Menu

Záhradný altánok—Stavba osemuholníkovej strechy

Samonosná konštrukcia strechy

Obsah článku

Murovaná časť altánka je hotová, prišiel čas pustiť sa do stavby strechy. Cieľom je nielen funkčná, ale aj estetická strecha s plným záklopom, samonosná konštrukcia bez použitia vodorovných nosných hranolov a konštrukcia, ktorá umožňuje strechu postaviť v čo najväčšej miere svojpomocne. Tak hor sa na to.

Nosné trámy

Provizórna tesárska dielňa

Provizórna tesárska dielňa

Dočasnú tesársku dielňu pre účely stavby strechy altánka som si zriadil na parkovisku. Ako pracovný stôl mi perfektne poslúžili drevené palety. Ich hlavnou výhodou je, že prakticky kdekoľvek sa na ne dajú prichytiť stolárske svorky. Bezpečné prichytenie píleného dreva je pri pílení kotúčovou pílou nevyhnutné. A s ťažkými drevenými trámami sa tak či tak lepšie pracuje na zemi. 

Tesárske náradie

Tesárske náradie

Okrem kvalitnej veľkej kotúčovej píly s hĺbkou rezu 10 cm, je neoceniteľnou pomôckou pri tejto práci tesársky uholník. Nielenže dokáže rýchlo zamerať presné uhly, ale po prisvorkovaní dokáže aj viesť pílu po presnej priamke. Tým je výrazne znížené riziko vzpriečenia píly a jej vymrštenia. 

S kotúčovou pílou nie sú žarty

S kotúčovou pílou nie sú žarty

Hneď pri prvom zapnutí veľkej kotúčovej píly je človeku jasné, že sa nejedná o žiadne hobby náradie, ale o riadne silný a nebezpečný kus stroja, ktorý sa navyše rád cuká. Kotúčová píla je v podstate cirkulár, ktorý držíte v ruke. Na rozdiel od cirkuláru, ktorý stojí pevne na zemi, je v tomto prípade potrebné k zemi pevne prichytiť pílené drevo. V opačnom prípade bude lietať úplne všetko. Píla, drevo… Na bezpečné uchytenie dreva pri pílení dobre poslúžia veľké stolárske svorky.

Ak sa v cirkulári vzprieči kus dreva, letí preč jedna radosť. Ak sa kus dreva vzprieči v kotúčovej píle, letí preč píla. Pevný postoj a pevné držanie píly oboma rukami sú základ. Aj pri najväčšej snahe sa však môže stať, že sa píla z dreva vytrhne, alebo vytrhne pílené drevo zo svoriek. Na toto treba pri práci pamätať a pri pílení nemať v blízkosti kotúča žiadnu časť svojho tela.

Na fotke doráfaný koniec trámu, po tom, ako ho brúska vytrhla zo svorky a začala po ňom tancovať. 

Výbrus reziva pásovou brúskou

Výbrus reziva pásovou brúskou

Na stavebnom rezive, t. j. na rezive, ktoré nie je určené na výrobu nábytku, ale je v rámci stavby často skryté, sa bežne nachádza množstvo stôp po píle. Týchto povrchových nerovností sa vieme zbaviť veľmi jednoducho, pomocou pásovej brúsky. Aj vzhľad hobľovaného reziva sa výrazne zlepší prešmirgľovaním pohľadovej strany. Keďže spodok strechy nášho záhradného altánka bude odkrytý, na kvalite povrchovej úpravy dreva som si dal záležať. 

Výbrus dreva kotúčovou brúskou

Výbrus dreva kotúčovou brúskou

Všetky drevené súčasti strechy sú dôkladne vybrúsené aj kefovou brúskou. Okrem krajšieho vzhľadu má uhladenie povrchu dreva kefovou brúskou pozitívny vplyv aj na jeho trvácnosť. Čím je povrch dreva hladší, tým menej nečistôt sa na ňom zachytí.

Štruktúrovaný povrch dreva dosiahnutý kefovaním tu pre zachovanie svetlosti nie je zvýraznený dvojfarebným náterom, ale bolo ním dosiahnuté uzavretie veľkej časti pórov na povrchu dreva. Spóry drevokazných húb, ktoré sa šíria vzduchom, tak nachádzajú menej vstupných otvorov, ktorými by sa do dreva vedeli dostať. Rozklad drevených častí konštrukcie hubami sa tým výrazne oddiali. 

Vrcholový klenák

Vrcholový klenák

Vrcholový klenák

Papier znesie veľa a nadizajnovať osemuholníkový altánok nie je žiadny problém. Človek sa chytí za hlavu až keď si to má následne sám aj postaviť. Osemuholníková stavba so sebou prináša špecifické výzvy. Jednou z nich je špic strechy.

Celá spodná strana strechy bude pohľadová, vyfrézovanie vrcholového záverového klenáka z tvrdého lepeného dreva som preto prenechal stolárskej dielni s potrebným vybavením. Okrem dokonalého osemuholníkového tvaru má v sebe vyfrézované otvory pre osadenie skrytých trámových spojov. Celý masívny spoj ôsmich trámov do jedného bodu tak zostane úhľadný, bez viditeľných kovových spojovacích prvkov. 

Montáž skrytých trámových spojov

Montáž skrytých trámových spojov

Na spojenie trámov bol použitý skrytý spoj trámov Eurotec ATLAS HF170. Hodne drahý spoj, ktorý ale svoju cenu dobre kompenzuje veľmi jednoduchou montážou.

S presným závrtom pomôže samostrediaci vrták

Predvŕtanie dier

Predvŕtanie dier

Predvŕtanie dier predíde rozštiepeniu dreva. Vrták je o 2 mm tenší ako vrut. Kúsok maliarskej pásky prilepenej na vrták označuje potrebnú hĺbku vrtu. 

Vruty k spojovaciemu prvku

Vruty k spojovaciemu prvku

K trámovým spojkám boli dodané všetky potrebné vruty a návod na montáž. Použité sú hodne dlhé a hrubé vruty ktoré klenák, zlepený z viacerých kusov dreva ďalej spevnia. Vruty idú do dreva rovno aj šikmo. Nie je pritom potrebné využiť všetky diery ktoré sa v spojke nachádzajú. 

Zašroubovanie vrutov

Zašroubovanie vrutov

Keďže sa jedná o hodne veľké vruty, ich zašroubovanie ručným skrutkovačom by sa nezaobišlo bez pľuzgierov. Zároveň si s týmto rozmerom vrutov neporadí už ani malý elektrický skrutkovač. Hlavne ak sa jedná o tvrdé drevo. Preto na tento účel používam výkonnú akumulátorovú vŕtačku s nástavcom na bity

Zvyšné trámové spoje

Zvyšné trámové spoje

Rovnaké trámové spojky ako išli na klenák, idú aj na jednotlivé trámy. Pri montáži sa potom do seba jednoducho zasunú a zafixujú šróbom prechádzajúcim obidvoma dielmi spoja. 

Kostrová konštrukcia

Hlavné trámy

Hlavné trámy

Kostrovú konštrukciu strechy tvoria trámy s prierezom 8 x 20 cm. Ich vyloženie na miesto šlo bez problémov. Všetky trámy, spojky a pätky do seba krásne zacvakli s minimom dodatočných úprav. Kľúčová bola presnosť, skoro až na úrovni stolárčiny. Prípravu materiálu takáto presnosť síce hodne predlžuje, ale následne je to pri samotnom skladaní na nezaplatenie. 

Dočasný podporný pilier

Dočasný podporný pilier

Plná únosnosť tohto typu strešnej konštrukcie sa dosiahne až po namontovaní plného záklopu. Dovtedy bude kostru z hranolov v strede podopierať drevený pilier. 

Ukotvenie strechy plotovými pätkami

Ukotvenie strechy plotovými pätkami

Pri murovaní venca altánka boli do betónu zapustené presne napolohované plotové pätky. Nosné trámy strechy do nich teraz pekne zapadli. Krížom prevŕtané, prichytené hrubými skrutkami. 

Aby skrutky a matky striebornej farby nekazili celkový vzhľad záhradného altánka, sú prekryté plastovými krytkami. Podobne to platí aj pre pozinkované plotové pätky, ktoré sú pretreté hrubou vrstvou akrylátovej farby. 

Bočné pomocné trámy

Bočné pomocné trámy

Pre odľahčenie bodov kontaktu strechy s murovaným vencom altánka sa 8 hlavných trámov na koncoch ďalej rozvetví. To vytvorí dokopy 24 styčných bodov a záťaž na každú jednu pätku sa tým zníži o 66%.

Aby kratšie pomocné trámy nakoniec pekne esteticky zapadli na svoje miesto a zároveň sa dali pevne prichytiť o hlavné trámy, musel som im dať veľmi špecifický geometrický patvar. Zadefinovať ho aj so všetkými uhlami bola riadna výzva, o napílení ani nehovorím. 

Pílenie trámov v uhloch

Pílenie trámov v uhloch

Bez kvalitnej kotúčovej píly, na ktorej sa dá nastaviť sklon pílového kotúča, by som sa k potrebnému tvaru zrejme nedopracoval. Určite nie pri súčasnom zachovaní čistého rezu. Čistý, rovný rez je pritom dôležitý. Nielen z vizuálnej stránky, ale aj pre zvýšenie trvácnosti stavby. Čím viac je rezivo doráfané, tým skôr sa do neho dostanú spóry húb, ktoré ho začnú rozkladať.

Čistejší rez sa dá dosiahnuť použitím pílového kotúča s menšími zubami a nastavením hĺbky rezu presahujúcej hrúbku rezaného materiálu len o pár milimetrov. Tiež pevným prichytením rezaného dreva a pevným úchopom píly. 

Montáž pomocných trámov

Montáž pomocných trámov

Tieto menšie trámy plnia vo finálnej konštrukcií viacero funkcií:

  • Rozkladajú váhu jednej osminy váhy celej strechy z jedného bodu do troch bodov—na tri plotové pätky. 
  • Skracujú vzdialenosť medzi nosnými trámami, čím predchádzajú prehýbaniu dosiek záklopu a strešných lát pod váhou krytiny. 
  • Vizuálne strechu skrášľujú vytvorením vzoru napodobňujúceho korunu stromu.  
Pomocné “ruky”

Pomocné “ruky”

To, že má človek len dve ruky, aj keby sa mu občas zišlo viac, nemusí byť limitujúce, v prípade ak sa vie vynájsť. Tu mi napríklad trámy pridŕžajú gumičky s hákmi. Dostupné za pár eur v rôznej tuhosti, uzlíkom nastaviteľné do rôznej dĺžky a veľmi flexibilné, čo sa týka tvarov, ktoré dokážu pridržať. Drevené trámy udržali bez problémov aj pri ich predvŕtavaní, kedy som sa o ne zapieral vŕtačkou. 

Hotová kostrová konštrukcia strechy

Hotová kostrová konštrukcia strechy

Hlavné aj pomocné trámy, pevne osadené na svojom mieste, vytvorili zaujímavý vzor pripomínajúci rozvetvené konáre stromu. V tejto fáze ale ešte strecha nie je samonosná. Súčasťou nosnej konštrukcie bude aj plný záklop. Dokiaľ nebude hotový, zostane štít strechy podopretý dočasným podporným pilierom. 

Dominanta záhrady

Dominanta záhrady

Budúca dominanta záhrady konečne dostáva svoj finálny tvar. Aj keď dokončenie bude ešte nejaký čas trvať. 

Plný záklop strechy

Narezanie dosiek záklopu strechy

Narezanie dosiek záklopu strechy

Potrebné rozmery som presne vypočítal a všetky dosky narezal vopred. Zarovnanie dosiek pílou až na streche, po ich prichytení o trámy, by bolo kvôli osemuholníkovému tvaru strechy trocha problematické.

Použité sú dosky široké 15 cm, s hrúbkou 2,5 cm. S užšími doskami by bolo viac roboty, širšie dosky zas mávajú skôr problémy s priečnym prehýbaním. Pôsobením vlhkosti alebo v dôsledku nedostatočnej dilatácie. 

Náter drevených dosiek a hranolov

Náter drevených dosiek a hranolov

Celá strešná konštrukcia je natretá dvoma vrstvami kvalitnej olejovej lazúry s pridaným moridlom proti rozkladu hubami. Náter každého kusu dreva bol spravený pred jeho montážou. Náter, vrátane obsiahnutého moridla sa tak dostal aj do miest budúcich spojov. Tieto by ináč zostali nenatreté. Práve spoje sú pritom na rozklad najnáchylnejšie. Jednak kvôli tomu, že v prípade zvlhnutia zostávajú v dôsledku absencie prúdenia vzduchu najdlhšie vlhké, a tiež kvôli tomu, že práve na konci dosiek a trámov sú kolmo prepílené všetky cievy a cievice. A práve cez tieto slamky sa vie vlhkosť dostať hlboko do dreva. Spolu aj so spórami húb, ktoré ho následne začnú rozkladať. Pri stavbe záhradných prvkov preto vždy preferujem montáž až po natretí jednotlivých drevených súčastí zo všetkých strán. 

Dosky pripravené na zakrytie strechy

Dosky pripravené na zakrytie strechy

Dôkladná príprava dosiek záklopu síce ich montáž urýchli, ale celkový čas stavby strechy skôr predĺži. Vyžaduje totiž presnejšie zameranie a napílenie než keď sa dosky zarovnávajú až po osadení na strechu. Odmenou je ale lepšia trvácnosť—vďaka náteru, ktorý je takto aj v miestach budúcich spojov. 

Stavba plného záklopu strechy

Stavba plného záklopu strechy

Po nekonečnej príprave dosiek je samotná montáž plného záklopu čerešničkou na torte. Táto práca už ide rýchlo a slnko tu hore zapadá neskôr. 

Vruty

Vruty

Dosky sú k trámom pripevnené vrutmi s priemerom 6 mm. Tenšie vruty v exteriéri nepoužívam. Drevo sa tu totiž vplyvom veľkých výkyvov vlhkosti a teploty výrazne rozťahuje. 4 mm hrubé vruty v týchto podmienkach roztrhá do pár týždňov aj v lete. 5 mm hrubé vruty sú tak na hrane a nemusia prežiť zimu. Vruty nestoja majland. V porovnaní s celkovou cenou za strechu sa jedná o zanedbateľnú čiastku a preto sa na nich rozhodne neoplatí šetriť. 

Dilatačné škáry

Dilatačné škáry

Nepríjemnou vlastnosťou dreva je, že sa vplyvom zmien teploty a vlhkosti rozťahuje a zmrštuje. Pri stolárčine a tesárčine túto jeho vlastnosť netreba podceniť. Výsledkom by bolo nepekné zvlnenie dosiek. Potrebný priestor na rozpínanie dosiek strechy zabezpečia dilatačné škáry. Uniformnú šírku škár som dosiahol použitím dištančných krížikov pre dlažbu.

Dilatačné medzery medzi doskami sú dôležité hlavne v priečnom smere—kolmo na smer drevných vlákien. V pozdĺžnom smere sa drevo rozťahuje zanedbateľne málo. 

Plný záklop strechy

Plný záklop strechy

Hotový záklop strechy, známy aj pod pojmom plné debnenie. Strecha je teraz pripravená na zakrytie strešnou krytinou. Priamo na tieto dosky ešte príde poistná hydroizolácia, ktorá ich bude chrániť pred dažďovou vodou ktorú vietor prefúkne cez škridle.

Uzavretie pórov dreva vlnenou kefou, kvalitná dvojvrstvová olejová lazúra s pridaným moridlom a poistná hydroizolácia budú drevenú konštrukciu strechy chrániť pred rozkladom hubami a hmyzom mnoho rokov. 

Samonosná konštrukcia strechy

Samonosná konštrukcia strechy

Plný záklop strechy má pri tejto konštrukcií aj nosnú funkciu. Drží jednotlivé trámy pokope. Bez záklopu by váha celej strechy vrátane krytiny roztláčala nosné trámy a následne aj celý altánok do strán. Po spojení jednotlivých trámov doskami záklopu sa vytvorila samonosná konštrukcia. Váha strešnej krytiny tak bude na železobetónové piliere tlačiť zvrchu, bez toho aby mal vrchol strechy tendenciu klesať. Podporný pilier sa teraz môže bezpečne odstrániť. 

Farba vnútornej strany strechy

Farba vnútornej strany strechy

Svetlý biely náter premení vnútornú stranu strechy na veľkú odrazovú plochu. Z lámp nasmerovaných smerom nahor tak bude dovnútra altánka dopadať príjemne mäkké, rozptýlené svetlo. Použitie záklopu na osvetlenie altánka tak pridalo streche ďalšiu funkciu.

Svetlý náter pohltí menej svetelného žiarenia, tým pádom bude altánok lepšie osvetlený aj bez použitia výkonnejších žiaroviek. Silnejšia UV ochrana, ktorú majú tmavšie nátery, tu nie je potrebná, keďže sem slnečné lúče nedopadajú priamo.  

Strešná krytina altánka

Strešná krytina na záhradný altánok

Strešná krytina na záhradný altánok

Na záver bola strecha zakrytá španielskou strešnou krytinou z pálenej škridle. Toto som už zveril odborníkom strechárom, ktorí si s tým poradili v priebehu dvoch dní. Drevenú konštrukciu tak stihli zakryť pred príchodom zimy. Väčší formát týchto plochých škridiel, spolu s malou celkovou plochou strechy, umožnil udržať cenu krytiny a jej odbornej montáže na prijateľnej úrovni. 

Autor

Peter Žilka
Peter Žilka

Ekonadšenec, Arborista, Záhradník, Kutil, Developer, Dizajnér…

Kategórie článku:
Publikované Facebook
Zdieľať článok

Komentáre

Súvisiace články