Menu

Murovaný záhradný altánok osemuholníkového tvaru

Omietka altánka

Obsah článku

Jedným zo spôsobov ako záhradnému dizajnu dodať poriadok, je vytvorenie dominanty. Väčšinou sa jedná o veľký solitérny strom alebo pekne vybudovanú malú záhradnú stavbu. V našej záhrade je príliš veľa rastlín na to, aby ktorákoľvek z nich dokázala rásť solitérne. Dominantou našej záhrady preto bude murovaný altánok.

Na to, aby dominanta v rámci dizajnu fungovala správne, je potrebné mať na ňu dobrý výhľad. Ak sa nachádza v blízkosti rodinného domu, ideálne aj z interiéru, počas zimných mesiacov. Altánok je preto v rámci našej záhrady situovaný tak, aby naň bol dobrý výhľad z obývačky a z terasy pri jedálni. Tento výhľad zostane zachovaný aj po rozrastení stromov. Podstavec je už hotový, môžem sa pustiť do stavby nadzemnej časti. 

Piliere

Osemuholníkový podstavec

Osemuholníkový podstavec

Strop pivnice, ktorá je pod altánkom, slúži zároveň aj ako podstavec pre altánok. Plocha sa tým využije dvojnásobne. Ušetrím aj kopec práce a stavebného materiálu v porovnaní s tým, keby stáli obe stavby separátne. Pivnica je zároveň miestom, kde sú skryté elektrické káble a rozvodná skriňa. Aby šla inštalácia osvetlenia nadzemnej časti bez zbytočného frézovania do betónu, z pivnice sú vyvedené plastové káblové rúrky. 

Podrobnejšie o stavbe podzemnej časti nášho altánke v samostatnom článku o stavbe pivnice

Ťahanie pilierov

Ťahanie pilierov

Stĺpy sú vytiahnuté postupne, po dve vrstvy tvárnic. Neriskoval som tým vytvorenie dutín v betóne. Aj vďaka laserovému metru sú dokonale rovné. Priebežne sú z nich vyvedené plastové rúrky vedúce z pivnice, pre pripojenie svetiel a elektrických zástrčiek. 

Veniec

Konštrukcia pre osadenie venca

Konštrukcia pre osadenie venca

Lešenie, ktoré bude podopierať veniec, poskladané zo šalovacích dosiek. 

Pripravené na uloženie vencových tvárnic

Pripravené na uloženie vencových tvárnic

Altánok pripravený na uloženie vencových tvárnic. 

Vencové tvárnice

Vencové tvárnice

Vencové tvárnice z pórobetónu zlepené do tvaru písmena U, primárne určené na preklenutie okien a vstupov do budovy. Eliminujú potrebu budovať šalung, ktorého stavba by bola v tejto výške značne problematická. Jediné čo potrebujú je konštrukcia, ktorá ich pridrží zospodu.

Nosný železobetón bude ukrytý vnútri týchto tvárnic. Zároveň sa zníži množstvo potrebného betónu na polovicu. Cena za špeciálne tvárnice je tak bohato vykompenzovaná ušetreným materiálom a hlavne časom potrebným na stavbu. 

Kotviace pätky na pripevnenie strechy

Kotviace pätky na pripevnenie strechy

K murovanému vencu bude neskôr potrebné pripevniť strechu. Na to sa dá využiť rôzne kovanie, ktoré sa dá do venca navŕtať aj dodatočne. Jednoduchšie ako vŕtať do betónu a dúfať že človek nenarazí na roxor (čo teda rozhodne narazí), je zaliať potrebné kovanie priamo do betónu.

Na prichytenie strechy som tu pripravil veľké pozinkované plotové pätky. Aby do nich neskôr stropné trámy pekne zapadli, ich rozloženiu som musel venovať patričnú pozornosť. Pomohol som si vyrobením drevených držiakov. 

Napolohovanie pätiek

Napolohovanie pätiek

Každá pätka je vtlčená do predvŕtanej doštičky. Tieto doštičky sú následne v presných rozostupoch prichytené o vencové tvárnice. Doštičky ich zároveň udržia aj v potrebnej výške aby medzi drevenou strešnou konštrukciou a murivom zostal priestor na odvetranie. 

Rozloženie váhy strechy

Rozloženie váhy strechy

Na altánku bude použitá ťažká strešná krytina v podobe pálených škridiel. Strecha bude mať zároveň plný záklop. Jej váha tým pádom nebude malá. Aby sa jej váha rozložila na viac styčných bodov, každý hlavný trám sa na konci rozvetví. Do každého rohu som teda nachystal tri pätky. Sila pôsobiaca na rohové pätky sa tým zníži o dve tretiny. 

Zaistenie všetkých prvkov pred zaliatím betónom

Zaistenie všetkých prvkov pred zaliatím betónom

Žľabové tvárnice z pórobetónu sú navzájom spojené cementovým lepidlom. To zabráni ich prípadnému posunutiu počas zalievania betónom. Zvyšné časti venca držia na svojom mieste veľké stolárske svorky. A tiež množstvo drevených spojek prichytených ku konštrukcii, ktorá celý veniec dočasne podopiera. 

Zaliatie venca betónom

Zaliatie venca betónom

Zaliatím venca sú betonárske práce hotové. Po zatuhnutí betónu môžem dať celú drevenú konštrukciu dole. 

Ozdobné prvky

Ozdobné prvky z pórobetónu

Ozdobné prvky z pórobetónu

Ozdobné prvky pilierov bola čistá improvizácia. Išlo hlavne o dosiahnutie kompromisu medzi vizuálnou pridanou hodnotou a časom, ktorý bude vytvorenie týchto prvkov vyžadovať. V spodnej časti som na rozšírenie podstavca využil pórobetón, vo vrchnej styrodur. 

Príprava tvárnic na prilepenie

Príprava tvárnic na prilepenie

Dokým lepidlo zatuhne, bude treba vybrúsené bloky z pórobetónu udržať bez pohnutia na svojom mieste—zavesené z vonkajšej strany pilierov. Pomohol som si zbúchaním jednoduchých hákov z uholníkov a šalovacích dosiek. 

Lepenie ozdobných prvkov z pórobetónu

Lepenie ozdobných prvkov z pórobetónu

Pórobetónové tvárnice čakajúce na zaschnutie cementového lepidla, pevne držia na svojom mieste prichytené veľkými stolárskymi svorkami. Aby nedošlo k rozlomeniu krehkých pórobetónových blokov, tlak jednotlivých svoriek je rozložený na väčšiu plochu šalovacou doskou. 

Ozdobné prvky zo styroduru

Ozdobné prvky zo styroduru

Styrodur je pevnejšia varianta guličkového polystyrénu. Jeho nízka hmotnosť a jednoduchá úprava tvaru ho priam predurčujú na využitie pri tvorbe ozdobných prvkov altánka. Do požadovaného tvaru sa dá vytvarovať termickým nožom (menej prašná verzia), alebo pomocou rašple a brúsneho papiera (presnejšia, ale prašnejšia varianta).

Vyrezávanie oblúkov som robil podľa šablóny z tenšieho styroduru, ktorú som vykrojil do presne zakresleného geometrického tvaru štvrťelipsy. 

Omietnutie stavby

Lepenie rohových profilov

Lepenie rohových profilov

Všetky rohy sú pred omietnutím spevnené hliníkovými rohovými profilmi. Predíde sa tým odlupovaniu omietky. 

Rohové profily v oblúku

Rohové profily v oblúku

Profilom sú oblepené všetky hrany, vrátane oblúkov. Tu stačí profil nastrihať nožnicami na plech, do podoby hrebeňa, ktorý sa tvaru oblúka pekne prispôsobí. 

Pripravené na sieťkovanie

Pripravené na sieťkovanie

Po oblepení všetkých hrán hliníkovými profilmi je stavba pripravená na zasieťkovanie sklotextilnou mriežkou. 

Sieťkovanie

Sieťkovanie

Sklotextilná sieťka zabráni odlupovaniu omietky. Tak ako ani pri lepení profilov, ani pri sieťkovaní nevynechávam žiadne plochy. Zasieťkovaný je poctivo každý centimeter stavby. 

Omietka altánka

Omietka altánka

Murované časti altánka aj s podstavcom sú omietnuté flexibilným cementovým lepidlom (C2TE S1). Povrch je vďaka nemu výrazne pevnejší a odolnejší voči poškodeniu, než v prípade použitia klasickej omietky. Vrstva pevného cementového lepidla lepšie chráni aj ozdobné prvky stavby zo styroduru. Jedinou nevýhodou takéhoto použitia lepidla je, že sa veľmi ťažko brúsi. Ale nie je to nemožné. Rozhodne ho ale treba nanášať veľmi presne, s čo najmenšími stopami po hladidle. 

Ostré hrany

Ostré hrany

Po omietnutí vznikli na pilieroch hrany tak ostré, že sa na nich dalo porezať. Takéto ostré hrany by sa veľmi rýchlo začali odlupovať. A to už aj pri malom kontakte trebárs s nábytkom. Pred náterom je ich preto potrebné zabrúsiť. 

Zabrúsenie hrán a nerovností

Zabrúsenie hrán a nerovností

Po zabrúsení sú už hrany príjemnejšie na pohľad aj na dotyk. Podobne sú zabrúsené aj stopy po hladidle. Väčšie plochy pásovou brúskou, menšie a horšie dostupné plochy brúsnym papierom a diamantovými brúsnymi hubkami

Maľovanie

Náter murovaných častí altánka

Náter murovaných častí altánka

Na záver je omietnuté murivo natreté troma vrstvami exteriérového náteru na báze silikónovej emulzie. Farba: antická biela. 

Prichystané na stavbu strechy

Prichystané na stavbu strechy

Murovacie práce na altánku sú týmto ukončené. Môže sa ísť na stavbu strechy a dokončenie interiéru. 

Autor

Peter Žilka
Peter Žilka

Ekonadšenec, Arborista, Záhradník, Kutil, Developer, Dizajnér…

Kategórie článku:
Publikované Facebook
Zdieľať článok

Komentáre

Súvisiace články