Lepenie podlahy

Cieľom pri výbere podlahy do altánka bola bezúdržbovosť a prírodný vzhľad. Betónová dlažba v imitácií dreva obe podmienky spĺňa. Pri kúpe dlažby imitujúcej drevo treba hodne prihliadať na jej kvalitu. Silne štruktúrovaný povrch sa na lacnejších výrobkoch začne rýchlo odlupovať alebo droliť. Malá plocha altánka, v porovnaní trebárs s veľkou terasou pri dome, mi umožnila použiť dlažbu imitujúcu zvetrané dosky, ktorá je zároveň aj kvalitná. 

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Betónová podlaha altánka v imitácií dreva

Svetlejší odtieň podlahy zapadá do celkového svetlého ladenia stavby. Tmavšia podlaha by s bielymi stĺpmi príliš kontrastovala.

Oblemovanie podlahy skrylo všetky rezné hrany ktoré vznikli pri rezaní vnútorného osemuholníka.

Priestory medzi dlaždicami vyškárovaný bielou škárovacou hmotou, ktorá podlahu vizuálne prepája s piliermi. 

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Schody

Schody vedúce do altánka sú z tej istej série výrobkov ako dlažba v jeho vnútri. Okrem funkcie schodov plnia súčasne aj funkciu hadníka

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Kovové zábradlie

Decentné kované zábradlie v tmavej farbe s patinou perfektne plní svoj účel, zároveň však nijakým spôsobom nenarúša siluetu stavby a rytmus ktorý hrubé piliere vytvárajú. 

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Osvetlenie záhradného altánka

Každý stĺp má vlastné svietidlo nasmerované smerom nahor a celý strop natretý bielou olejovou lazúrou funguje ako veľká odrazná plocha. Nočné osvetlenie altánka je vďaka tomu mäkké, rozptýlené a vystačí si so žiarovkami nižšieho výkonu. 

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Drevené lavice

Po stavbe altánka zostal kopec zvyšného materiálu. Strešné laty, šalovacie dosky, konce strešných trámov, spojovací materiál, farby… Práve tento materiál mi poslúžil na stavbu zariadenia altánka lavicami, farebne zladenými s podlahou. 

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Masívny stôl

Stôl v altánku, postavený z hrubých hranolov. Veľká váha ho bezpečne drží na mieste aj keď sa nám cez záhradu preháňa silný vietor. Rozloženie dielov stolovej dosky imituje podlahu pod ním. 

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Oblemovanie stavby nopovou fóliou

Murivo altánka je zo všetkých strán oblemované nopovou fóliou. Tá pomáha udržať podstavec altánka pri povrchu suchý a zvyšuje tým trvácnosť omietky. Na zakrytie nevzhľadnej nopovej fólie sú použité narezané kmene vianočných stromčekov. Vedú niekoľko desiatok centimetrov pod zem a odvádzaním dažďovej vody hlbšie pod povrch ďalej pomáhajú udržať murivo suché.

Kmene stromčekov súčasne slúžia ako biotop pre rôzne článkonožce. Predovšetkým sa tu jedná o stonožky, ktoré tento typ biotopu veľmi obľubujú. Sú malé predátory, ktoré záhradu priebežne zbavujú všetkého čo sa im zmestí do hryzadiel. Spolu s ďalšími živočíchmi účinne predchádzajú premnoženiu škodcov v záhrade.

Drevo zakopané do zeme sa časom úplne skompostuje a zúrodní priľahlé záhony. Dovtedy bude špongiovitá masa dreva fungovať ako zásobáreň vody, ktorá rastlinám pomôže prekonať letné suchá. 

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Výsadba okolo altánka

Altánok je obkolesený hustou, viacvrstvovou výsadbou. Veľkým stromom časom poskytne priestor pre rozvinutie širokej koruny, čím sa tento priestor využije v ďalšej úrovni. Zo zadnej časti zároveň poskytuje menším, tieňomilným rastlinám ochranu pred spaľujúcim letným slnkom. 

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Záhradná cestička vedúca k pivnici

Jednoduchá záhradná cestička vedúca do pivnice pod altánkom. Vyskladaná z plochejších travertínových balvanov a mulčovacej kôry. Kamene, aj keď nie sú naukladané natesno, účinne bránia zhutneniu pôdy pod cestičkou aj pri prejazde fúrikom. Priestor pod cestičkou tak zostáva prekoreniteľný. Okrem nás ho tak môžu využívať aj okolo rastúce stromy.

Cestičky, aj keď sú úzke, kvôli svojej dĺžke zaberajú desiatky štvorcových metrov záhrady. Je preto dôležité využiť ich plochu čo najlepšie. Nad zemou aj pod povrchom. Oblemovanie záhradnej cestičky stromami je spôsob, aký sa dá priestor bez problémov využiť v troch úrovniach—priestor pre korunu stromu, priestor pre prechod záhradou a priestor pre korene stromov. 

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Vstup do záhradnej pivnice

Vstup do pivnice pod altánkom vyskladaný z veľkých travertínových balvanov. Schodisko zahŕňa aj vegetačné steny po stranách. Tieto postupne vysádzam špecifickými druhmi rastlín. Balvany sú veľmi obľúbené aj u našej populácie jašteríc krátkohlavých, ktoré sa medzi kameňmi dokážu rýchlo ukryť.

Ťažko dostupný priestor za schodiskom je riešený ako jeden z divokých kútov záhrady. Zariadený haldou hrubých vŕbových konárov a vysadený nízkoúdržbovými rastlinami. Drobným živočíchom poskytuje nikým nerušené útočište. 

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku