Aj permakultúrnu záhradu, ktorá zadržiava veľké množstvo dažďovej vody a ktorá je dobre zabezpečená voči vysychaniu, treba občas poliať. Minimálne počas vrcholiaceho leta kedy sme aj 6 týždňov bez dažďa. A tiež pri výsadbe rastlín. Ak sa nejedná o pravidelné polievanie aké vyžaduje napríklad trávnik, automatická závlaha by bola zbytočná. Pár dôkladných poliatí do roka sa dá bez problémov zvládnuť aj záhradnou hadicou. Aby ju nebolo treba ťahať desiatky metrov cez celú záhradu, čo by znižovalo tlak vody a predlžovalo čas potrebný na polievanie, na viacerých miestach záhrady máme zriadené vodovodné prípojky. Tieto vedia okrem svojej primárnej funkcie navyše plniť aj funkciu estetickú.
Inštalácia záhradného hydrantu začína výkopom pre podstavec a pripojenie na hlavný rozvádzač vody ktorý sa tiahne pozdĺž celej záhrady. K tomuto hlavnému potrubiu je nová odbočka pripojená pomocou T-spojky.
Montovaný hydrant je zo zliatiny a váži vyše 20 kíl. Na mieste drží vlastnou váhou bez potreby priskrutkovania k podstavcu. Aby sa ale nekýval, je potrebné mu zabezpečiť pevný a rovný podstavec. Postavený na pôde by skôr či neskôr skončil naklonený. Ako podstavec perfektne poslúži debniaca tvárnica ktorá mi zostala zo stavby altánka.
Podstavec v podobe debniacej tvárnice je uložený na zhutnenom štrkovom lôžku a vyrovnaný pomocou vodováhy. Na boku má karbobrúskou vyrezaný otvor pre hadicu.
Prepojenie hydrantu s vodovodným potrubím je riešené cez pripojovaciu krabicu. Do nej sa rýchlospojkou pripne klasická ohybná záhradná hadica ktorá vedie ku kohútiku vnútri hydrantu. Pripojenie aj prípadné odpojenie hydrantu je vďaka tomuto riešeniu otázkou niekoľkých sekúnd. Aby prípojná krabica v záhrade nepôsobila rušivo a bola chránená pred zanášaním lístím, je ukrytá vnútri podstavca.
Na kohútik je dodatočne namontovaná rýchlospojka pre záhradné hadice. Tie sa k nemu dajú vďaka tomu pripnúť aj odpojiť jedným kliknutím. Záhradné umývadlo, pôvodne určené skôr len na umývanie rúk tak navyše poslúži aj pri polievaní záhrady.
Tento záhradný hydrant sa nachádza na malom svahu. Malý suchý múrik z travertínových balvanov svah rozdelí na vodorovné stupne. Terasovanie záhrady, aj keď len takto malé, obmedzí splavovanie materiálu a pomôže zadržať väčšie množstvo zrážkovej vody ktorá je potom dlhšie k dispozícií rastlinám ktoré tu rastú.
S vodou sú v prírode neoddeliteľne späté trávy a trávam podobné rastliny ktoré rastú na brehoch jazier a riek. Pre prirodzený vzhľad tohoto zátišia preto dáva zmysel vysadiť okolo hydrantu práve takéto rastliny. Vzhľadom sa na trávy podobá Ostrica (Carex) ktorá po rozrastení priestor pekne dotvorí.