Výkop pre hadník

Jama pre hadník je hlboká 80 cm. Spolu aj so schodami má hadník hĺbku 120cm. U nás, v Podunajskej nížine, je to už v nezámrznej hĺbke. V posledných rokoch dokonca s výraznou rezervou. Tony betónu, s ktorými hadník susedí, budú navyše fungovať ako akumulátor tepla a ďalej zmiernia teplotné výkyvy v hadníku. Dobrý odtok zrážkovej vody je zabezpečený napojením na stenu pivnice okolo ktorej je nezhutnená pôda, navyše prevzdušnená perlitom, cez ktorú bez problémov pretečie veľké množstvo vody hlboko pod povrch. Hadník je tak dobre chránený pred zatopením.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Steny hadníka

Na vybudovanie stien hadníka sú použité zbytkové debniace tvárnice všetkých možných rozmerov. Estetika tu nehrá žiadnu rolu. Stačí aby boli umiestnené vodorovne.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Prvý rad tvárnic

Osadenie prvého radu tvárnic je obzvlášť kritické. Nielenže musia byť úplne vodorovne, trebalo si dať pozor aj na správne výškové umiestnenie. Aby som neskôr na konci dňa nezistil, že mi posledný schod vytŕča pár centimetrov ponad dlažbu. Spodné tvárnice sú osadené do centimetrovej vrstvy drobného štrku (makadamu), v ktorom sa s nimi ľahšie manipuluje, a dôkladne zatlčené gumeným kladivom.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Skladanie stien hadníka z debniacich tvárnic

Ďalšie rady debniacich tvárnic sú umiestňované bez použitia akéhokoľvek lepidla. Vlastná váha, váha schodov a okolitej zeminy ich udrží bezpečne na mieste. Debniace tvárnice však nie sú vyrábané s milimetrovou presnosťou. Ak by boli jednoducho len naukladané na seba, na svojich nedokonalostiach by sa kývali a celé schody by boli rozhrkotané. S pár milimetrovými nerovnosťami si ale hravo poradí tenká vrstva piesku. Za hrsť piesku stiahnuť po povrchu latou alebo vodováhou, tým sa odstránia najväčšie zrná a vytvorí sa rovnomerná vrstva jemnejších zŕn. Po zatlčení ďalšej vrstvy debniacich tvárnic gumovým kladivom sa ešte aj časť týchto jemnejších zŕn piesku ďalej rozdrtí a zabezpečí dokonalé priľnutie dvoch hrubých povrchov. Takýmto spôsobom vyskladané debniace tvárnice držia pokope prekvapivo dobre. Samozrejme, na tlak z boku to určené nie je.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Vstup do hadníka

Steny hadníka z debniacich tvárnic sú perfektne priechodné. Stačí ich zabezpečiť proti zasypaniu okolitou zeminou. O to sa postará vrstva balvanov. Poctivo vyskladané tak, aby síce pevne držali, ale zároveň aj aby medzi nimi zostalo množstvo priestoru na pohyb.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Odpadové drevo

Drevo na hadník dovezené z miestneho zberného dvora. Použité sú okrem konárov aj korene a veľké kusy kôry.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Hlinené amfory

V hadníku sú umiestnené aj hlinené amfory s terarijným pieskom. Tieto dutiny sú osobitne chránené pred zavalením rozkladajúcim sa drevom. Vrchnáky, taktiež vyplnené pieskom, sú umiestnené po stranách hadníka, do debniacich tvárnic, tesne pod schody, kde bude piesok celé leto vyhriaty teplom sálajúcim z masy betónu a to aj dlho do noci. Hady a jašterice doň môžu klásť svoje vajíčka.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Spevnenie vnútra hadníka

Hadník je z vnútornej strany spevnený prekladmi z betónových stropných tvárnic. Okrem dodatočnej fixácie stien zabezpečí hadník aj pred zosunom výplňového materiálu. Všetky úrovne tak zostanú zachované a hady si v nich aj po rokoch nájdu miesto s ideálnou mikroklímou.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Vyplnenie hadníka

Vnútro hadníka poctivo vyplnené spleťou konárov, koreňov, kôry, dosiek, betónových prekladov, kameňov, hlinených amfor, pieskom, keramzitom a rašelinou. Dutiny nemusia byť veľké, dôležitejší je ich počet, vzájomné prepojenie a umiestnenie v rôznej hĺbke.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Zakrytie hadníka geotextíliou

Vrch hadníka zakrytý geotextíliou. Jej úlohou je ochrániť jazierkovú fóliu pred ostrými hranami betónových tvárnic.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Zakrytie hadníka fóliou

Hadník je zakrytý jazierkovou fóliou. Jej úlohou je ochrániť hadník pred prúdom vody stekajúcej zo strechy priliehajúceho altánka.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Schody

Na záver je hadník zakrytý betónovými schodovými prvkami. Každý schod váži 90 kg. To je váha dostatočná na to, aby ich nebolo potrebné lepiť. Poctivo naukladané debniace tvárnice im poskytli stabilný základ, podklad z PVC fólie a geotextílie zas vyrovnal nerovnosti a zabezpečil aby schody nehrkotali.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Okolie hadníka

Haldy balvanov naukladané po stranách schodov zabezpečia dobrý prístup do hadníka. Z pôdy okolo takéhoto výkopu voda veľmi dobre odteká a korene v nej rýchlejšie presychajú. Veľa rastlín preto takúto drenáž neznesie. Iné ju ale naopak preferujú. Jednou z rastlín ktoré dobre oddrenážovanú pôdu doslova vyžadujú, je Borovica horská Pinus mugo 'Wintergold'. Bola preto použitá ako olemovanie nášho hadníka. Okrem estetickej funkcie tieto nízke borovice zároveň aj skryjú malé plazy vychádzajúce z hadníka pred zrakom strák, ktoré by ich mohli pochytať.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku