Treláž z rákosia
Nebudem stavať oporu pre každú rastlinu zvlášť aby to neskôr nevyzeralo ako patchwork, ale naraz po celej dĺžke pozemku. Treláž z rákosia zároveň prekryje plot so zelenou textíliou ktorý sa nám do plánovaného štýlu záhrady príliš nehodil.
Pripravený materiál
Tlakovo impregnované plotové stĺpy a priečky.
Deň prvý
Osadenie stĺpov na predpripravené plotové pätky.
Plotové pätky
Ukotvenie plotových stĺpov vyrobené zo štandardných plotových pätiek a železných plocháčov 5x50mm. Pár dní pílenia, vŕtania... 21 pätiek, každá so 6-timi dierami vŕtanými kvôli veľkosti na 3-4 krát od najmenšieho vrtáku po najväčší, t. j. vyše 400 vrtov. Spojené šroubami a natreté dvojitým náterom proti korózii.
Ukotvenie plotových pätiek
Pätky sú vlepené chemickou kotvou do základov murovaného plota ktorý zasahuje do záhrady a ide aspoň ďalších 30cm do zeme.
Pätky stĺpov
Drevo dlhšie vydrží keď nie je v kontakte s pôdou. Predĺžené kovové pätky stĺpy držia ďalej od pôdnej vlhkosti.
Všetky vrty sú prispôsobené konkrétnej pätke. Ich umiestnením sa dajú komplenzovať odchýlky pätiek.
Sušením sa drevo scvrkáva. Matice treba po pár mesiacoch skontrolovať a dotiahnuť.
Vŕtanie
Pri tlakovej impregnácii dreva - na rozdiel od náteru - sa dá tlak nastaviť aby impregnácia prešla celým prierezom. To je výhoda ak sa drevo ďalej píli alebo vŕta. Neodkryje sa tým neošetrená plocha.
Postup pri vŕtaní:
- Presne označiť miesto vrtu z obidvoch strán.
- Menším vrtákom prevŕtať z obidvoch strán do 2/3. Vrt je potom kolmý aj keď vnútri môže byť trocha kostrbatý.
- Veľkým vrtákom prevŕtať krížom. Vŕtačku pri tom držať voľne aby si vrták našiel cestu predpripraveným otvorom.
Deň druhý
Osadenie horných priečok. Pätky som vyrobil z plocháčov ktoré držia koly len priečne. Priečky teraz koly zastabilizovali pozdĺžne.
Prichytenie uholníkmi
Keďže zo zadu prístup ku kolom nemám, priečky sú pripevnené nastaviteľnými uholníkmi.
Priečky
Priečky sú umiestnené podobne ako pri farmárskych plotoch. Prechádzajú jedna nad druhou. Výhoda je tá, že ich netreba píliť.
Nie všetky spoje sú takéto úhľadné. Drevá pri sušení praskajú a krútia sa. Treba počítať s tým, že takýto drevený plot do seba nezacvakne s milimetrovou presnosťou ako pri ohodne drahších kovovo-plastových plotových systémoch. Priečky budú aj tak zakryté takže to nevadí.
Deň tretí
Osadenie dolných priečok.
Dovoz materiálu
Deň štvtý
Pripevnenie rákosových rohoží. Veľmi lacná ale pekná alternatíva k dreveným trelážam a plotovým panelom. Na dlhom pozemku vedia ušetriť nemalú čiastku.
Rákosové rohože nie sú vhodné ako pohľadová bariéra. Ľudia sú často sklamaní pretože na fotkách vyzerajú o dosť plnšie než v skutočnosti. Zachytávajú len okolo 25% svetla. Na vytvorenie súkromia by teda boli potrebné 3-4 vrstvy alebo pokrytie ťahavými rastlinami.
Pripevnenie rákosových rohoží
Rohože pripevnené viazacím drôtom každých 10-15cm. Každý drží aspoň jeden drôt a aspoň jedno steblo čím sa zaistia v obidvoch smeroch. Rohože sú hodne priedušné takže sa o ne vietor nevie oprieť. Nie je potrebné také poctivé štrikovanie ako pri zelených plachtách ktoré sa dávajú na ploty a ktoré pri silnom vetre často lietajú po celej záhrade.
Zarovnanie rohoží
Vrch zarovnaný záhradníckymi nožnicami podľa napnutého špagátu.
Deň piaty- hotovo
Dĺžka 45metrov, plocha 80 m² využiteľná na pestovanie okrasných aj úžitkových rastlín. Z obnoviteľných kompstovateľných materiálov. Rákosové steblá sa používajú aj v hoteloch pre hmyz takže si v novej treláži istotne nájde domov aj nejaký nový užitočný hmyz.
Výsadba
Na začiatok vyviazané černice (na fotke), Klanostenka hortenziová, klematisy, popínavý zemolez a jednoznačne sa tu bude ťahať aj hrach a fazuľa.