Dvojkomorový kompostér z europaliet

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Príprava plochy pre nový kompostér

Príprava plochy spočíva akurát vo vyrovnaní terénu. Vegetáciu nie je nutné odstraňovať. Odstránenie nerovností a vyrovnanie plochy za pomoci vodováhy má vplyv na rozloženie síl pôsobiacich na steny kompostéra. Ak by bol kompostér umiestnený na svahu, na dolnú stenu bude jeho obsah tlačiť väčšou silou a kompostér sa skôr rozpadne.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Podloženie kompostéra pre predĺženie životnosti paliet

Pri stenách kompost rýchlo presychá. Palety sa rozkladajú najrýchlejšie dole pri zemi, kde sú v kontakte s pôdou ktorá je väčšinu roka vlhká. Podloženie drevených paliet starými tehlami, dlažobnými kockami alebo betónovými tvárnicami drevo od pôdy oddelí a predĺži životnosť kompostéra. Výhodou použitých murovacích tvárnic je, že zároveň zvýšia objem kompostéra o celú jednu štvrtinu.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Palety na stavbu kompostéra

Staré palety, ktoré nám zostali po dovoze stavebného materiálu a pár krajších kúskov z bazáru. Na stavbu kompostéra rozhodne netreba kupovať drahé brúsené palety určené na stavbu nábytku.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Oprava uvoľnených dosiek

Pred zmontovaním paliet sa oplatí všetky dosky skontrolovať a uvoľnené kusy prichytiť ďalšími vrutmi, prípadne priklincovať. Po zmontovaní by to už šlo ťažšie.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Materiál a náradie na stavbu kompostéra

Drevené palety sa dajú jednoducho schytiť dierovanými uhlolníkmi. K tomu poriadne veľké vruty do dreva, šroubovák, prípadne vŕtačku a môžeme montovať.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Označenie umiestnenia uholníkov

Do starého, navlhnutého a začierneného dreva starých paliet sa jednoduchšie kreslí vrutom než ceruzkou.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Vruty

Vruty by mali prechádzať krížom cez rohové hranoly. Tie prehnijú neskôr než laty na povrchu. Vruty tak budú držať o niekoľko rokov dlhšie. Priemer vrutov musí byť aspoň 6 mm. Drevo sa bude vplyvom výkyvov vlhkosti a teploty rozpínať a zmršťovať a tenšie vruty roztrhá do niekoľkých mesiacov. Kompostér by sa rozpadol bez ohľadu na to, koľko takýchto tenkých vrutov bolo použitých.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Umiestnenie uholníkov

Uholníky umiestnené z vonkajšej strany udržia stenu kompostéra spoľahlivejšie. Tlak palety sa v takom prípade prenáša na celú stenu uholníka a nie na jednotlivé šrouby. Uholníky umiestnené z vnútornej strany, majú tú výhodu, že steny kompostéra sa dajú demontovať a vymeniť aj keď je kompostér pritisnutý tesne ku stene ako je tomu v tomto prípade. Ak má kompostér pôsobiť aj trocha esteticky, uholníky sa dajú takýmto spôsobom jednoducho skryť.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Predvŕtanie otvorov do dreva

Aby sa predišlo rozštiepeniu dosiek, čo by pri 6 mm hrubých vrutoch nebolo nič nezvyčajné, treba všetky diery predvŕtať. Vrták by mal byť o 2 mm tenší než samotný vrut.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Skrutkovanie

Na zaskrutkovanie dlhých šroubov s veľkým priemerom treba poriadne veľa sily. Ručne sa to dá zvládnuť bez väčších problémov, akurát to bude trvať poriadne dlho. Ale malé akumulátorové skrutkovače si už s nimi nemusia poradiť. Lacnejšie než kupovať silný akumulátorový skrutkovač, je kúpiť adaptér na bity do vŕtačky.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Predná strana kompostéra

Na pohľadovú stranu kompostéra boli ponechané tie najkrajšie palety.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Hotový dvojkomorový kompostér z europaliet

Objem aj s podstavcom približne 3,5 m3. Dve komory uľahčujú manažovanie kompostu. Prehádzanie kompostu teraz ide ľahšie a rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Častejšie prehadzovanie celý proces kompostovania urýchľuje. Organický odpad sa tak menej času skladuje a rýchlejšie zužitkuje.

Stredná priečka kompostéra je zámerne zdvojená. Stálo to síce o jednu paletu viac, ale ktorákoľvek stena sa dá teraz demontovať a vymeniť za novú paletu bez potreby vyhádzania komplet celého obsahu.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Dážďovky hnojné (Kalifornské dážďovky)

Eisenia fetida

Veľký kompostér lepšie udržiava teplotu aj vlhkosť. Dve tony rozhorúčeného organického materiálu už len tak ľahko ani nevychladnú, ani nevyschnú. A stabilnejšie prostredie vytvára vhodnejšie podmienky pre život. Aj pre život kalifornských dážďoviek. Dážďovka hnojná (Eisenia fetida), známa aj ako kalifornská dážďovka nie je žiadny endemit zo severnej Ameriky ako by to jej ľudový názov mohol napovedať, ale kozmopolitný druh vyskytujúci sa na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Veľmi pravdepodobne sa nejaké nachádzajú aj vo vašom okolí. Ak je kompost dostatočne veľký a dobre spravovaný, tieto drobné obrúčkavce si ho veľmi rýchlo nájdu a neskutočným tempom zaplnia. V našom novom kompostéri sa ich po siedmich týždňoch z ničoho nič objavili tisíce.

Dážďovky hnojné dokážu proces kompostovania veľmi výrazne urýchliť. Organický odpad tak na záhrade netreba zbytočne dlho skladovať. Čo je ale dôležitejšie, produktom kalifornských dážďoviek je tzv. vermikompost—jeden z najlepších a najdrahších druhov kompostu aký existuje. Odteraz sa nám na záhrade tvorí deň čo deň, úplne zadarmo. Dve priliehajúce komory kompostéra umožňujú dážďovkám prechod a urýchľujú tak kolonizáciu a rozklad čerstvo prihodeného záhradného odpadu.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Prvý kubík vermikompostu

V rekordnom čase, prvá úroda vermikompostu. Jednoduchšie, vďaka tomu aj častejšie prehádzanie a samozrejme tisícky drobných pomocníkov sa postarali o bohatú nádielku živín pre našu záhradu.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Vermikompost s Ekouhlím

Hotový substrát z vermikompostu, obohatený o Ekouhlie a ďalšie ingrediencie. S konzistenciou čerstvo dopečenej bublaniny. Teraz bude ešte pár týždňov odpočívať kým Ekouhlie nasiakne množstvom obsiahnutých živín a potom šup do záhrady pre ešte jedno povzbudenie rastlín do zvyšku vegetačnej sezóny a raketový štart do tej ďalšej.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Bidlo pre operené dravce

Podľa toho čo sa kompostuje, obsah kompostéra občas láka hlodavce. To môže byť aj dobrá správa, pokiaľ si na nich má kto pochutiť. Vhodne vystavané bidlo dokáže na správne miesto prilákať operené dravce, ktoré už s hlodavcami spravia krátky proces. Úspech záleží aj od lokality v ktorej sa bidlo nachádza.

Stavba bidla pre operené dravce

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Brloh pre ježka (ježník)

Kompost býva spravidla zastrčený vo vzdialenej, tichej časti záhrady. Ideálne miesto aj pre brloh pre ježka. Aj ten vie byť v záhrade užitočným pomocníkom. Konkrétne v boji proti škodcom v podobe hmyzu, húseníc, či slizniakov.

Stavba ježníka

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku