a aby fungoval ako má, treba dodržať pár zásad.

Budovanie hadníka

Umiestnenie hadníka

Pre výstavbu hadníka vyberáme dobre oslnené miesto. Malo by byť orientované na juh a chránené pred studenými zimnými vetrami. Dôležité je ale najmä dobré odvodnenie. Dažďová voda musí z jamy priebežne odtekať. Hadník je preto vhodné vybudovať na vyvýšenom mieste alebo na svahu. Tu je riziko zatopenia nižšie. V prípade že sa jama zaplavuje, treba vybudovať dodatočnú drenáž. Tá sa robí zakopaním perforovanej drenážnej rúry na dno hadníka. Druhý koniec tejto rúry sa vyvedie na nižšie položené miesto alebo do vsakovacieho bloku. K tomuto riešeniu je potrebné pristúpiť väčšinou len v ílovitých pôdach. Ďalšou možnosťou ako v hadníku vylepšiť odtok vody sú drenážne vrty. Zemným vrtákom vyvŕtané diery, zasypané štrkom. Každý drenážny vrt zväčší vsakovaciu plochu, čím urýchli vsakovanie vody do pôdy.

Veľkosť hadníka

Väčší hadník je lepší. Hady si v ňom ľahšie nájdu miesto s ideálnou mikroklímou. Na úspešné prezimovanie potrebujú mať nielen správnu teplotu, ale aj vlhkosť. Hĺbka hadníka by mala byť aspoň okolo metra. Dno musí byť každopádne v nezámrznej hĺbke. Tá záleží od lokality v ktorej hadník budujeme. V hlbšom hadníku, v prípade že udrú extra silné mrazy, majú hady možnosť odplaziť sa hlbšie do podzemia aj uprostred zimy. Hlbšie pod povrchom je aj vyššia vlhkosť. Vlhký vzduch zabezpečí, že hady sa počas suchých zimných mesiacov nedehydrujú. Preferujú preto dutiny, ktoré sú bližšie k hladine podzemnej vody.

Aj malý hadník dokáže splniť svoj účel, pokiaľ je vybudovaný správne. Hadníky v záhradách sú spravidla menšie. Ale ak máte veľký pozemok a poruke bager, nebojte sa ho použiť.

Výplň hadníka

Na vyplnenie jamy sa väčšinou používa drevo a kamene. Množstvo odpadového dreva sa dá zohnať zadarmo v najbližšom zbernom dvore. Nájdeme tu aj celé koreňové systémy ktoré sú na stavbu väčších hadníkov priam ideálne. Drevo v hadníku plní zároveň aj funkciu regulácie vlhkosti. Prebytočnú vlhkosť dokáže počas daždivých dní nasať a neskôr, počas suchých dní vlahu naopak uvoľňovať.

Kamene v hadníku vytvárajú stabilnejšie dutiny, tým že sa nerozkladajú. Okrem toho plnia aj termoakumulačnú funkciu čím zmierňujú teplotné výkyvy. Okrem kameňov sa dajú použiť aj staré tehly, škridle, debniace tvárnice, kusy betónovej dlažby a iný netoxický stavebný odpad. Takisto sa dajú zohnať zadarmo na miestnom zbernom dvore alebo stavenisku.

Vstup do hadníka

Stabilný vstup do hadníka vieme zabezpečiť vhodným umiestnením debniacich tvárnic alebo plastových kanalizačných rúr. Tieto materiály sa v zemi nerozkladajú a nehrozí tak zasypanie prístupových cestičiek do podzemia. Aby sa hadom uľahčilo šplhanie nahor cez hladkú plastovú rúru, môžeme po stranách vyrezať diery alebo do nej zasunúť hrubý konár. Na rozdiel od zvyšku výplne hadníka, ktorú stačí do jamy nahádzať, prístupové cestičky by mali byť vyskladané ručne, aby bol zabezpečený dobrý prístup do všetkých častí hadníka.

Vrch hadníka

Hadník môže byť zvrchu zasypaný zeminou. Aby sa zabránilo zaplavovaniu hadníka blatom z povrchu, pod vrstvu zeminy treba dať vrstvu štrku, geotextíliu, starú preglejku, koberec a podobne. Toto opatrenie predĺži životnosť hadníka. Hromada kamenia navŕšená na hadníku alebo v jeho blízkosti bude hadom slúžiť ako letný úkryt a miesto kde sa môžu na jar zohriať na slnku. Pri finálnom zasýpaní hadníka netreba zabudnúť na zachovanie prístupových otvorov vedúcich do podzemia. Ochranu pred zrakom väčších predátorov hadom zabezpečí aj vegetácia v okolí ich habitatov. Stromy, kry, nekosená lúka…

Sledovanie obyvateľov hadníka

Najlepším obdobím na sledovanie využitia hadníka je jar. Plazy začínajú pomaly vyliezať zo svojich zimovísk, ale ešte sa od nich príliš nevzďaľujú pre prípad vracajúcich sa mrazov. Namiesto toho vyhľadávajú oslnené miesta v ich blízkosti na ktorých sa dajú spozorovať najľahšie. Môže trvať aj pár rokov kým hady začnú svoj nový príbytok využívať. Záleží hlavne na prostredí v ktorom hadník budujeme. Na tom, nakoľko je tento biotop pre hady vhodný a aká veľká je populácia hadov v našom okolí. Oboje vieme pozitívne ovplyvniť.

Hadník v žiadnom prípade nepríde nazmar. A to ani v prípade že sa v okolí zatiaľ žiadne hady nenachádzajú. Jedná sa totiž o zimovisko vhodné aj pre veľké množstvo hmyzu a iných drobných živočíchov ktoré sú pre stabilizáciu a zdravie lokálneho ekosystému nemenej dôležité.

Galéria k článku

Autor

Peter Žilka
Peter Žilka

Ekonadšenec, Arborista, Záhradník, Kutil, Developer, Dizajnér…

Kategórie článku:
Publikované Facebook
Zdieľať článok

Súvisiace články