Kompostovanie trávy v záhradnom kompostéri
Čerstvo pokosená tráva
V našej permakultúrnej záhrade síce trávnik nemáme, ale doviezol som si niekoľko big-bagov trávy z prerasteného trávnika, ktorý som kosil. V čerstvom stave zhruba kubík materiálu. Teória je jasná, výzva prijatá, ide sa na to v praxi.
Urýchlenie kompostovacieho procesu inokuláciou
Všetok materiál, ktorý do kompostu dávam, priebežne zasýpam tenkou vrstvou polovyzretého kompostu z vedľajšieho kompostéra. Už v tejto fáze kompost obsahuje veľké množstvo mikroorganizmov a dážďoviek, ktoré kompostovací proces okamžite naštartujú a tým výrazne urýchlia. Funguje to podobne ako urýchľovače kompostu, akurát ešte účinnejšie. Polovyzretým kompostom netreba šetriť, nikam sa nestratí, navyše v prítomnosti veľkého množstva čerstvej zelenej hmoty sám skôr dozreje.
Využitie suchých stebiel veľkých ozdobných tráv v kompostéri
V predjarí záhrada produkuje veľké množstvo hnedého organického odpadu. Patria sem aj suché ornamentálne trávy. Hodené v celku na spodok kompostéra zabezpečia dobré prevzdušnenie kompostu, ale rozkladajú sa veľmi pomaly. Oplatí sa preto nechať časť z nich na leto, kedy je v záhrade prebytok zeleného odpadu.
Kompostovanie veľkých ornamentálnych tráv
Po prehnaní drvičkou konárov sa dlhé pevné steblá veľkých okrasných tráv stávajú ideálne a ľahko primiešateľné do kompostovanej trávy. Zabezpečia lepší pomer uhlíka aj lepšiu vzdušnosť kompostu.
Prevzdušnenie kompostovaného materiálu šiškami
Veľké ihličnany dokážu v záhrade zabezpečiť bohatý prísun najrôznejších šišiek. Okrem možnosti ich využitia ako mulč, sú vďaka svojej unikátnej štruktúre perfektné aj na zabezpečenie vzdušnosti kompostu. Akurát ich potom treba z hotového kompostu vyosiať, keďže sa rozkladajú aj dva kompostovacie cykly.
Využitie drevnej štiepky a drvených konárov v komposte
Ako prímes do kompostovanej trávy sa dajú využiť aj drvené konáre. Na kvalitu kompostu majú pozitívny vplyv. Podporia rozmach hubových vlákien a výsledkom je lesný typ kompostu, extra vhodný na pestovanie dlhovekých rastlín ako sú stromy a kry.
Drvené konáre sú perfektný záhradný mulč. Z hľadiska funkčnosti, aj estetiky. Preto ich využívam v prvom rade na mulčovanie. Ale drvené konáre s tŕňmi (z ruží, hlošiny, hlohyne, rakytníka a pod.) idú do kompostu, kde sa tŕne zakrátko rozložia.
Využitie kartónových škatúľ pri kompostovaní trávy
Kartón má v permakultúrnej záhrade nespočet možností využitia a oplatí sa mať nejaký v zásobe počas celého roka. Práve pri kompostovaní trávy môže prísť vhod. Všetky lepiace pásky a nálepky z neho musia ísť samozrejme preč.
Nadrobené kartónové škatule
Jednu vrstvu kartónu nie je problém natrhať na pásiky aj ručne. V prípade, že toho kartónu potrebujem dať do kompostu viac, je jednoduchšie ho prehnať záhradnou drvičkou konárov.
Drobenie kartónových škatúľ drvičkou na konáre
Drvička konárov si s kartónovými škatuľami poradí úplne bez problémov. Stačí ich do nej vkladať v rolkách.
Kartón v kompostéri
Kartón sa v komposte rozkladá prekvapivo rýchlo. Najmä ak máte v komposte dážďovky. Tie ho priam zbožňujú. Už po pár týždňoch z tohoto množstva kartónu zostane len zopár kúskov.
Premiešanie zelenej a hnedej zložky kompostu
Materiál v komposte spravidla len vrstvím, nemiešam. Je to menej pracné. Radšej celý kompost častejšie prehodím. Pri tráve z trávnika ale robím výnimku a jednotlivé zložky aspoň zbežne premiešam. Zabránim tým vytvoreniu vodonepriepustnej vrstvy uľahnutej trávy, pod ktorou by zvyšok kompostu presychal.
Využitie vyosievky kompostu pri ďalšom kompostovaní
Kompost nedozrieva v presnom momente, kedy je všetok zdrojový materiál zrazu úspešne rozložený, ale postupne. V priebehu týždňov až mesiacov, od najjemnejších zelených lístočkov, postupne až po hrubšie konáriky. V ktoromkoľvek momente z neho preto mám možnosť za pomoci sita vyzretú časť kompostu vyosiať. Je to síce pracné, ale veľmi praktické keď v kompostéri dôjde miesto.
Vyosievka kompostu obsahuje prevažne ťažko rozložiteľný, uhlíkatý materiál (konáre, hrubé steblá tráv a pod.). Patrí preto do hnedej zložky kompostu a je tým pádom využiteľná ako prímes do čerstvého zeleného materiálu. Na rozdiel od čerstvej hnedej zložky, vyosievka už obsahuje obrovské množstvo pôdnych mikroorganizmov, ale aj väčších článkonožcov a dážďoviek, ktoré kompostovací proces okamžite naštartujú a tým skrátia o celé mesiace.
Prehadzovanie kompostu
Vždy keď sa do kompostéra hodí veľké množstvo jednorodého materiálu, v tomto prípade trávy, hrozí, že sa v ňom vytvorí miesto s prílišnou vlhkosťou. Tráva splesnivie, prípadne začne aj kvasiť. Obdobne to platí aj pre hnedý materiál, ktorý je naopak príliš suchý a nerozkladá sa vôbec. Je preto vhodné takto naplnený kompostér v priebehu nasledujúcich týždňov prehádzať. Všetky problematické zhluky materiálu sa tým uvoľnia a ďalej sa už kompostujú rýchlejšie a bez straty živín.
Svoj kompostér som prehadzoval 3 týždne po naplnení trávou. Tráva bola podľa očakávania splesnivená. Pomer medzi zelenou a primiešanou hnedou organickou zložkou očividne nebol ideálny. Čo je ale dôležité, z kompostu sa nešíril vôbec žiadny zápach. To znamená, že živiny sú stále v ňom. Nikam sa nevyparili. Obrovské množstvo dusíka ktoré sa do kompostu spolu s trávou dostalo, mi teraz umožňuje rýchlejšie skompostovať väčšie množstvo drevnej hmoty. Tým sa kompost stane bohatší na hubové vlákna a vhodnejší pre pestovanie dlhovekých rastlín, na ktoré je naša záhrada zameraná. Výsledný kompost bude zároveň stále dostatočne bohatý na dusík, ktorý sa pri kompostovaní dreva spotrebováva a teda stále vhodný aj na pestovanie krátkovekých bylín, ktoré u nás tvoria súvislý podrast pod drevinami.
Miešanie kompostu v rôznych fázach rozkladu
Prehádzanie kompostu s trávou som si naplánoval hneď po preosiatí hotového kompostu z vedľajšieho kompostéra. Prehadzovaný, prevažne zelený, dusíkatý materiál, som tak mal možnosť priebežne vrstviť s vyosievkou tvorenou prevažne hnedým, uhlíkatým materiálom. Pomer medzi zelenou a hnedou zložkou v kompostéri som tým posunul bližšie k ideálu.
Spolu s vyosievkou sa do prehadzovaného kompostu dostali aj tisíce dážďoviek, stonožiek, zvinaviek, žižiaviek a samozrejme miliardy mikroorganizmov. Aj vďaka takémuto miešaniu čerstvého záhradného odpadu s polovyzretým kompostom sa mi podarilo skrátiť kompostovací proces na štvrtinu, pri súčasnom zvýšení jeho kvality.
Kvalitný domáci kompost
Kvalita kompostu sa dá do istej miery posúdiť aj v domácich podmienkach. Tmavohnedá až čierna farba, vzdušná štruktúra, zemitá vôňa, rozhodne žiadny zápach, to všetko sú indikátory kvalitného kompostu.
Dobrým znamením kvality je aj prekvapivo veľké množstvo vyprodukovaného kompostu. Čím je kompostér lepšie spravovaný, tým menej uhlíka a živín sa z neho vyparí. Jedná sa pritom o nezanedbateľné objemy. Zapáchajúce kompostéry sú bezodné a ľudia do nich dokážu hádzať odpad celé roky dokým sa zaplnia. Naproti tomu, dobre spravovaný kompost vyprodukuje z tony odpadu, tonu kompostu. A stačí mu na to niekoľko týždňov, maximálne mesiacov.