Jednoduché osadenie záhradného umývadla. S rýchlospojkou na záhradné hadice, určené najmä na polievanie záhrady, ale rovnako dobre poslúži aj na umytie rúk, či koreňovej zeleniny.
Umývadlo je umiestnené uprostred záhrady, čo je praktické pri polievaní. Záhradnú hadicu odteraz nebude treba ťahať krížom cez celú záhradu pomedzi rastliny. Zároveň je hneď vedľa vstupu do altánka. Ten teraz dopĺňa funkciou, aj dizajnom. Vodovodné potrubie ide k umývadlu z pivnice. Počas murovania pivnice sa už s osadením nejakého záhradného vodovodu počítalo. Do pivničnej steny bol preto zaliaty prestup v podobe plastovej rúrky. Ak človek plánuje jednotlivé prvky záhrady v dostatočnom predstihu, dokáže sa vyhnúť nejednej zbytočnej robote. V tomto prípade sekaniu diery do steny alebo kopaniu járku pre vodovodné potrubie okolo celej stavby.
Podstavec pre záhradné umývadlo
Záhradné umývadlo je vyrobené z betónu. Vďaka tomu váži vyše 70 kg. K podstavcu ho preto netreba nijakým spôsobom prichytávať. Na svojom mieste ho bezpečne udrží jeho vlastná váha. Jediné čo treba zabezpečiť, je pevný a rovný podstavec. Postavené na pôde by sa vplyvom rozmáčania a zamŕzania pôdy časom začalo nakláňať. Udržať ho v pôvodnej rovnej polohe je dôležité nielen kvôli estetike, ale aj kvôli vodovodnému potrubiu ktoré z neho vedie a ktoré by sa nakláňaním umývadla namáhalo a mohlo začať pretekať.
Ako podstavec som vybral 40 centimetrovú debniacu tvárnicu, ktorá mi zostala zo stavby terasy. Rovnako dobre by ale poslúžili trebárs dve menšie tvárnice, alebo nejaký iný pevný kus čohosi, čo sa v pôde nerozkladá ako drevo. Aby sa minimalizovalo pnutie v potrubí počas zimných mesiacov, podstavec by mal zasahovať do nezamŕzajúcej hĺbky. V našich juhozápadných končinách 25 centimetrová výška DT-čka bohato postačuje.
Osadiť podstavec vodorovne priamo na zeminu nie je úplne jednoduché a človek sa pri tom zbytočne natrápi. Oveľa jednoduchšie je pomôcť si tenkou vrstvou štrku. V štrku stačí debniacou tvárnicou trocha zalomcovať, trocha pobúchať gumeným kladivom a hneď je pekne zrovnaná. Tu sa nejedná o žiadnu veľkú stavbu pri ktorej by bolo potrebné štrk zhutňovať, použil som preto namiesto neho keramzit (Liapor). Okrem toho že uľahčil osadenie rovnako ako štrk, pôdu na tomto mieste zároveň prevzdušní a zadrží aj trocha vody ktorú bude neskôr uvoľňovať do okolia. Rastliny vysadené v zblízkosti umývadla tento vlhký, vzdušný kus pôdy istotne čoskoro objavia a dôkladne pretkajú svojimi koreňmi.
Montáž záhradného vodovodu
Vodovodná spojka ktorou sa pripája vodovod k umývadlu je utesnená teflónovou niťou. Údajne je lepšia než teflónová páska.
Ďalej je potrubie vedené pomocou Gardena kolien. Sú o niečo drahšie než závitové prvky, ale ich montáž je úplne jednoduchá a správne dotiahnutie sa dá aj vizuálne skontrolovať. Akurát treba dať pozor aby bola hadica vtlačená až na doraz. Ideálne pre začínajúcich kutilov a tých, ktorí potrebujú potrubie častejšie prekladať. Samotná hadica má priemer 32 mm. Väčší prietok hadice oproti bežne používanej 25 mm hrubej hadici zabezpečí dobrý tlak vody aj v hadici vzdialenej desiatky metrov od čerpadla. Výrazne to urýchli polievanie rastlín na druhom konci záhrady.
Hotová montáž záhradného umývadla
Osadené a zapojené betónové záhradné umývadlo. Pripravené na používanie. Priamo, aj cez rýchlospojku na záhradné hadice ktorá sa dá k umývadlu pripojiť a odpojiť jediným kliknutím. Veľké okruhliaky vnútri umývadla obmedzujú striekanie vody a zároveň aj dobre vyzerajú.