Dekoratívne betónové záhradné umývadlo

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Podstavec pre záhradné umývadlo

Ako podstavec som vybral 40 centimetrovú debniacu tvárnicu, ktorá mi zostala zo stavby terasy. Rovnako dobre by ale poslúžili trebárs dve menšie tvárnice, alebo nejaký iný pevný kus čohosi, čo sa v pôde nerozkladá ako drevo. Aby sa minimalizovalo pnutie v potrubí počas zimných mesiacov, podstavec by mal zasahovať do nezamŕzajúcej hĺbky. V našich juhozápadných končinách 25 centimetrová výška DT-čka bohato postačuje.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Keramzit ako náhrada štrku

Osadiť podstavec vodorovne priamo na zeminu nie je úplne jednoduché a človek sa pri tom zbytočne natrápi. Oveľa jednoduchšie je pomôcť si tenkou vrstvou štrku. V štrku stačí debniacou tvárnicou trocha zalomcovať, trocha pobúchať gumeným kladivom a hneď je pekne zrovnaná. Tu sa nejedná o žiadnu veľkú stavbu pri ktorej by bolo potrebné štrk zhutňovať, použil som preto namiesto neho keramzit (Liapor). Okrem toho že uľahčil osadenie rovnako ako štrk, pôdu na tomto mieste zároveň prevzdušní a zadrží aj trocha vody ktorú bude neskôr uvoľňovať do okolia. Rastliny vysadené v zblízkosti umývadla tento vlhký, vzdušný kus pôdy istotne čoskoro objavia a dôkladne pretkajú svojimi koreňmi.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Utesnenie vodovodnej spojky teflónovou niťou

Vodovodná spojka ktorou sa pripája vodovod k umývadlu je utesnená teflónovou niťou. Údajne je lepšia než teflónová páska.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Záhradné vodovodné potrubie

Ďalej je potrubie vedené pomocou Gardena kolien. Sú o niečo drahšie než závitové prvky, ale ich montáž je úplne jednoduchá a správne dotiahnutie sa dá aj vizuálne skontrolovať. Akurát treba dať pozor aby bola hadica vtlačená až na doraz. Ideálne pre začínajúcich kutilov a tých, ktorí potrebujú potrubie častejšie prekladať. Samotná hadica má priemer 32 mm. Väčší prietok hadice oproti bežne používanej 25 mm hrubej hadici zabezpečí dobrý tlak vody aj v hadici vzdialenej desiatky metrov od čerpadla. Výrazne to urýchli polievanie rastlín na druhom konci záhrady.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku

Záhradné umývadlo z betónu

Osadené a zapojené betónové záhradné umývadlo. Pripravené na používanie. Priamo, aj cez rýchlospojku na záhradné hadice ktorá sa dá k umývadlu pripojiť a odpojiť jediným kliknutím. Veľké okruhliaky vnútri umývadla obmedzujú striekanie vody a zároveň aj dobre vyzerajú.

Foto: Peter Žilka Facebook
Zdieľať fotku